İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pumi

Köpekpedia

Pumi köpek ırkı Macaristan’daki koyun ve sığır çobanlarına yardım için yetiştirilmiştir. Alileye geldiği andan itibaren hemen sahiplerine bağlanan ufak ama cesur ve zeki av köpeğidir.

Pumi Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–13 yıl
Renk:Siyah,Sand,Gri,Gümüş Rengi,Rust,Grizzle
Kilo:Dişi:8–13 kg,Erkek:10–15 kg
Boy:Dişi:38–44 cm,Erkek:41–47 cm

Pumi yavruları siyah doğarlar ve yetişkinlikte renkleri siyahtan açık griye kadar değişir. Yavru köpekler genellikle altı ile sekiz haftalıkken grileşmeye başlar ve tüylerdeki bu görünüm giderek genişler. Son alacağı renk ebeveynlerin rengine göre belirlenir.Kabul edilen diğer renkler maskeli açık kahverengi olarak bilinen daha koyu bir maske ile siyah, beyaz ve kremden kırmızıya gider Debrecen Üniversitesi tarafından 2009 yılında yapılan araştırmada 1023 Pumi yavrusu analiz edilmiştir.

Macar Çoban Köpeği
Macar Çoban Köpeği

% 56’sının siyahtan griye dönüştüğünü
%14’ünün siyah,% 13’ünün beyaz
% 11’inin gri
% 4’ünün açık kahverengi renkte doğduğunu buldu. Zaman zaman kahverengi benekli veya mavi-merle renkli yavrular doğduğu tespit edilmiştir.

Tüyleri kalın,kıvırcık ve orta uzunlukta yaklaşık 4-7 cm uzunluğunda’dır.Sert bir üst kat ve yumuşak bir alt kattan oluşur Bu köpeğe iyi yalıtım ve köpeğin aşırı sıcak yada soğuk hava koşullarına tolerans göstermesini olanak tanır. Birkaç haftada bir taranarak ve iki ile dört ayda bir traş edilerek tüy bakımı yapılır. Tüyler sürekli uzar ve taranmaz ise keçeleşmeye başlayabilir. Cinsin tüy dökülmesi çok azdır veya hiç yoktur.

Uzun, dar kafalı kalın kürkü nedeniyle biraz daha büyük görünen kare bir yapıda hafif gövdeli bir köpektir. Ağız boyuna eşit uzunlukta olan baş uzunluğunun% 45’i kadardır ve bakıldığında kafatası düzdür. Gözler küçük, koyu renkli ve hafif eğiktir.

Karakter

Pumi eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven çok iyi bir arkadaştır. Günlük aktiviteye ihtiyacı vardır iyi uzun bir yürüyüş veya sizle oynayacağı çeşitli oyunlarla enerjisini atarsa siz çalışırken ayaklarınızın dibinde oturmaktan veya sizi evin içinde takip etmekten mutlu olur. Yüksek aktivite düzeyini karşılayabilen ve onunla olmaktan hoşlanan bir ailenin küçük oyuncak ayısı olabilir.

Macaristan Çoban Köpeği
Macaristan Çoban Köpeği

Pumi çocuklarla genelde iyidir. Onları ailenin üyeleri olarak tanır ancak her tür gibi küçük çocuklar ve köpekler arasındaki tüm etkileşimler, birbirlerine nazikçe davrandıklarından emin olmak için denetlenmelidir. Bazı Pumi köpekleri, topuklarını kıstırarak ve pantolonun paçalarını kavrayarak çocukları gütme eğilimindedir; bu davranışlarından eğitimle vazgeçirilmelidir.

Pumik (Macarca isminin çoğulu) uyarlanabilir olmasıyla bilinir.Yeterince egzersiz ve zihinsel uyarılmaları koşuluyla küçük evlerde ve hatta apartman dairelerinde yaşayabilirler, ancak geniş bir bahçesi olan ev onlar için idealdir çünkü koşmayı çok severler.

Bu cinse en uygun insanlar aktif açık havada dolaşmayı seven bir yaşam tarzına sahiptir ve günlük olarak Pumik’lerini de bu aktivitelere katabilen kişilerdir. Genellikle günde en az 15 dakika oyun aktiviteleri ve çitle çevrili bir parkta veya bahçede onun serbest koşmasına izin vermek yeterli olacaktır.

Pumi çeviklik ve sürü gütme de dahil olmak üzere hemen hemen her köpek sporunda başarılı olacak fiziksel ve zihinsel potansiyele sahiptir. İdeal sahip, onu yarışma için veya sadece eğlence için bir veya daha fazla etkinlik için eğitebilir. Hoşuna gidebilecek diğer aktiviteler arasında bir top veya disk yakalama hatta bazen yüzme yer alır.Bu son derece insan odaklı bir köpektir. Onu ancak ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi ve etkileşimi verebilirseniz tercih etmelisiniz.

Tarihi

Pumi’nin Puli ile karıştırılması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Her ikisi de Macar çoban ırklarıdır ve muhtemelen aynı atalardan gelmektedir. Pumi’nin yaklaşık 300 yıl önce ortaya çıkmış olabileceği düşünülmektedir.Pumi, 1920’lerde farklı bir cins olarak kabul edildi. Hala memleketi Macaristan, Finlandiya ve diğer Avrupa ülkelerinde hayranları vardır.

Yorumlar kapatıldı.