İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Russkiy Toy Terrier

Köpekpedia

Russkiy Toy Terrier en küçük köpek ırklarından biridir ve bugün bildiğimiz cins, 20. yüzyılda Rusya’da oluşturulmuştur.Ataları,Rus asilleri tarafından beslenen bir fare avcısı ve bir bekçi köpeği olarak yetiştirildi.

Russkiy Toy Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:11 yıl
Boy:20–28 cm
Ağırlık:1-3 Kg
Renkler:Siyah ve Tan Mavi-Tan Kırmızı

Cins, pürüzsüz ve uzun tüylü çeşitlerde olabilir ancak çok fazla tarama gerektirmez. Rus Toy Teriyeri son derece küçüktür ve genel olarak kare,zarif bir görünüme sahip olmalıdır.Küçük boyutu ve küçük kemik yapısı nedeniyle çok çabuk sakatlanabilir.Boyun uzun olmalı ve uzun eğimli omuzların üzerinde dik olmalıdır.Ön bacaklar düz,uzun ve eğimli olmalı ve dirseklerdeki yükseklik, omuz yüksekliğinin yarısının biraz daha fazla olmalıdır.Göğüs oldukça derin olmalı ama geniş olmamalıdır.Sırt,güçlü ve düz olmalı ve omuzdan kuyruğa doğru hafifçe eğimli olmalıdır; kuyruk orak şeklinde sırtın üzerine kıvrılmalıdır.

Russkiy Toy Terrier
Russkiy Toy Terrier

Cins, vücuduna göre orantılı olarak küçük görünen bir kafaya sahiptir.Dişler küçük ve beyaz olmalıdır ve köpeklerde bazen her çeneden 2 kesici diş eksik olabilir.Cinsin gözleri geniş ve yuvarlak olmalıdır.Russian Toy Terrier boyutuna göre her zaman büyük olan ve dik tutulan kendine özgü kulaklara sahiptir.Rus Oyuncak Teriyeri hızlı tempolu ama zahmetsiz bir yürüyüşe sahip olmalıdır.Köpek hareket ederken bile sırtı hareketsiz görünmelidir.

Karakter

Küçük olsa da egzersiz yapmaktan diğer benzer küçük boyutlu ırklardan daha fazla zevk alır. Büyüklüğü kentsel ortamlar için ideal olduğu anlamına gelir ve son derece zeki ve öğrenmesi çok hızlıdır.Cins, şefkatli,cesur ve neşeli bir karaktere sahiptir ayrıca son derece sadıktır.Ailesinin etrafında ve yaşadığı alanda korumacıdır ve bir şeyden şüpelendiğinde sürekli havlar.

Russian Toy Terrier,cesur,neşeli ve son derece sadık küçük bir köpektir.Küçük bir vücutta büyük bir karaktere sahiptir ve sahibinin ve koruyucusu olabilir. Cins de çok sevecendir ancak onların bir köpek olduğu unutulmamalı ve ona göre davranılmalıdır;aksi halde davranış bozuklukları olabilir.

Cins çok sosyaldir ve ailelerine aşırı derecede bağlanabilir,yani ayrılık kaygısından dolayı sorun yaşayabilirler. Bu sosyal özelliğine rağmen yabancılara karşı sorun çıkarabilirler,küçük boyutlarından dolayı bekçi köpeği gibi görünmeselerde bu işi yapaca havlayarak sahibini uyaracaklardır.Erkek ve dişi köpekler arasında karakter açısından önemli bir fark olabilir.

Son derece zekidir ve komutları öğrenmesi çok hızlıdır,bu nedenle eğitimi genellikle sorun değildir.Bu öğrenme yeteneği, cinsin kötü davranışlar geliştirmesine’de neden olabilir dikkat edilmelidir.Eğitirken tutarlılık önemlidir.Rus Oyuncak Teriyeri, küçük boyutlarına rağmen çok aktif ve enerjiktir ve bol miktarda zihinsel ve fiziksel uyarıma sahip olmaktan hoşlanır.

Russkiy Toy Terrier
Russkiy Toy Terrier

Tarihi

Oyuncak ırk grubuna ait küçük bir köpektir.Aynı zamanda Russkiy Toy, Rus Teriyeri, Moskova Oyuncak Teriyeri ve Moscovian Minyatür Teriyeri olarak da bilinir.Cins, yalnızca 2017 yılında UK Kennel Club tarafından tanındı ve henüz American Kennel Club tarafından tanınmadı,ancak Foundation Stock Service’te kabul edildi.Russian Toy Terrier, 20. yüzyılda, temel ırk olarak Manchester Terrier ve English Toy Terrier kullanılarak Rusya’daki aristokratlar için bir bekçi köpeği,fare avcısı ve refakatçi köpek olarak geliştirildi.1900’lerin başında popülerdi ancak üst sınıfların tercih ettiği bir ırk olduğundan Rusyadaki Ekim Devrimi’nden sonra bu sınıf yok olduğundan ciddi bir düşüş yaşamıştır.

Yetiştirme 1950’lerde yeniden başlatılmış ve cinslerin sayıları,popülaritesinde bir canlanma gördüğü ve Rusya dışında daha yaygın olarak tanınmaya başlamıştır.

Yorumlar kapatıldı.