İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Poitevin Tazısı

Köpekpedia

Poitevin (Poitevin hound) Poitevin Köpeği, Fransa’da geliştirilen bir koku tazı türüdür. Kurtlar ve geyikler de dahil olmak üzere büyük hayvanları avlamakta yetkin avcı köpeklerdir.

Poitevin Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Poitevin, uzun ve ince bir baş ve boyuna sahip,sağlam yapılı bir köpektir.Kulakları sarkık,gözleri büyük ve yuvarlak,namlu uzun ve sivri uçludur. Geniş bir göğsü, kurt benzeri güçlü ayakları ve uzun bir kuyruğu vardır. Bugün bulmak oldukça zordur sadece avcılar tarafından kullanıldığı için onlarda vardır.

Poitevin Tazısı
Poitevin Tazısı

Karakteri

Sahiplerine ve aile üyelerine sadıktır.Sürü köpeği içgüdülerinden dolayı diğer köpeklerle bile kulübelerde rahatça kalabilirler ve apartman yaşamına uygun değildirler.Bu cins çok küçük çocuklar yabancılar veya diğer hayvanlar için uygun değildir. Doğal bir bekçi köpeği içgüdüsü vardır.

Yüksek av sürüşleriyle, etrafta görecekleri küçük bir hayvanın peşinden koşarlar. Poitevins uzun saatler yalnız kalacak türden bir köpek değildir ve yalnız bırakılırsa, sadece komşuları rahatsız etmek için durmadan havlayabilir.

Poitevins’in düzenli olarak bol egzersize ihtiyacı vardır. İhtiyaç duydukları kadar kapalı yada açık bir alanda koşmalarına ve oynamalarına izin verilmelidir. Uzun mesafeler kat edebilirler ve uzun bir yürüyüş için açık havada alınmaları ve günde en az bir saat koşu yapmaları gerekir. Ne kadar çok egzersiz yaparlar ve aktif kalırlarsa,havlama veya rastgele avlanma içgüdülerini sergileme dürtüsü o kadar az hissederler.

Çok deneyimli ve tutarlı bir köpek sahibi değilseniz köpeği eğitmeniz oldukça zordur. Köpeğinize etrafta olmadığınızda sakin ve sessiz kalmayı öğretmek için düzenli olarak biraz zaman harcamalısınız.Köpeğinizin köpek yavrusu olduğu andan itibaren evinizden dışarı çıkarken 10-15 dakika yalnız bırakarak başlayın. Bu süreyi kademeli olarak artırın.Sevginizi, sarılma gibi fiziksel temaslarla ifade edin.Böyle bir hareket,yokluğunuzu gösterdiğiniz sevgi ve getirdiğiniz armağanla ilişkilendirmesine yardımcı olacak ve siz geri dönene kadar sabırlı olmayı ve sessiz kalmayı öğrenecektir.


Bu cinsin iyice sosyalleşmesi önemlidir. Yeni bir arkadaşınızdan sizi ziyaret etmesini ve kapı ziline basmasını isteyin. Bekleyin ve yavrularınızın buna nasıl tepki verdiğini izleyin. Havlamaya başlarsa, el hareketlerini kullanmayı bırakmasını isteyin – parmağınızı ağzınızda tutarak, “şşşt” diyerek ya da sadece “sessiz” deyin ve bir ödül verin. Siz dikkatinizi hem arkadaşınızla hem de yavru köpeğinizle paylaşırken, arkadaşınızın gelip sizinle oturmasına izin verin.

Köpeğinizin, “yabancı” nın sizin için aynen olduğu gibi değerli biri olduğunu ve ihtiyatlı olunacak bir şey olmadığını anlamasına izin verin.Köpeğiniz bir sürü köpeğidir ve bir av içgüdülerine sahiptir, bu da onu bazen yaramazlık yapmasına neden olur.

Poitevin Tazısı
Poitevin Tazısı


Tarihi

1692’de Poitevin Köpeği,Batı Fransa’nın Poitou bölgesinde bir Marquis Francois de Larrye tarafından geliştirildi.De Larrye bu köpeği Montemboeuf’tan ve şimdi soyu tükenmiş Chien Ceris ırklarından üretti. O zamandan beri bu köpekler kurt, domuz, geyik ve tilki avlamak için kullanıldı.1844’te İngiliz Tilki Tazısı’nın kanı, cinsi canlandırmak için Poitevin’in gen havuzuna eklendi.

Bu cins,Terör Hükümdarlığı sırasında Larrye giyotinde ölünceye kadar çok iyi korunmuştur.Ancak Larrye’nin ailesi, bir şekilde çizgiyi sürdürmeyi başardı.Nüfusları, 18. yüzyıl Fransız Devrimi sırasında, kuduzun 1842’de salgın olduğudönemde ve II.Dünya Savaşı’nın yıkımlarından sonra oldukça azaldı.

1957 yılına kadar cins Chien de Haut-Poitou olarak biliniyordu ve 1 Ocak 1996’da FCI tarafından Poitevin olarak tanındı. Şu anda, bu köpekler oldukça nadirdir ve neredeyse sadece avcılar tarafından yetiştirilir ve kullanılır.

Yorumlar kapatıldı.