İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saarloos Kurt Köpeği

Köpekpedia

Saarloos Kurt Köpeği ingilizce adıyla Saarloos wolfdog Alman çoban köpeği ile gri kurdun melezlenmesin’den hollanda’da üretilmiştir.

Saarloos Kurt Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek: 65–75 cm, Dişi: 60–70 cm
Kilo: Erkek: 36–41 kg, Dişi: 30–35 kg
Renk: Siyah, Beyaz, Tan, Mavi, Gümüş Rengi, Kırmızı

Saarlooswolfhond’un geniş ve güçlü bir boynu vardır. Orta büyüklükte bir baş, kulaklar arasında hafifçe kavislidir. Dik kulaklar, Alman çoban köpeğininki gibi büyüktür. Kafa tası, sert, koyu renkli buruna doğru belirgin bir incelmeye sahiptir. Hafifçe dışa doğru dönen ayakları olan uzun bacakları vardır. Kuyruk yoğun tüylü ve alçaktır. Kürk yani tüyler serttir ve yoğun bir katmanlı fakat çok uzun değildir.

Saarloos Kurt Köpeği
Saarloos Kurt Köpeği

Tüy renkleri kısmi beyaz lekelerle kurt grisi ve kurt kahvesini içerir.Apartman hayatı için uygun değildir. Bu köpekler büyük araziler için uygundur.Soğuk iklime çok adapte olmuşlardır ve açık havada yaşayabilirler.Dişileri ortalama 4-6 arası yavru yapmaktadır.Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır;çok gerekli olmadıkça tüylerdeki koruyucu yağların kaybolmaması için yıkanmamalıdır.

Karakteri

Yoğun bir sürü içgüdüsü, utangaçlık eğilimi tıpkı eski kurtlar ve vahşi köpekler gibidir bu nedenle bu tür merakı olan kişiler için uygundur.Mutlaka yeterli gezinti alanına ve uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyar.Yapılarından dolayı sürü odaklılar ve güçlü bir lidere ve sosyal bir atmosfere ihtiyaçları vardır pek itaat etmeyi sevmezler.Kapalı bir kafeste tutulurlarsa piskolojik sorunlara yol açacağından tavsiye edilmez ayrıca çocukları av olarak göreceklerinden yalnız bırakılmamalıdır.

Sahipleri aynı kurtlarda olduğu gibi baskın alfa konumunu oluşturmalı, onlarla çok fazla zaman geçirmeli ve sabırla eğitmelidir.Cins sessizdir, nadiren havlar, ev sahiplerini başka şekillerde uyarır. Bir liderin ortaya çıkması ve düzeni sağlaması durumunda oldukça iş görür bir köpek olur.O lider insan olmak zorundadır aksi halde ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Saarloos
Saarloos

Evinize yeni bir köpek getirecekseniz sürüye yeni katılan bu ferdi ve kurt köpeğini fazla enerjiyi boşaltmak için önce köpekleri ayrı ayrı gezdirmek ve ardından yeni düzeni sağlamalarına yardımcı olmak için onları birlikte yürümek önemlidir. Sürü lideri her zaman önce geldiği için, köpeklerin önden dışarı çıkmak yerine yanınızda kalmasını ve arkanızdan kapıdan çıkmasını sağlamak önemlidir.

Tarihi

1921’de Hollandalı bir yetiştirici olan Leendert Saarloos, hayvanat bahçesinde tutulan kurtu Alman Çoban Köpeği ile eşleyerek eğitilebilirliği ve dayanıklığı artırmak için bir deney başlattı.İlk köpekten melez bir köpek üretme çabası başarısız oldu. Köpekler için zayıflatıcı ve hatta ölümcül olan mikropların kurdu etkilemeyeceğini düşünüyordu, ancak hayvanat bahçesi ürettiği melez virüsten öldüğünde teorisinin hemen yanlış olduğu kanıtlandı. Şans eseri, hayvanat bahçesi programı için başka bir kurt sağladı ve planı tekrar uygulamaya başladı. Devam eden girişimler ve özenli seçim sayesinde bir başarı elde edildi.Köpeklerinden bazıları körler için rehber olarak kullanıldı ve bazıları polis köpeği yapmaya çalıştı ancak başarılı olamadı.Eğitilebilirlik geliştirilmese de, bu cins Leendert Saarloos’un ölümünden altı yıl sonra, 1975’te ırk olarak tanındı.

Yorumlar kapatıldı.