İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Puli

Köpekpedia

Puli köpek ırkı eski zaman yer paspasına benzeyen bir Macar çoban ırkıdır.Adımlarında zıplayan ve hızlı düşünen akıllı küçük ile orta boy arası bir köpektir.Şüpheli bir doğası Puli’yi mükemmel bir bekçi köpeği yapar.

Puli Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy:Dişi:36–42 cm, Erkek:39–45 cm
Renk:Siyah,Beyaz,Kaplan Desenli,Krem Rengi,Kahverengi,Gümüş Rengi
Kilo:Dişi:10–13 kg, Erkek:13–15 kg

Siyah,gri ve beyaz ceketiyle Macaristan’dan gelen bir koyun çobanı türü olan Puli, onu yeri paspaslamak için kullanabilirmişsiniz gibi bir tüy yapısına sahiptir. Değişik yapıdaki kürkü oldukça değişik görünümdedir ayrıca onu sert çalılardan ve vahşi hayvanların saldırılarından korumaya yardımcı olur ve çobanın onu koyunların arasında görmesini kolaylaştırır. Küçük olabilir, ancak sert ve bağımsız bir çoban köpeğidir onunla alay edenler yanılırlar.

Puli
Puli

Puli, dalgalı veya kıvırcık olabilen ve hava koşullarına dayanıklı, yoğun bir tüy yapısı vardır.Astar yumuşak yünlü ve yoğundur. Tüyleri kolayca kümelenir ve kendi başına bırakılırsa, köpek olgunlaştıkça, yaklaşık 9 ay’dan sonra yünlü ipler oluşturur.Tamamen büyümesi dört ila beş yıl sürer ve sonunda yere ulaşabilir. Çok fazla dökülmez, ancak görünümlerini korumak için kordonlar düzenli olarak ayrılmalıdır.Kürkü asla kirli, keçeleşmiş veya kötü kokulu olmamalıdır..Ağız çevresindeki tüyleri kesmek ve yemeklerden sonra köpeğin yüzünü temizlemek, kokuyu azaltmanın bir yoludur. Bir Puli’yi yıkamak ve kurutmak saatler sürebilir. Derisine kadar kuru olduğundan emin olun yoksa küflenmiş gibi kokacaktır.

Karakter

Bu günlerde,o öncelikle bir aile veya gösteri köpeği olarak görev üslenmektedir Pek çok iyi özelliği vardır ancak birlikte yaşanması en kolay köpek değildir. Onu eve getirdikten sonra onu eğitmek ve sosyalleştirmek için bolca çaba gösterin.

Sevimli ve canlıdır, ancak işi sürüsünü korumaktır artık sürülerde kullanılmadığından bu durumda siz, ailesi için bu görevi yerine getirir. O daima tetiktedir, her zaman alarm vermeye veya gerekli olduğunu hissederse devreye girip sizi korumaya hazırdır. Bunlar harika niteliklerdir, ancak ona, koruyucu doğasını kullanmanın uygun olduğu ve ne zaman sorumluluğu üstlenmenize izin vereceğiniz zamanları yavruluktan itibaren öğretmek çok önemlidir. Erken sosyalleşme ve eğitim, yeni veya farklı herhangi bir şeyden aşırı derecede şüphelenmesini veya korkmasını önlemek için yetiştirilmesinin gerekli bir parçasıdır.

Eğlenceyi sever ve kesin bir mizah anlayışı vardır. Onlarla birlikte büyütülürse, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Puli’nizi çocuklar onun etrafında oynarken, kovalamalarını ve çığlıklarını yanlış anlamadıklarından emin olmak için daima denetleyin.Yabancıları onlarla tanıştırıldıktan sonra kabul edecek, ancak aksi takdirde güvenilir olup olmadıkları konusunda yargıda bulunacaktır. Tanımadığı köpeklere karşı saldırgan olabilir.Bu nedenle mümkün olduğunca onu yavruluktan itibaren diğer köpeklerle tanıştırın.

Puli Çoban Köpeği
Puli Çoban Köpeği

Herhangi bir köpek gibi, Puli yavruları da herşeyi çiğnemeye isteklidirler. Yeterli olgunluğa ulaşana kadar onları evde yada kontrollü bir bahçede tutmalısınız. Sıkılmış bir köpek yavrusu, yıkıcı bir köpektir.Orta ila uzun yürüyüş veya aktif oyun ile enerjisini almanız gereklidir.Sağlığı izin verdiği sürece iyi bir koşu arkadaşı olabilir ve çeviklik, itaat ve ralli gibi köpek sporlarında başarı şansı yüksektir.

Puli’nin apartmanlarda mutlu bir şekilde yaşadığı biliniyor, ancak havlama sorunu olduğunu unutmamak gereklidir.Pulik kendini insanlarına adamıştır. Kesinlikle güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bir bahçeleri olmalı ancak aile evde olduğunda, onlarla beraber yaşamalıdır.

Tarihi

Macaristan’da en az 1000 yıldır bilinen bir köpek ırkıdır. Magyar işgalcileri tarafından Macaristan’a getirildi. Köpekler Tibet Teriyerine benzerlik gösterir bu nedenle atalarından biri olması muhtemeldir.

Eskiden Köpeklerin yaptıkları iş, boyutlarına ve renklerine bağlıydı. Koyu renkli köpekler gündüzleri çalışırken,açık renkli köpekler en çok geceleri kullanılırdı.Beyaz olanların sürüler arasında çoban tarafından fark edilmesi daha kolaydı. Fransa ve Almanya’dan gelen çoban köpekleriyle melezleme nedeniyle neredeyse bir cins olarak kayboldu.1912’de cinsi canlandırmak için bir program başlatıldı.

Bir cins standardı 1915’te yazılmış ve 1924’te Federation Cynologique Internationale tarafından onaylanmıştır. Köpekler ilk kez Budapeşte’deki bir köpek yarışmasında görünmüşler ve üç sınıfa ayrılmışlardır: çalışma, gösteri ve cüce. 1934’te cins standardı revize edildi ve köpekleri boylarına göre(büyük, orta ve cüce.) sınıflandırıldı.Macar haritalama kitabındaki 1935 tarihli bir giriş dört boyuta işaret ediyor: büyük (polis), orta (çalışan), küçük ve cüce. Orta boy en popüler olanıydı.

Yorumlar kapatıldı.