İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pudelpointer

Köpekpedia

Pudelpointer Hipoalerjenik bir cins ve çok yönlü bir avcı köpeğidir.Nazik bir köpektir ve ilgi ve şefkat görmeyi sever.Standart poodle ve İngiliz av köpeği Pointer arasındaki çiftleştirme sonucu elde edilmiştir.

Pudelpointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Dişi:55–63 cm,Erkek: 60–68 cm
Kilo: Dişi:20–30 kg,Erkek: 20–30 kg

Pudelpointer genellikle garip ve biraz tuhaf görünümlü olarak tanımlanır.Burun rengi kürkünün rengine bağlıdır ve siyah veya kahverengi olabilir. Başının yanında yerleştirilmiş ve kürkünün rengine bağlı olarak pigmentli büyük gözleri vardır. Asla sarkık göz kapakları olmamalıdır.

Pudelpointer, orta uzunlukta dış tüylere sahiptir. İç tüyler ise yoğun ve yumuşaktır. Ona büyülü bir görünüm veren bir sakalı vardır.Hava koşullarına dayanıklı ve çalılıklardan veya dallardan bol miktarda koruma sağlayan bir kürke sahiptir. Üç farklı renkte bulunabilir: siyah, ciğer ve kahverengi. Göğsünde veya ayak parmaklarında küçük beyaz lekeler olabilir, ancak vücudunda asla büyük beyaz lekeler olmamalıdır.

Hipoalerjenik bir türdür ve evcil hayvan tüylerine alerjisi olan kişiler için iyi bir seçimdir.Bununla birlikte genellikle çok az bakım gerektirir. Kürkü doğal olarak temizdir ve birçokları için rahatsız edici olabilecek bir köpek kokusu yoktur. Kürkteki kiri temizlemek için haftada bir fırça ve metal bir tarak kullanarak fırçalayın.Dolaşmaları ve biriken yemek artıklarını gidermek için sakalını tarayın.

Banyoya ihtiyacı olduğunda hafif ve tahrişe neden olmayacak bir şampuan kullanın. Bazı insanlar salyayı ve yiyecek kalıntılarını minimumda tutmak için sakalını keser. Pudelpointer, dişlerinin erken çürümesini veya diş eti hastalığının gelişmesini önlemek için bir diş temizliği yapılmalıdır.Tırnaklarını her iki haftada bir veya gerektiğinde keslmelidir. Enfeksiyonların oluşmamasını sağlamak için kulaklarını haftalık olarak temizleyin.Safkan ırkların birçoğunda olduğu gibi gelişimsel kalça displazisi (Gelişimsel Kalça Çıkığı; DKÇ) ırkın sağlığını tehdit eden başlıca hastalıktır. Ayrıca progresif retinal atrofi ve deri kistleri de ırkta sık bulunan hastalıklardır.

Karakter

Pudelpointer tuhaf görünebilir ancak sadık bir arkadaş ve avcıdır. Çok fazla egzersize ihtiyacı vardır ve onu sakin tutması ve aile ortamına uyum sağlaması için günlük egzersiz yapması önerilir.Zeki ve sosyal bir köpektir.Odaklanmış bir avcı ama aynı zamanda sevgi dolu bir arkadaştır. Ailesiyle evdeyken sakin ama yine de çok fazla sosyal etkileşim ve egzersiz gerektirir.

Onu bahçede tutmak için kazarak kaçamayacağı yada tırmanamayacağı güvenli bir çite ihtiyacı vardır.Çitinin dışındayken, onu mutlaka tasmalı tuttuğunuzdan emin olun. Evde kediler ve kuşlar da dahil olmak üzere daha küçük evcil hayvanlarla yalnız bırakmayın çok yüksek bir av içgüdüsüne sahiptir ve onlara kolayca zarar verebilir.

Eğitim sevgiyle verildiği sürece ile temel eğitim oldukça kolaydır.Doğal olarak iyi bir bekçi köpeğidir; ancak, evini ne pahasına olursa olsun koruyacak bir bekçi köpeği olmasını beklemeyin.Ayrıca, güçlü geri alma becerileri nedeniyle mükemmel bir arama kurtarma köpeği olarak biliniyor.

Tarihi

Baron Von Zedlitz, av köpekleriyle yaptığı çalışmalarla tanınan köpeklerin izleme,avı getirme ve bulma konusunda davranışlanlarında uzmanlaşmış bir Alman yetiştiricisidir.1881’de İngiliz Pointer’lı bir Alman Av Kanişini veya diğer adıyla Pudel’i melezledi.Zedlitz, kara ve su üzerinde büyük bir beceri ile avlanabilecek ideal bu koşullara uygun köpeği yaratmak istedi. Pudel’in suya olan sevgisi ve olağanüstü geri getirme yeteneklerini bir av bulucu ile melezlemek için ideal bir seçim haline getirdi.Baron Von Zedlitz’in nihayet mükemmel bir köpeği geliştirmesi 30 yıldan fazla sürdü.

Pudel, baskın gen olduğundan melezde’de aynı durum ortaya gıtktı yavrulardan gelen güçlü genlere sahip olduğundan, Zedlitz üreme uygulamalarını düzenlemeye devam etmek zorunda kaldı ve Pudelpointer’ı geliştirme arayışında 80 av bulucu köpek ve yalnızca 11 Pudel kullandı. Cins, gelişim yıllarında neredeyse bilinmiyordu; Zedlitz, yavruları yalnızca güvenilir arkadaşlarına ve diğer av meraklılarına verdi ve burada her bir köpeğin büyümesini ve eğitimini yakından takip etti.

1956’da Pudelpointer, Bodo Winterhelt tarafından Kanada’ya ithal edildi. Winterhelt ayrıca 1977’de Kanada’da bulunan Kuzey Amerika Pudelpointer Kulübü’nü kurdu. Kanada’daki cinse olan ilgi, özellikle avcılar ve av kulüpleri arasında arttı. Kuzey Amerika Pudelpointer Kulübü‘nün kurulmasıyla birlikte, ırka ilgi Amerika Birleşik Devletleri’ne oluşmaya başladı ve burada United Kennel Club tarafından tanındı ayrıca AKC’nin Temel Stok Hizmetine kabul edildi ve nadir bir spor türü olarak kabul edildi.

Yorumlar kapatıldı.