İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rottweiler

Köpekpedia

Rottweiler çevresinde oluşan tepkilere sessiz ve havlamadan tepki verirler.Bu ırk için bahçeye yabancının girmesine izin verir fakat çıkmasına vermez denmesinin nedeni budur.

Rottweiler Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:8–10 yıl
Boy:Dişi:56–63 cm Erkek: 61–69 cm
Kilo:Dişi:35–48 kg,Erkek:50–60 kg
Renk:Siyah,ten rengi,Maun

Kaslı,büyük ve güçlü bir vücudu vardır.Baş yuvarlak bir alın ise geniştir.Ağız iyi gelişmiştir.Dişler bir makas ısırığıyla kapanır.Geniş bir burnu vardır ve siyahtır.Dudaklar siyah ve ağzın içinde daha koyudur.Orta büyüklükteki gözler koyu renkli ve badem şeklindedir Bazı köpekler mavi gözleri veya biri mavi ve biri kahverengi gözü olduğu bilinmektedir. Bu özellik yarışmalarda kabul görmemesine neden olur ve türün yazılı standardınında yoktur.Kulaklar üçgen şeklindedir ve ileri doğrudur.Göğüs geniş ve derindir.Kürk kısa,sert ve kalındır.Yanaklarda,stop bölgesinde,pençelerde ve bacaklarda maun lekelere paslanmış siyah lekeler bulunur Kahverengi lekeli kırmızı bir renk de mevcuttur.

Rottweiler Köpek
Rottweiler Köpek

Bazıları Alman ve Amerikan varyasyonları olduğunu iddia ediyor.Alman tipinin daha kısa,daha tıknaz ve daha büyük,daha engebeli bir kafaya sahip olduğu söylenirken, Amerikan tipinin daha uzun kafası bloksuz olduğu söylenmektedir.Diğerleri ise türün tek olduğu ve farklılık olmadığını iddia ediyor.Her halükarda, Alman üretimleri için daha büyük ve etkileyici görünümü olduğunu idda edenler vardır.Diğerleri ise Amerikan tipinin görünümün daha iddalı olduğunu düşünürler.

Hemen hemen tüm büyük ırklarda olduğu gibi yavaş olgunlaşırlar.Birçoğu 2 veya 3 yaşına kadar tam yetişkin boyutuna ulaşmaz,ancak yetişkin boyu genellikle bir yaş olarak belirlenir.Bu köpeklerin bir yaşından sonra göğüslerini genişletecek ve yaşla birlikte beklediğimiz büyük köpekler olacaktır.Bu yaşa kadar genellikle boy olarak uzarlar enine kalınlaşma 12 aydan sonra olur.

Bu kadar büyük köpekler için kilo almak oldukça kolaydır ,yeterince egzersiz yapılmazsa obezite eğilimi vardır. Tüy bakımı minimum düzeydedir ve kolaydır.Haftalık bir defa tarama çoğu zaman yeterli olacaktır. Bazıları özellikle dudak yapısı daha sarkık olanların azda olsa salya sorunu olmaktadır.

Rottweiler ile hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, iyi aile arkadaşları olmak için kapsamlı ve sürekli sosyalleşmeye ihtiyaç duymalarıdır. Eğitim bir zorunluluktur ve erken yavru köpek mahallesinde başlamalıdır. Cesaretleri sorgulanamaz ancak yanlış yönlendirilebilir. Bu cins, ilk kez köpek sahipleri için ideal değildir.Çalışmayı severler ve itaatten çobanlığa ve ağırlık çekmeye kadar neredeyse tüm köpek sporlarında severek yaparlar.Çocuklara karşı oldukça koruyucudur şayet ailesinden gördüğü bir çocuk diğer misafir çocuklarla oynuyorsa ona zarar verdiklerini düşünerek agrasif tavırlar gösterebilir ve tehlikeli olabilir.

Rottweiler Köpek
Rottweiler Köpek

Karakter

Bu kaslı köpeğin rahat dolaşabileceği bir alana ve egzersize ihtiyacı vardır.Günlük uzun ve canlı yürüyüşler gereklidir.Zihinsel egzersiz yaptırmak daha da önemlidir;bu egzersizler temek itaat,ileri itaat ve koruma eğitimleri içerebilir. Rottweiler’ların erken yaşta iyice sosyalleştirilmesi gerekir, böylece kalıtsal içgüdüleri kontrol edilebilir.

Aynı cinsten diğer köpeklere karşı agresif olabilirler. Ve birçok bu ırk köpek aile kedisiyle barış içinde yaşarken,diğer kedilere saldırıp öldürebilir.Çoğu ise baskınlığa meyillidir ve aile içindeki yerini denemeler ile test eder.Ancak baskın bir köpeği nasıl yöneteceğini bilen iddialı bir sahibine saygı duyacaklar.Genel olarak doğru ellerde muhteşem,yetenekli bir arkadaştır. Ancak süregelen arkadaşlık, sosyalleşme, itaat eğitimi ve denetim olmadan, birçok kişi için kontrolü zor bir köpektir..

Güçlü,sakin,eğitilebilir,cesur ve sahibine ve ailesine bağlı.Sadık ve koruyucudur ve gerektiğinde ailesini şiddetle savunacaktır acı eşik’i çok iyi olduğundan durdurmak biraz zordur.Bu kararlı köpeğin devasa boyutuyla başa çıkabilen bir baskın sahibine ihtiyaç duyar.Rahat,güvenilir bir mizacı olan uysal,doğal bir bekçi köpeğidir.Son derece zekidir ve yüzyıllar boyunca polis,ordu ve gümrük işlerinde bir çok başarı elde etmiştir.Büyüklüğü nedeniyle eğitimi daha köpek küçük bir köpek yavrusu olduğu zamanda başlamalıdır.

Bu türün çok fazla liderliğe ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Bir köpek kulübesi veya a bahçeyle sınırlı kalmaktan mutlu olmayacaktır.Bu köpeği eğitmenin temel amacı onun gözünde sürü lideri statüsüne ulaşmak bu şekildede kontrolünü sağlamaktır.Biz insanlar köpeklerle yaşadığımızda onların sürüsü oluruz. Tüm sürü üyeleri tek bir lider altında yaşarlar ve ona itaat ederler.Çizgiler açıkça tanımlanmıştır ve kurallar belirlenmiştir.

Siz ve diğer tüm insanlar,sıralamada köpekten daha yukarıda olmalıdır bu çok önemlidir.İlişkinizin başarılı olmasının tek yolu budur.Tutarlı bir liderlik aldığında ve eğitildiğinde,çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olacaktır. Köpek iyi bir şekilde sosyalleştiği ve köpek üzerinde otoritesini kuran sahipleri olduğu sürece kedileri, diğer köpekleri ve diğer evcil hayvanları kabul edecektir.Ailenin arkadaşları ve akrabaları normalde coşkuyla karşılar.Köpeğin kötü niyet hissettiği yabancılar kaldırımdan öteye bir adım gidemez.İlk kez köpek sahiplenenler için tavsiye edilmeyen bir ırktır,iyi bir aile arkadaşı olmak için kapsamlı ve sürekli sosyalleşmeye ihtiyaç duyar.Ancak bu akıllı, kendine güvenen köpeğin boyutuna rağmen bakımı oldukça kolaydır.

Tarihi

Antik Roma’nın tarihi kayıtları, Rottweiler’ın Roma’da popüler bir köpek olan sürü koruma ve gütme köpeklerinden gelme olasılığını gösteriyor.En eski çoban ırklarından biridir.Bu köpekler güçlü, sert, güvenilir ve istekli iş köpekleridir;aşırı zeka ve güçlü sürü içgüdüleriyle karakterize edilen tesislerini korumak için muazzam bir içgüdüye sahiptiler.

Roma Lejyonları uzaktaki Roma İmparatorluğu topraklarını korumak ve çeşitli fethetmek için uzun seferler düzenlerdi. Ordularına yiyecek sağlamak için seferlerinde kendilerine eşlik eden gerekli hayvanları korumak ve gütmek için bu ırkı kullandılar.Ayrıca geceleri kampı korumak için paha biçilmez bekçi köpekleri idi.Mastiff yapısı, hem yiyecek tedariklerini hem de tüm kamplarını koruma görevine son derece uygundu.

Almanya, MS 200 civarında Roma lejyonunu püskürttü ve köpek sığırlar Güney Almanya’daki Roma eyaletlerinde geride bırakıldı.Araştırmacılar ve tarihçiler Roma sığır köpeklerinin yerel köpeklerle melezlendiğini söylüyor.Bu şekilde Roma lejyon köpeklerinin soyları artık yerel köpek nüfusunun bir parçası haline geldi.

Alman yerliler büyük çoban köpeği benzeri köpeklerin potansiyelini gördü.Mastiff benzeri köpekler soyu tükenmiş Molossus’tan gelmektedir.İngiliz müzesinde, Jennings köpeği olarak bilinen bir Molossus bekçi köpeğinin orijinal bir Yunan heykeli vardır.Molosser’lar arenalarda, ev korumasında ve sığır,koyun sürülerinin korunmasında kullanıldı.Molosser özelliklerini taşıyan modern ırklar Bernese Mountain Dog, St. Bernard, Great Pyrenees, Rottweiler, Great Dane, Greater Swiss Mountain Dog, Dogue De Bordeaux ve Newfoundland’dır.

Günümüzde modern Rottweiler cinsi köpekler İsviçre Bernese Dağ Köpeği’nden (kısa tüylü) ve Büyük İsviçre Dağ Köpeğinden (uzun tüylü) gelen ve onlarda görünen özelliklere sahiptir.Rottweiler’ın soyuna bağlı olarak tüy uzunluğu ve kalınlığında bir fark görebilirsiniz.Bugün görülen diğer bir yaygın özellik ise göğüste ara sıra görülen beyaz nokta veya ayaktaki beyaz lekedir.Bu özellik, 100 yılı aşkın bir süre önce 1900’lerden öncesine dayanmaktadır. Tarihi Fotoğraflar, ilk Rottweiler’ların geniş köpekler olmadığını gösteriyor,Uzun burunları olan ince kafalı kafalı köpeklerdir.

Yorumlar kapatıldı.