İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pug

Köpekpedia

Pug,tarihin en eski köpek ırklarından biridir.M.Ö.400 yıllarında Asya Kıtası’nda çıktığı bilinir fakat hala daha bu ırkın kesin olarak nerden geldiği bilinmemektedir.Kökeni Çin olarak kabul edilir.Başka bir düşünce kısa tüylü Pekinez ırkından ortaya çıktığıdır.Diğer farklı bir düşünce ise bu ırkın Bulldog ırkından geldiğini savunmaktadır.Çin’in Avrupa’ya ticaret yapmaya başlamasıyla beraber Avrupa’da özellikle Fransa’da ve İngiltere’de çok popüler hale gelmiştir.

Pug Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Pug Irkı
Pug Özellikleri

Kendine has görünüşü ile oldukça ilgi çeken bir köpektir.İlk bakıldığında kocaman,gözleri kısa vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeker.Dilleri ise oldukça uzundur ve çoğu zaman dışarıdadır.Deri yapısı ise kırışıktır ve buruşuk bir yüze sahiptir. Kuyruğu kısa ve kıvrıktır.Tüy yapısı kısa,pürüssüz ince ve çift katmanlıdır.Tüylerinin renk çeşitleri oldukça fazladır fakat en çok krem ve siyah renkte olur.Görünüş olarak oldukça küçüktür bu nedenden dolayı küçük köpekler kategorisine girmektedir.

Boy: Erkek:30-35 cm,Dişi:25-30 cm

Kilo: Erkek:6-9 kg,Dişi:6-8 kg

Yaşam süresi: 12-16 yıl

Karakteri

Sahibine karşı şevkat dolu ve sadıktır.Aynı zamanda çok da yaramaz bir köpektir. Şımartılmayı oldukça sever.İlgi gösterilmediği zamanlar depresyona girme ihtimali vardır.İlgi odağı olmayı çok sever.Hemen hemen hiç havlamaz bu nedenden dolayı apartmanda beslemeye çok uygun bir köpektir.Çok sakin ve sabırlıdır.Tembel bir ırk olduğu için günün çoğunluğunu uyuyarak geçirir.Diğer evcil hayvanlara karşı ise oldukça iyimser ve arkadaş canlısı yaklaşır.Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ve inatçı olmadıklarından dolayı eğitimleri kolaydır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.

Bakımı

Pug
Pug Bakımı

Her ne kadar az bir bakımı var gibi gözükse de bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Öncellikle tüy bakımına çok önemlidir.Her gün taranmalı ve ölü tüyleri temizlenmelidir.Diğer bir nokta ise egzersiz ihtiyacıdır.Obeziteye çok yatkın olduğu için düzenli olarak fiziksel aktivitelerin yaptırılması gerekmektedir. Egzersiz sevmeyen bir ırk olsa da düzenli egzersiz sağlığı için oldukça önemlidir.Aynı zamanda kuru mama ve veterinerin önerdiği ek besinler dışında bir şey yemesi oldukça sakıncalıdır.Kulak temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.