İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabueso Español

Köpekpedia

İspanyol Tazı (Sabueso Español), Orta Çağ’ın sonlarında İspanya’da yetiştirilen sağlam, yetenekli ve cesur bir av köpeğidir. Eşsiz avlanma becerileri sayesinde, anavatanındaki avcılar arasında büyük beğeni kazandı ancak dünyanın geri kalanında neredeyse hiç bilinmemektedir.Bir aile köpeği olarak bakmak istiyorsanız mutlaka iyi sosyalleştirilmeli’dir.

Sabueso Español Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Orta yapılı bir tazı olan beyaz ve turuncu renklere sahip bir ırktır.Uzun kulakları, ve sarkık dudakları vardır. Vücut şekli dikdörtgen olup, sırtları oldukça uzundur.Bu yapıyı güçlü uzuvları ava çıktıklarında iyi bir şekilde kullanan atletik yeteneklerini korumalarını sağlar.Yıllar boyunca, başta yaban domuzu ve tavşanlar olmak üzere çok çeşitli hayvanları avlamak için kullanıldılar.Vücut şekillerine rağmen güçlü arka bacakları onun çevik ve güçlü bir av köpeği olmasını sağlar.

Sabueso Español
Sabueso Español

Karakteri

İspanya’da evde beslenen bir köpek değildir av için kullanılmaktadır.Buna rağmen sevgi dolu ve sadık bir doğaya sahipler, bu da onlara ev hayatına uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.Çok fazla enerjisi olduğundan mutlaka uzun yürüyüşler isteyecek ve çok havlayacak’tır.Sakin ve asil tanıdığı kişilere iyi yaklaşan bir köpektir.Özgürce dolaşabileceği koklayabileceği kırsal, açık hava yaşam tarzına daha uygundur.

Büyük çocuklarla sorun yaşamadan ilişki kurarlar küçük çocuklara yalnızca belirli bir dereceye kadar tolerans gösterirle Bu tolerans, köpeği küçükken çocuklarla sosyalleştirerek geliştirilebilir.Diğer Köpeklerle ilişkileri genelde iyidir.İnanılmaz derecede cesur, en büyük ve en tehlikeli avla bile karşılaştıklarında tereddüt etmezler.Bekçi köpeği olarak kullanılmaları ise uygun değildir.

Tarihi

İspanya anakarasının kuzeyinde yaşayan bir ırktır.Bu cins bir av köpeği olması için üretilmiştir.Ne zaman ortaya çıktığını söylemek imkansız olsa da, İspanyol avcılar yüzyıllardır avda bu ırkı kullanmaktadırlar.Hatta bazı kaynaklar, bu türün uzun zaman önce orta çağlarda, muhtemelen Bloodhound’dan geliştirildiğini iddia etmektedir.

Sabueso Español
Sabueso Español

Tek başlarına veya çiftler halinde avlanırlar ve genellikle tavşan ve yaban domuzu avcısı olarak bilinsede,tavşanlar, tilkiler ve küçük geyikler dahil olmak üzere çok çeşitli av hayvanları için uygundur.Doğası gereği çok yönlü olan bu ırk yaralı avı izlemek ve bulmak için de kullanılmıştır;günümüzde bomba tespitinde ve arama kurtarma görevlerinde de yer alır.İspanya dışında çok nadir bulunur yıllar boyunca diğer ülkelerin ​​köpeklerin ithalatı nedeniyle kendi ülkesinde bile sayıları çok azalmıştır.Şu anda, bu köpek UKC tarafından kendi Scent Hound grubu içinde yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.