İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Portekiz Pointer

Köpekpedia

Portekiz Pointer orjinal adıyla Perdigueiro português Canlı,son derece sevecen ve sahibini memnun etmek için aşırı bir isteklidir.

Portekiz Pointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–14 yıl
Boy:Erkek:52–60 cm,Dişi: 48–56 cm
Kilo:Erkek:20–27 kg, Dişi:16–22 kg
Renk:Açık Kahverengi,Kahverengi,Beyaz-Sarı,Sarı,Beyaz-Açık Kahverengi

Güçlü,iyi açılı omuzlara ve bol miktarda kemikli düz ön ayaklar, hafif kemerli,orta uzunlukta boyun ile orantılı bir köpektir. Kısa,geniş sırt,güçlü kalçalara sahip kaslı arka uca doğru biraz eğimlidir.Kuyruk, tabanda kalın olmalı ve yavaş yavaş sivrilmelidir.İstirahatte aşağıda olmalı,ancak aktif olduğunda daha dik durmalıdır.Portekiz Pointer,köpeğin genel boyutuyla orantılı “kare” bir yüze sahip ayırt edici bir kafaya sahiptir.Geniş, hafif kavisli kafatası vardır.Kafada aşırı kırışıklıklar veya deri kıvrımları olmamalıdır.Çene mükemmel bir ısırık oluşturmalı ve dişler doğru aralıklı ve sağlıklı olmalıdır.Gözler tipik olarak kahverengi büyük ve ovaldir ve parlak bir ifadeye sahiptir. Kulaklar ince,dokunduğunuzda yumuşak,orta büyüklüktedir ve sarkıktır.

Portekiz Pointer
Portekiz Pointer

Karakter

Özellikle keklikler olmak üzere avları bulmak için geliştirilen bir türdür.Portekiz’deki doğal çevresine iyi adapte olmuştur ve oldukça dayanıklıdır.Cins, hızlı bir öğrenen ve öğrenmeye isteklidir bu nedenle çok kolay eğitilebilir.Çok sosyaldir ve sahibine yakın durmayı sever.Oldukça fazla egzersize ihtiyacı vardır ama benzer ırklara göre daha azdır.Nazik yapısı nedeniyle genellikle çocuklarda iyidir ancak küçük yaşlardan itibaren köpekler ve diğer hayvanlarla iyi bir şekilde sosyalleştirilmelidir. Herhangi bir özel bakım gerektirmeyen bakımı kolay bir kısa tüylü bir kürkü vardır. Cinsle ilgili yaygın herhangi bir sağlık problemi yoktur.

İlk başta yabancılarla biraz utangaç olabilen ancak son derece nazik ve şefkatli bir köpektir.Cins, genellikle sakin ve meraklıdır ancak aynı zamanda dayanıklıdır.Genellikle çocuklar için iyi olan ve bu nedenle iyi bir aile hayvanı olabilen nazik bir türdür.

Portekiz Pointer çok girişken bir köpek türüdür ve özellikle insanlara yakındır,yavruluktan beri yalnız bırakılmamışsa yalnız kaldığıda piskolojik sorun yaşayacaktır.Cins,doğası gereği tipik bir bekçi köpeği değildir ancak tehlikeye karşı uyarmak için havlayacak’tır.

Sahibini memnun etmek için büyük bir istek duyar bu da olumlu pekiştirme yöntemlerini kullanarak nazik bir eğitimle çok çabuk öğrenmesini sağlar.Genç yaştan itibaren sosyalleştiğinde genellikle diğer köpeklerle iyidir,ancak avlanma içgüdüleri, diğer evcil hayvanlara zarara verebileceğinden,yavru iken diğer evcil hayvanlara alışması gerektiği anlamına gelir.

 Perdigueiro português
Perdigueiro português

Tarihi

İngiliz Köpek Klubü,kısa bir süre önce onu 2014 yılında bir cins olarak tanıdı.Cins, Portekiz adıyla da bilinir – Perdigueiro Português.İlk olarak Portekiz’de 12. yüzyılda edebiyatında ve ardından 13. yüzyılda sanat eserlerinde yer almıştır.İspanyol veya İberya av köpeğinden gelmektedir.Cins, başlangıçta bir şahin veya şahininlerle beraber avı ortaya çıkarması için kullanıldı,köpek avı ortaya çıkaracak şahide öldürecekti.Her ne kadar çok yönlü kullanılsa da, en yaygın olarak keklik avlamak için kullanılırdı; bu, Perdiguero’nun keklik anlamına geldiği için Portekizce adının geldiği yerdir.Cins, Portekiz’de bulunan iklim, arazi ve ve av türlerine iyi adapte olmuştur.

18. yüzyılda İngiltere’de tanındı.Bu ırkın modern türü,1900’lerin başında,türün nesli tükenmek üzere olduğunda ve bir grup yetiştirici yok olmasını önlemek için beraber çalıştılar.Bugün, cins hala bir iş köpeği köpek olarak kullanılıyor, ancak aynı zamanda bir ev köpeği olarakta bakılmaktadır.Atletik yetenekler gerektiren flyball ve çeviklik gibi sporlarda mükemmelldir.

Yorumlar kapatıldı.