İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samoyed

Köpekpedia

Samoyed kalın ve kabarık beyaz tüyleriyle kolayca tanınan sevimli ve nazik bir köpek türüdür. İnsanlar ile birlikte olmaktan ve çalışmaktan büyük mutluluk duyarlar. Kurtlara genetik olarak en çok benzeyen 14 eski ırktan biridir.

Samoyed Özellikleri

Samoyed Fiziksel Özellikleri

Boy: Dişi: 48–53 cm, Erkek: 53–60 cm
Kilo: Dişi: 16–20 kg, Erkek: 20–30 kg
Renk: Beyaz,, Krem Rengi

samoyed
samoyed

Soğuk havaya dayanacak şekilde mükemmel şekilde evrim geçirmiştir. Onları donma sıcaklıklarına karşı izole eden inanılmaz derecede etkili bir çift katlı tüy yapısı ve dudaklarından salya akmasını ve dolayısıyla buz sarkıtlarının oluşmasını önleyen kalkık bir ağzı vardır. Genlerinden gelen sertliklerine rağmen bir iş köpeği olduğu kadar bir aile köpeği olurlar ve insanlar ile yaşamaktan mutluluk duyarlar. Dost canlısı doğaları ile bolca sevgi ve ilgi görmeleri halinde mükemmel bir ev köpeği olurlar.

Dişiler genellikle yılda iki kez, erkek köpekler bir kez tüy dökerler. Nemin yüksek olduğu bazı bölgelerde daha fazla dökülme sorunu olabilir Yoğun tüy döktükleri için görünümlerinin güzel kalması için sık sık fırçalama yapmak gerekir. Çift katmanlı kürkleri nedeni ile kirler ve dökülen tüyler kürklerinde kaybolur ve sonuçta düğümler oluşur. Düzenli fırçalama, özellikle yılda iki kez gerçekleşen yoğun dökülme mevsiminde bakımının önemli bir parçasıdır. Evde düzgün bir şekilde taramak ve tıraş etmek etmek mümkün olsa da bu işin doğru yapılması için profesyonel bakım hizmetleri almak gerekir.

Karakteri

Egzersiz açısından günlük yürüyüşlere ve sahiplerinin kendileri ile ilgilenmesine bolca ilgiye ihtiyaçları vardır.Uzun yürüyüşler, aktif oyunlar mutlu ve heyecanlı kalmasını sağlar. Diğer köpekler ile çok çabuk arkadaş olabildikleri için yanına başka bir oyun arkadaşı köpek almak onları her zaman çok mutlu eder. İnsanları ile güçlü bağları olduğu ve onları memnun etmeyi çok sevdikleri için eğitmek genellikle kolaydır. Eğitim konusunda biraz inatçı olsa da sevecen bir yöntemle kolay eğitilebilir.

samoyed yavru
samoyed yavru

Uyanık, etkileyici, zeki, aksiyon dolu ve şefkatlidir. Sevinç, gözlerindeki ışıltı ve meşhur Sammy Gülümsemesi ni oluşturan köşelerde yukarı doğru kıvrılan ağzıyla oldukça tanınır. Doğası gereği kavgacı bir köpek değildir,kendisini çocuklarla birlikte büyüdüğünde onlara hem bir oyun arkadaşı ve koruyucu olarak hep yanlarında olacaklardır.

Tarihi

Kökeni Rusya’dır ismi onu yüzyıllardır avlanma, ren geyiği gütme, kızak çekmek için kullanan yarı göçebe Sibirya Samoyede halkından geliyor.Bazal cins olarak sınıflandırılır, yani varoluşları, çoğu modern köpek ırkının kökeninden önce gelir. Güçlü iş ahlakı ve inanılmaz derecede arkadaş canlısı doğası, onları uzun varoluşları boyunca insanlara iyi bir arkadaş haline getirdi ve bu da ırkın çoğalmasına yardımcı oldu.

Muhteşem tüyleri ve sıcak kişiliğinin onları İngiliz seçkinleri arasında hızlı bir favori haline getirdiği 18. yüzyılın sonlarında İngiltere’ye ilk olarak cinsi getiren Arktik kaşifleriydi. Kraliçe Victoria’nın ölümünden sonra 1901’de Birleşik Krallık Kraliçesi ve İngiliz Hakimiyetleri olan Danimarka’lı Alexandra için tercih edilen türlerden biri olmuştur.1906’da Argenteau Moustan adlı bir köpek, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki American Kennel Club (AKC) tarafından resmi olarak kaydedilen ilk Samoyed oldu.

Yorumlar kapatıldı.