İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prague Ratter

Köpekpedia

Prague Ratter dünyadaki en küçük köpek ırkı olma rekorunu elinde tutar fakat iş fareleri takip etme ve öldürme konusuna gelince boyundan büyük işler yapar.

Prague Ratter Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–14 yıl
Boy:20–23 cm
Kütle:1,5–3,5 kg (Yetişkin)
Yavrulama Sayısı:1-3
Renk:Brown-Tan,Siyah ve Bronz,Mavi,Sarı,Kırmızı

Bu siyah ve ten rengi köpeğin görünüşü bir Chihuahua boyutuna küçültülmüş bir Doberman olarak düşünülebilir. Kısa tüylere sahiptir ve düz tüy yapısı vardır.Karakteristik olarak siyah ve ten rengi olmakla birlikte,kahverengi ten rengi ve ,merle ve kırmızı gibi başka renklerde de olabilirler.Kenetlenmiş düz, ince bir kuyruğa sahiptir.Bir Doberman ile aynı atletik yağsız vücut şekline sahipler, ancak onun küçültülmüşüdür. Baş, neredeyse tilki benzeridir,dar bir ağzı olan armut şeklindedir.Kafaları için orantısız bir şekilde büyük görünen dik kulakları,cinsin uyanık canlı doğası gösterir gözün üzerinde bronz bir nokta ise onlara biraz ilginç bir görünüm verir.

Prague Ratter
Prague Ratter

Karakter

Prague Ratter bir zıtlıklar köpeğidir çünkü güvenilir bir sahibi için sevgi dolu bir kucak köpeği olsa da yabancılara karşı şüpheli ve huysuzdur.Küçük ve sevecen olduklarına kanıp güçlü bir av sürüşüne sahip olduklarını ve diğer küçük evcil hayvanları rahat bırakacaklarını düşünmeyin. Gerçekten de bu küçük köpeğin sahip olduğu karakterin gücünü küçümsemeyin.Uygun şekilde itaat eğitimi almadığında havlaması ve yapmak istemediği herhangi bir şeyi yapmaya karşı inatçılığı ile başa çıkmanız oldukça zor olacaktır.

Bir Prag Ratter doğası gereği hiç bitmeyen pili olan enerjik bir köpeğincanlı halidir.Bu kadar küçültülmüş bir köpek fareleri gördüğünde çizgi filimlerdeki canavar köpeklere dönüşür.Güçlü bir av içgüdüsü onları bir ağaca tırmanan bir sincap ya da aile kedisinin gergin olduğunu ima edebilecek en ufak bir hareketle yüksek alarm durumuna geçirir.Onları takip edip saldırı başlatır.Halihazırda küçük evcil hayvanlara sahip olan aile için kötü bir evcil hayvan seçimidir.

Tarihi

Prague Ratter’ın kesin kökeni hakkında hiçbir kayıt yoktur ancak cins birkaç yüzyıl öncesine dayanmaktadır.Başlangıçta Bohemya’da geliştirilen bu köpekler, Bohem aristokrasisi tarafından tercih edilen bir ırk olmuştur.Prag Ratter sık ​​sık sarayda ve bayramlarda soyluların yanında görüldü ve Bohemya kraliyet ailesinden Avrupalı ​​yöneticilere devlet hediyesi olarak verildi.

Prague Ratter
Prague Ratter

Polonyalı hükümdar II. Boleslaw,iki köpeği gördü ve ithal etti.Küçük köpeklerin hızı ve küçük boyutları, fareleri öldürme becerisi, onları sadece yönetim kademesinde değil sıradan insanlar arasında da popüler hale getirdi. Birçoğu için değerli bir hayvan haline geldiler. Bununla birlikte, 19. yüzyılda başka bir tür olan minyatür Pinscher moda oldu.Bu Prag Ratter’ın popülaritesinde bir düşüşe ve sayılarında bir azalmaya yol açtı.Sadece 1980’lerde ve ırkın hayranlarının ortak çabasıyla yeniden canlandırıldı ve bir üretme programı başlatıldı.

Günümüzde dünya çapında yaklaşık 6.000 Prag vardır Cins şu anda büyük köpek kulüplerinden hiçbiri tarafından tanınmamaktadır, ancak Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki köpek gösterilerinde bir cins olarak rekabet etmektedir.

Yorumlar kapatıldı.