İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saint Bernard

Köpekpedia

Saint Bernard onları çok dikkat çekici kılan devasa boyutlarıdır.Güçlü, heybetli kafaları olan kaslı köpeklerdir ve telaşsız, yumuşak hareketlerle çok engebeli zeminlerde rahat hareket edebilirler.

Saint Bernard Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 8–10 yıl
Ağırlık: 64 – 120 kg
Boy: Erkek: 70–90 cm, Dişi: 65–80 cm
Köpekler uzun veya kısa tüylü olabilir. Kaban renkleri kırmızı ve beyaz, kahverengi ve beyaz, brindle ve beyazdır.Bazı köpeklerin gözlerinin üzerinde koyu renkli maskeler vardır.Kulaklar başın üzerinde ve sarkıktır. Gözler karanlık ve biraz sarkık.Alın oldukça kırışmış.Sarkık ağızları vardır,bu da onları salya’ya yatkın hale getirir.

Saint Bernard
Saint Bernard

Köpekler çok büyük oldukları için tam olarak olgunlaşmaları diğer birçok ırka göre daha uzun sürer. Genellikle 2 veya 3 yaşına gelene kadar tam boyutlarına ulaşmazlar. Büyüklüğü, onları iskelet ve kemikle ilgili rahatsızlıklara açıkı hale getirir.Kalça displazisi çok ciddi bir sorundur ve herhangi bir üreme gerçekleşmeden önce ebeveynlerin ibu hastalığı taşımadıklarına emin olunmalıdır.Göz problemleri daha az ciddidir ve hemofili B ve epilepsi seyrek olmakla birlikte vardır. astrik genişleme ve torsiyondan kaçınmak için beslendikten 1-2 saat sonraya kadar egzersiz yapmamaya özen gösterilmelidir.

Yavrularını beslemek bilgi zaman ve para gerektirir.Kemiklerin doğru büyümesini ve gelişmesini sağlamak için gençken onlara doğru beslenme uygulanması zorunludur.Besleme şekli bu cinsin ortopedik sağlığını büyük ölçüde etkilediği için yetiştiriciden tavsiye alınmalıdır.Daha düşük kaliteli yiyeceklerle birlikte aşırı takviye büyüme komplikasyonlarına neden olabilir.

Yavrularının egzersizi, büyüyen kemiklerine ve hassas dokularına aşırı yük binmekten kaçınmak için kademeli olarak yapılmalıdır ve yetişkin köpeklerle bile yavaş yavaş egzersiz yapmak için özen gösterilmelidir.Bununla birlikte gerçekten bol miktarda egzersize ihtiyaçları yoktur.Yavru köpekler olarak merdiven inip çıkmalarına izin verilmemelidir.Yollarda yürüyüş çalışması onları kontrollü ve kaslı tutmak için idealdir.Beslendikten bu ırka sonra egzersiz yaptırmayın.

Saint Bernard
Saint Bernard

Yetişkinler ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez tüy dökerler.Düzenli fırçalama bu tür dökülmeyi en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Karakter

Nazik bir dev‘ kelimesi karakterini özetlemektedir.İyi huylu, güvenilirdir.Bu, aile hayatını seven ve çocuklarla birlikte olmaktan zevk alan bir cinstir.Nadiren havlayan çok sadık köpeklerdir ancak gerekirse sizi ve eşyalarınızı korurlar. Normalde diğer ev hayvanları ile iyi geçinirler.Yavaş düşünen köpekler oldukları için eğitim sırasında sahiplerinden çok fazla anlayış beklerler.Genç köpeklere erken yaşlardan itibaren gerekli tüm bilgiler öğretilmelidir çünkü yaşlandıklarında bu eğitimin verilmesi zor olacaktır.

Hiçbir şey onu aile faaliyetlerine katılmak kadar mutlu edemez.Tersine bu köpek herhangi bir aktivitenin dışında bırakıldığını hissederse muhtemelen somurtacaktır.Yetişkin halleri çok büyük olduğu için, eğitim zorunludur;ne kadar erken olursa o kadar iyidir.Cinsin zaman zaman inatçı olduğu bilinmektedir.Bununla birlikte bir sahibin ondan ne beklendiğini anladığında içgüdüsel arzusu genel olarak istenileni yerine getirmektir.

Tarihi

St Bernard de Menthon tarafından İsviçre ve İtalya arasındaki tehlikeli Alp geçişinden geçen gezginler için bir sığınak olarak kurulan Büyük Saint Bernard Geçidi Hospice’den alır.1707’ye gelindiğinde bölgede çalışan keşişler üstün burunları, güçleri ve hava koşullarına dayanıklı kürkleri olan köpeklerin yolcuları kurtarmak için daha donanımlı olduklarını fark ettiler.İnsanların tamamen kaybolmasına ve yönlerini bulamamalarına neden olan kar fırtınalarında hayatta kalmanın anahtarı olan doğuştan bir yön duygusuna sahiptiler.İlk kayıtlar kayboldu, ancak 1800’e gelindiğinde rahipler kendi yetiştirme programlarını oluşturdular ve köpeklere Alp Mastiffleri adını verdiler.

Edwin Landseer, bu köpekleri tuval üzerine düşmüş bir yolcunun üzerinde duran iki köpeği tasvir etti.Köpeklerden biri yardım istiyordu diğerinin boynunda meşhur brendi fıçısı vardı ve adamı elini yalayarak canlandırmaya çalışıyordu. Varolmayan bu meşhur brendi fıçısı yıllar boyunca bir sembol olmuştur.40 kişinin hayatını kurtaran en ünlü köpeklerden Barry ile büyük kurtarma hikayeleri tarihe geçti.41. görevinde bir gezgin zavallı köpeği korkudan öldürmüştür.

1810 yıllarında cins Barry köpekleri olarak anıldı.1830’larda köpeklerin birçoğu melezleşme, hastalık ve sert kışlar nedeniyle yok oldu ve keşişlerin Newfoundlands, Great Pyrenees ve ayrıca Great Danes ile geri kalan köpeklerle melezleme yapmasıyla St Bernard cinsini oluşturdu. Bugün bu cins manastırda hala bir maskot olarak yer almaktadır.1870’de İngiliz sahibi Reverend J C Macdona ırkı halkın önüne getirerek Amerika’ya taşıdı ve sansasyon yarattı.1877’de ilk St Bernards ‘Westminster Kennel Club‘da gösterildi ve satış kataloglarında bazı cinslerin satış fiyatları 1000 ABD Dolarına ulaştı. İngiltere ve Kıta’daki sayıları sınırlı kalmasına rağmen cins Amerika’da hala muazzam bir popülerliğe sahiptir.

Yorumlar kapatıldı.