İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakallı Collie

Köpekpedia

Sakallı Collie,İskoçya kökenli bir ırktır.1514 yılında yerli İskoç köpekleri ve Polonya’dan gelen çoban köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Bu ırk yıllar boyu koyunların ve sığırların çobanlığını yapmakta kullanılmıştır.1989 yılında İngiltere’de düzenlenen ve dünyanın en ünlü köpek şovlarından biri olan Crufts Show’da büyük bir popülerlik kazanan bu ırk,dünyanın her yanından talep görmeye başlamıştır.

Sakallı Collie Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bu ırkın tüyleri uzun ve sıkıdır.Uzun,düz ve sert tüylerden oluşan,zorlu hava koşullarına dayanıklı bir dış kürkü ve yoğun astar bir kürkü vardır.Fazla tüy dökerler.Çenesinin altındaki uzun ve sert tüyler onun Sakallı Collie ismini almasını sağlamıştır.Bu ırkın göğüsünde,ayaklarında ve ağzında koyu lekeler olabilir. Kürkünün rengi gri veya krem rengi olur.Dişleri beyaz ve güçlüdür.Ezici ve güçlü bir çeneye sahiptir.Burnu büyük ve karedir.Rengi çoğunlukla siyah,beyaz ya da kahverengi olur.Kulakları orta büyüklükte ve sarkıktır.Aynı zamanda çok iyi duyarlar.

Boy: Erkek:51-56 cm,Dişi:50-55 cm

Kilo: Erkek:19-27 kg,Dişi:17-23 kg

Yaşam süresi: 12-15 yıl

Karakteri

Sakallı Collie
Sakallı Collie Özellikleri

Bu ırk çok sevecen,nazik ve oyuncudur.Çocuklarla arası çok iyidir.Aynı zamanda yavruluk döneminde gerekli sosyallik sağlanırsa diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır.Ancak hassas bir ırk olduğundan dolayı zarar görmemesi için başka hayvanlarla birlikteyken gözetim altında tutulması gerekir. Korumacı bir köpek değildir.

Tanımadığı kişilere karşı bile çok sevecendir ve kendini sevdirmekten çok hoşlanır.Eğitilebilirliği yüksektir ve kolaydır.Tutarlı ve pozitif eğitim gerekir. Enerjik bir ırktır bu nedenden dolayı düzenli egzersiz yaptırılması gerekir. Özellikle uzun yürüyüşlerden çok hoşlanır.Yeterli egzersiz yaptırılmadığı takdirde etraftaki eşyalara zarar verebilir.Çok fazla havlamaz ve genel olarak sessiz bir köpektir.Her ne kadar sessiz bir ırk olsa da apartman dairesinde yaşamaya uygun bir ırk değildir.Özgürce hareket etmeyi ve geniş arazileri sever.Bakım isteyen,narin ve vakit ayırmayı gerektiren bir ırktır bu nedenden dolayı vakti olmayan ve uzun saatler çalışan kişilerin bu ırkı beslemesi önerilmez.

Bakımı

Sakallı Collie Irkı
Sakallı Collie Bakımı

Çok fazla bakım isteyen bir köpektir.Tüylerini haftada iki kere taranması gerekmektedir.Cilt hastalıkları ve eklem iltihabı bu ırkta çok görülür bu yüzden dikkat edilmelidir.Enerjik bir köpek olduğu için günlük egzersizlerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Kirlenmeye çok müsait bir ırk olsa da sadece yılda iki kez yıkanması gerekir ancak arada nemli bir bez yardımı ile tüylerindeki toz ve kir temizlenebilir.Düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir.Özellikle göz çevresinde uzayan tüyleri zamanında kesilmezse göz iltihaplarına neden olabilir.Kilo almaya müsait bir ırktır bu nedenden dolayı beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Her köpekte olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği besinler harici bir şey verilmemelidir.

Yorumlar kapatıldı.