İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rhodesian Ridgeback

Köpekpedia

Rhodesian Ridgeback tazı köpeği güney afrika’da aslan avcılığı için kullanılan sürü halinde avlanan güçlü bir ırktır.

Rhodesian Ridgeback Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:10–12 yıl
Boy: Dişi:61–66 cm, Erkek: 63–69 cm
Kilo: Dişi:29–34 kg, Erkek: 36–41 kg
Renk:Kırmızı Duğday,Parlak Buğday,Standart Buğday

Rhodesian Ridgeback Sırt tüyleri diğer köpeklerden farklıdır ve tüyün geri kalanına zıt yönde uzamasıyla oluşur.Omuzların hemen arkasında başlar ve kalçaların hemen öncesine kadar devam eder.Güçlü, kaslı,dengeli ve atletik bir köpektir.Makul bir hız ile büyük mesafeler koşabilir ve mükemmel dayanıklılığa sahiptir.Vucutları az koku yayar ve minimum dökülme ile son derece temiz köpeklerdir.Yiyecek söz konusu olduğunda iştahlıdırlar;aşırı yemelerini ve obez olmalarını önlemek için kalori alımını denetlemeniz gerekebilir.

Rhodesian Ridgeback
Rhodesian Ridgeback

Karakter

Rhodesian Ridgeback Tembel bir tazı izlenimi verse de doğuştan gelen nitelikleri nedeniyle hayranlar kazandı.Sessiz,nazik bir mizaç ile girişken özelliklerini birleştiren mükemmel bir arkadaştır.Cins genellikle Tazılarla ilişkili birçok özelliğe sahiptir ancak tipik tazı ırkından daha serttir.Yumuşak bir mizacı vardır ve nadiren havlar.Büyük, tembel bir tazı izlenimi vermesine rağmen bu köpek, avlanmak,arazisini ve ailesini korumak yetiştirildi.Kolayca eğitilir ve ortalamanın üzerinde bir zekaya sahiptir.Koruyucu olarak doğuştan gelen yeteneklerinden dolayı,koruma köpekleri olarak eğitilmemelidir. Doğal koruyucu içgüdüleri, kontrol için temel itaat eğitimine tabi tutulmalıdır.

Son derece hoşgörülü köpekler ve mükemmel arkadaşlardır.Diğer köpeklerin arkadaşlığından zevk alan sokulgan hayvanlardır ancak aileler bir evde birden fazla erkek köpeği bulundurma konusunda dikkatli olmalıdır çünkü bu, egemenlik mücadelelerine yol açabilir.Bu köpekler kedi yada diğer evcil hayvanlarla beraber büyürler ise sorun yaşamazlar.Çocuklara karşı iyidirler.Boyutlarından dolayı küçük çocuklara kaz ile çarparak zarar verebilirler.Çocukları ve diğer hane halkı üyelerini tehlikelere karşı korur.Bunlar mükemmel doğal bekçiler ve aile koruyucularıdır ancak bir liderlerinin olduğunu bilmeleri gerekir.

Sürekli havlamazlar ancak olağandışı herhangi bir şeye karşı tetikte beklerler. Atletik köpeklerdir tırmanma becerileri vardır ve çitin diğer tarafında ilginç bir şey olduğunda onların doğal merakını cezbeder ve yeterli önlem alınmaz ise diğer tarafa kolayca geçebilirler.Doğal kazıcılar değildirler ancak, denetimsiz bırakılırsa arka bahçenizde kendine yazın serin yer yaratmak için çukur kazabilirler.

Tarihi

Genellikle Afrika Aslan Tazısı olarak anılan bu ırk Güney Afrika’nın yerli köpek türüdür.Cinsin tarihi, ilk Avrupalıların Ümit Burnu’ndaki iç bölgelerini keşfettikleri 16. yüzyıla kadar uzanıyor. urada, omurgası boyunca tüyleri olan yarı evcil bir köpekle yaşayan Hottentot kabilelerini keşfettiler ve köpekleride bu şekilde tanıdılar.Büyük avcılık akımı Güney Afrika’da özellikle Limpopo Nehri’nin kuzeyindeki bölgede gelişti ve daha sonra Rodezya (kurucusu Cecil John Rhodes’dan sonra) olarak bilinmeye başladı.

Avcılar bu iyi av köpeklerinin değerini ve önemini hemen kavradılar.Bu rolü üstlenecek köpekleri seçerken nesiller boyu Afrika Hottentot’a ilkel silahlarıyla böylesine büyük bir nimet olduğunu kanıtlamış bir köpeği tercih etmeleri doğaldı.Cinsin kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, en genel kabul gören görüş Küba Bloodhound’u Hottentot av köpeği ile eşlemenin sonucu olduğu düşünülmektedir.

Rhodesian Ridgeback
Rhodesian Ridgeback

Boer çiftçileri tarafından Afrika’nın vahşi doğasında bir av köpeği ihtiyaçlarını karşılamak için yetiştirildi.Avlarını yakalayacak büyük yaralı hayvanları indirebilecek ve çiftliklerini geceleri haydutlardan ve vahşi hayvanlardan koruyabilecek köpeklere ihtiyaçları vardı.Çiftçilerin ayrıca Afrika çalılıklarının sertliklerine dayanabilecek, günün sıcağından dondurucu gece soğununa kadar şiddetli sıcaklık değişikliklerini idare edebilecek,çalıdaki kene ve böceklere dayanıklı kısa tüylü bir köpeğe ihtiyaçları vardı ayrıca bu köpek 24 saat susuz kalmaya dayanabilir.

1922’de Zimbabwe’de bir grup yetiştirici bu ırk için bugüne kadar neredeyse hiç değişmeyen bir standart oluşturdu. 1950’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’ne birkaç seçkin örnek getirildi ve 1955’te American Kennel Club‘a kabul edilen 112. ırktı.

Çok belirgin bir şekilde gösterdiği gibi özellikler hız,güç,cesaret,sadakat ve ayrıca vahşi hayvanlarla mücadelede dikkate değer bir becerileri olarak sayılabilir.Ne yazık ki cins için Aslan Avcısı adı popüler hale geldi, çünkü birkaç büyük vahşi hayvan avcısı ı onları aslan avı için ideal köpek olduğunu düşündü ve buda pek çok hayvanseverin köpeklerin aslanların gerçek katilleri olduğunu varsayması’na neden oldu ama anlamadıkları hiç bir köpeğin aslanı yenemeyeceği idi fakat Ridgeback’ler, aslana yanıltıcı saldırılar yaparak dikkatini dağıtırlar ve avcıya yakın mesafeden bir atış yapana kadar, bunu sürdürürlerdi.Uzun menzilli tüfeklerin ortaya çıkmasıyla birlikte, avcılar köpek kullanımından vazgeçti bu yüzden ırk diğer mesleği olan bekçi köpeğine dönmek zorunda kaldı.

Yorumlar kapatıldı.