İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polonya Tazısı

Köpekpedia

Polonya Tazısı yada ingilizce adıyla Polish Hound eski bir av köpeği türüdür.Yerel Polonyalı tazıların Bloodhounds ile melezlenmesi ile üretilmiştir.Sonuç olarak Bloodhound’un daha hafif kemikli, daha atletik bir versiyonu olmuştur.Keskin koku alma duyusu, mükemmel dayanıklılığı ve zekasıyla, Polonya’nın sert vahşi doğasında güçlü bir avcıdır.

Polonya Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Geniş ve kaslı bir sırtı olan güçlü,şık ve atletik bir vücutla sahip bu köpekler tilki, karaca,yaban domuzu,tavşan ve ördek avlamak için kullanılmıştır. Vücut uzunlukları omuz yüksekliklerinden biraz daha büyük olan dikdörtgen bir dış hatları vardır. Bu köpekler,orta uzunlukta kaslı bir boyuna sahiptir.güçlü çeneler,geniş burun ve oldukça sarkık kulaklara sahip geniş bir kafatasına sahiptir.

Polonya Tazısı

Karakter

Polonyalı Tazısı kendi ülkesinin dışında nadir bulunan bir ırktır.Zeki ve sahibini memnun etmeye istekli enerjik ama orta derecededir. Ailesini koruma dürtüsüyle nazik olarak görülen bu ırk gerektiğinde agresif olabilir. Mükemmel bir aile köpeği olma potansiyeline sahiptir. Ama sahiplenmeden önce ‘derin ve yumuşak sesiyle sürekli havlaması komşularınızı kızdırabileceğini unutmayın.

Cins avlanmak için geliştirilmiş ve bu onun asıl tercih nedeni olsada,bu köpekler aynı zamanda nazik ve sadıktır, bu da onları harika evcil hayvanlar yapar. Bununla birlikte, biraz koruyucu ve bölgesel olabilirler, bu nedenle bol miktarda eğitim ve sosyalleşme bir zorunluluktur.

Kapıda bir yabancı olduğunda veya biri oturma odanızın penceresinden geçerken Polonyalı Tazı’nız sizi bir davetsiz misafirin varlığına karşı uyarmak için çılgınca havlamaya başlayacaktır. Köpeğinizin davranışını yönetmek için önce huzurlu bir ortamda “sessiz” komutunu öğretebilir ve ardından söylendiğinde havlamayı bırakana kadar dikkat dağıtıcı durumlarda pratik yapabilirsiniz.Ogar Polski’nizin diğer insanların ve hayvanların yanından tasmasını çekmeden geçmesini istiyorsanız, köpeğinize tasmasını erken yaşta tanıtmalısınız.Tasma takarken, vahşileşir ve etrafta zıplarsa uzaklaşmalı ve Polonyalı Tazı sakinleşene kadar beklemelisiniz.

Polonya Tazısı
Polonya Tazısı

Tarihi

Polonyalı Tazısı, 13. yüzyılda avlanmak için geliştirilmştir.Bazı kaynaklar türün, St. Hubert’s Hound ile yerli Polonyalı köpekler arasındaki bir melezlemeden ortaya çıktığını öne sürmektedir.Cinsin çeşitli Alman ve Avusturya ırklarından geldiğine dair bir teorilerde bulunmaktadır.Kesin kökenleri bilinmemekle birlikte Polonyalı Tazı, koku alma ve avlanma yetenekleri için geliştirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, cins neredeyse tükenmek üzereydi ancak iki albay yerli Polonyalı av köpeklerini canlandırmak için oldukça uğraştılar.Albay Josef Pawuslewizc, modern Polonya Tazısı’nın daha küçük bir versiyonu olan Gonczy Polski’yi geliştirdi. Albay Piotr Kartwik, Polonyalı Tazı olarak da bilinen Ogar Polski‘yi geliştirdi. Polonyalı Tazı 1966’da FCI tarafından tanındı, ancak anavatanının dışında pek bilinen bir ırk değildir.

Yorumlar kapatıldı.