İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Presa Canario

Köpekpedia

Perro de Presa Canario, Kanarya Adaları çıkışlu bir çoban köpeğidir. Bulunduğu mülkü ve sahibini koruma söz konusu olduğunda bu konuda güçlü bir isteğe sahip bir köpektir. Tarih boyunca Presa, sığırları ve domuzları güden ve onları vahşi hayvanlara karşı koruyan iş köpeği olarak kullanılmaktaydı.

Presa Canario Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam Süresi:9–11 yıl
Boy:Dişi:56–61 cm,Erkek:60–65 cm
Kilo:Dişi:38–50 kg,Erkek: 50–59 kg
Renk:Siyah,Kaplan Desenli,Fawn,SilverFawn,Red Fawn,Red Brindle

Presa’nın devasa bir kafası, ağır dikdörtgen gövdesi ve brindle, siyah, açık kahverengi veya bu renklerin herhangi bir kombinasyonunda kısa yumuşak bir kürkü vardır. Ölü tüyleri temizlemek ve cildi ve tüyü sağlıklı tutmak için haftada en az bir kez fırçalayın.Kulakları temizleyin ve tırnakları gerektiği gibi düzeltin ve çok kirli olduğu nadir durumlarda yıkayın.

Perro de Presa Canario
Perro de Presa Canario

İlkbahar ve sonbaharda mevsimsel olarak dökülmesini bekleyebilirsiniz. Ölü tüyleri temizlemek için bu süre zarfında onu daha sık fırçalayın. Ilık banyolar ve derinlemesine fönleme (köpeği yakmamak için düşük bir ayar kullanın) ayrıca tüyleri gevşetmeye ve ölü tüylerden daha çabuk kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Bazı mastiff tipi köpekler kadar salya akıtmaz,ancak yemek yedikten veya içtikten sonra veya sıcak havalarda biraz salyası olur. Giysilerinize, duvarlarınıza ya da mobilyalarınıza salyaları silmesini önlemek için ağzını temizlemenizi öneririz.Gerisi temel bakımdır. Haftada bir veya iki kez Tırnakları olması gereken uzunluğa kadar kesin. Genel sağlık ve ferah nefes için dişleri veteriner onaylı bir evcil hayvan diş macunu ile sık sık fırçalayın. Bir enfeksiyona işaret edebilecek kir,kızarıklık veya kötü bir koku için kulakları haftada bir kontrol edin. Kulaklar kirli görünüyorsa, veterinerinizin önerdiği nazik, pH dengeli bir kulak temizleyiciyle nemlendirilmiş pamuklu bir topla silin.

Karakter

Presa Canario, deneyimsiz bir köpek sahibi için uygun bir seçim değildir. Bu köpek büyük,güçlü ve inatçıdır. Cins standardı, sakin,dikkatli ve kendine güvenen,itaatkar ve aile üyelerine karşı uysal ve yabancılardan şüphecidir.Bir Presa Canario’nun, köpeği sertlik ve tutarlılıkla ve güç veya zulüm kullanmadan yönlendirerek bu özelliklere sahip bir sahiple muhteşem olacaktır.

Presa Canario‘nuzu hayatı boyunca komşuları ziyarete getirin alışverişe beraber çıkın kısaca dış dünyayı tanıtarak sosyalleştirmeye devam edin.Neyin normal ve neyin gerçekten bir tehdit olduğunu fark ederek bunları ayırt edebilmesinin tek tek yolu budur. Bununla birlikte, hiçbir sosyalleşme onu herkese karşı dost yapmayacaktır. Presa Canario her şeyden önce bir bekçi köpeğidir ve sorumluluklarını ciddiye alır.

Yüksek bir aktivite seviyesi vardır ve yapması gereken bir işe ihtiyaç duyar; bu, tasmalı yürüyüş arkadaşınız olmaktan günlük antrenman aktivitelerine kadar her şey olabilir. Her zaman etrafta uzanmaktan ve hiçbir şey yapmamaktan mutlu olmayacaktır.

Komşulara ait kedileri veya küçük köpekleri kovalaması ve öldürmesi de engellenmelidir.Presa Canario,yüksek bir av sürüşüne ve bölgesel bir yapıya sahiptir,bu yüzden onu kendi yerinde tutmak için en az sağlam bir çite ihtiyacı vardır. Herhangi bir köpek gibi, bu ırkın yavruları da herşeyi çiğnemeyi çok severler ve boyutları nedeniyle büyük zarar verebilirler.Sıkılmış bir Presa, kazma, çiğneme ve diğer istenmeyen davranışları gösterecektir. Diğer köpeklere karşı agresiftir fakat kedilerle dost bir ırktır.

Perro de Presa Canario, ailesiyle birlikte içeride ve dışarıda bolca zaman geçirmelidir.Bir Presa’yı bahçede zincirlemek ve ona çok az ilgi göstermek ya da hiç ilgi göstermemek saldırganlığa ve yıkıcı davranışlara da yol açabilir.Kısaca sizden oldukça fazla ilgi isteyen köpeklerdir.Yavruluk döneminden itibaren şevkat ile büyütülürse ailesiyle güçlü bir bağ kurar ve onları her türlü tehditten korur.Aktif ve atletiktir ve bir koşu veya diğer egzersiz arkadaşı olarak uygundur.Gün bittiğinde sizinle olmaktan ve biraz televizyon izlemekten mutluluk duyar.

Perro de Presa Canario
Perro de Presa Canario

Makul miktarda günlük egzersiz aldıkları sürece çoğu ortamda mutludurlar. Ancak, böyle bir apartman veya apartman kompleksi ortak bir alanda yaşıyorsanız, diğer köpeklerin varlığını da hesaba katın. Presa’nız diğer hayvanlara karşı saldırgan ise,onların varlığı bir sorun olabilir. Erken sosyalleşme ve eğitim, tutumunu ayarlamasına yardımcı olabilir, ancak her zaman başarılı değildir.Gözlemci,meraklı ve yabancılara karşı temkinlidir. Bu nitelikler ve derin havlamasıyla birleştiğinde onu çok etkili bir bekçi köpeği yapar.

Tarihi

Perro de Presa Canario doğal seleksiyon sonucu üreyen nadir köpek ırklarından biridir. İngiltere’de eskiden çok fazla köpek dövüşü yapılmaktaydı ve günün birinde bir köylünün köpeği soylunun köpeğini rink te yen’di;bunun üzerine krallıkta köylülerin köpek dövüştürmesi yasaklandı ve ellerinde olan tüm bu işe uygun köpekler toplatıldı önce öldürülmelerine karar verildi sonra o zamanlar kimsenin yaşamadığı Kanarya adalarına gemi ile gönderilip bırakıldı. Yaklaşık 100 yıl sonra İngiltere adayı düğün hediyesi olarak ispanya’ya hediye etti.İspanyollar bu adaya gittiğinde bırakılan köpeklerin çiftleşmesi sonucu melez bir ırkın ortaya çıktığını gördüler en güçlü kombinasyon olan Presa hayatta kalmıştır ve bu şekilde ispanyadan dünyaya yayılmıştır.

Gelişiminde muhtemelen rol oynayan köpekler arasında, bir mastiff türü olan İber Presa ve Alanos olarak bilinen çeşitli buldoz türleri bulunur.Zekası, koruyucu içgüdüleri, cesareti ve etkileyici dişleri vardır. Arkasındaki tüm bu güçle köpek dövüşü çevrelerinde popüler oldu.1940’larda dövüşler yasaklandı. Cins sayısı, sadece köpek dövüşü yasağı nedeniyle değil, aynı zamanda Doberman Pinscher ve Alman Çoban Köpeği gibi diğer koruyucu ırkların ortaya çıkması nedeniyle de düşmeye başladı.

Yorumlar kapatıldı.