İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rus Avrupa Laykası

Köpekpedia

Rus Avrupa Laykası orta büyüklükte sağlam kemiklere ve iyi gelişmiş kaslara sahip köpeklerdir. 1940’lardan beri diğer iki Laika ırkını eksiklerini kapatmak ve avlanmak için yetiştirilmişlerdir.

Rus Avrupa Laykası Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek:54 –60 cm,Dişi:52–58 cm

Bu orta boy spitz cinsi köpek, iyi gelişmiş bir kas sistemine sahiptir ancak yine de yapı bakımından oldukça zayıfgörünürler.Tipik olarak uzunlukları ve yükseklikleri iyi dengelenmiş kare profillere sahiptirler.Sırtlarına kıvrılan kuyrukları vardır.Kama şeklindeki kafaları vücutlarına göre biraz daha küçüktür ve kafatasının kendisinden biraz daha kısa olan sivri uçlu bir ağıza sahiptr.Oval gözleri koyu pigmentlidir ve V şeklindeki kulakları başın üzerinde ve diktir.Ayrıca, tüm siyah ve tüm beyaz köpekler deolsada en çok siyah ve beyazın bir karışımı olan renklere sahiptirler.

Bu köpeğin bol tüyünü düzenli tutmak oldukça çaba gerektirir.Sık sık banyo yapmak gerekmese de, günlük fırçalama uzun, yoğun tüylerinde biriken kir döküntü ve karışıklıkları gidermeye yardımcı olacaktır ve hatta bu cins tüy döktüğü mevsim değişikliği sırasında günde birden fazla taranmaya ihtiyaç duyabilir.

Rus Avrupa Laykası
Rus Avrupa Laykası

Karakter

Rus Avrupa Laykası İnanılmaz enerjilerini düzenli olarak harcamalarına yardım edecek sahiplere ihtiyaç duyarlar.Bu nedenle, bu cins, dışarıda bolca zaman geçiren kişiler için en uygun olanıdır.Av kuşları,geyikleri ve hatta ayıların avlanmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.Ailelerine sarsılmaz bağlılıkları ile bilinirler.Doğal olarak çok bölgesel oldukları için diğer köpeklere karşı saldırgan olduklarından çok fazla sosyalleşme gerektirirler.Yabancılara karşı d havlayabilir ve saldırgan görünebilirler ve başkaları tarafından dokunulmaktan hoşlanmazlar ancak gerçekten tehdit edilmedikçe nadiren ısırırlar.

Çoğunlukla oldukça heyecanlıdırlar ve birazda endişeli olabilirler,bu nedenle küçük çocuklarla etkileşimler yakından denetlenmelidir.Büyüdükleri evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler..

Tarihi

Kuzey Avrupa ve Rusya’nın ormanlık bölgesinde ortaya çıkan çok eski Spitz Köpek türündeki landrace Laika köpeklerinden geliştirilen birkaç ırktan biri olan bir av köpeği türünün adıdır.Rus-Avrupa Laika’sının kendisi, Kalinin (şimdi Tver Oblast) Eyaletindeki All-Union Avcılık Endüstrisi Araştırma Enstitüsü’nden E. I. Shereshevsky tarafından 1944’te başlatılan bir ıslah programına dayanmaktadır.

Tarımın yaygınlaşmasından önce popüler bir av köpeği türü idi;arımsal bir yaşam tarzına pek uygun değildi ve yeni türler, tarımsal bir çevre için daha uygun görüldükleri için ithal edildi.Yerli Laika köpekleri ve bu yeni ırklar arasındaki kontrolsüz üreme, safkan Laika köpekleri popülasyonunu neredeyse ortadan kaldırdı ve 1930’ların başlarında çok azı kaldı.Cinsin neslinin tükenme eşiğinde olduğunu fark eden Rus avcılar Karelya Ayısı Laika, Komi Laika ve Votyak Laika dahil olmak üzere birkaç farklı yerli soydan Laikas’ı melezlemeye başladı.Köpekler çalışma yetenekleri nedeniyle yetiştirildi ve II.Dünya Savaşı öncesinde gerçekleşen bu yetiştirmeler,ilk Rus-Avrupa Laikas’ının ortaya çıkması ile sonuçlandı.

Rus Avrupa Laykası
Rus Avrupa Laykası

Bu çağda doğan Rus-Avrupa Laikalarının çoğunluğunun kürkleri daha kırmızımsı veya gri bir renk vardı ve bugün tipik olarak gördüğümüz siyah beyaz konfigürasyon oldukça nadirdi.Savaştan sonra, siyah ve beyaz stil kürk için bir tercih nedeni olarak belirlenen yeni bir standart kabul edildi ve Russo-Avrupa Laika’nın cins adı resmen kabul edildi.Bu cins, 1980’de Federation Cynologique Internationale tarafından ve 1996’da Yeni Yıl Günü’nde United Kennel Club tarafından Rus-Avrupa Laika olarak tanınmıştır.

Yorumlar kapatıldı.