İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Schipperke

Köpekpedia

Schipperke korkusuz ve sadıktırlar, ailelerini zarar görmekten korumak için her zaman tetiktedirler.

Schipperke Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 13–15 yıl
Kilo: Erkek: 3–9 kg, Dişi: 3–9 kg
Boy: Erkek: 28–33 cm, Dişi: 25–30 cm
Renk: Siyah, Kayısı Rengi, Krem Rengi, Çikolata Rengi, Siyah ve Bronz, Mavi

Dik kulakları tüylerinden dolayı eğimli bir sırtı varmış gibi görünen güzel küçük siyah köpeklerdir. Güzellikleri ve alıngan yapıları ile tanınırlar.Bu köpek boyutundan dolayı pek çok kişi tarafından dikkate alınmaz fakat kişilik olarak oldukça büyüktür.1882’de, cinsin memleketi Belçika’da yaşayan bir yazar”küçük, tamamen siyah bir şeytan” olarak tanımlamıştır.

Omuzların en yüksek noktasından kuyruğun tabanına doğru eğimli, kendine özgü bir dış çizgiye sahiptir.Tilki benzeri bir kafaları,derin bir göğüsleri,küçük ayakları vardır fakat kuyrukları yoktur.Kuyruğu ile doğanlar bir inç kadar kırpmıştır. Genellikle bir ile iki yıl arasında olgunlaşır, ancak tam boyutlarına altı ile sekiz ayda ulaşırlar.

Dış tüyler orta uzunlukta ve kalın bir tüy yapısı ile çift katlıdır.Düz siyahtır, haftada bir fırçalama ve taramayla bakımı kolaydır.Boynunda, göğsünde ve uzuvlarında daha uzun tüyleri vardır.Yılda iki kez tüy dökerler.Kirlenmiş ise ayda bir veya daha fazla banyo gerektirir.

Karakteri

Shipperke’nin küçük boyutu ve bakımı kolay tüyleri nedeni ile tercih edilmektedir.Ancak zekası ve merakı onların başlarını her zaman belaya sokar. Bol miktarda egzersiz yapabildikleri sürece hemen hemen her yerde hatta apartman dairesinde bile yaşayabilirler. Bununla birlikte, bağımsız karakterleri ile başa çıkmak zor olduğundan ilk defa köpek sahipleri için uygun bir seçim değildir.Harika bir bekçi ve mutlu, sevgi dolu bir aile üyesi olacak yapıda bir köpektir.Tüm aile aktivitelerine dahil olmak ister ve her yaştan çocuğu sever.Ailesine karşı koruyucudur ve kendini adamıştır fakat yabancıları iyice tanıyıncaya kadar mesafeli davranır.

Bu köpeğe enerjisini atacak bir aktivite verirseniz sizi ömür boyu üzmeyecek bir arkadaşa sahip olursunuz.Sağlam bir şekilde çitlerle çevrili bir bahçede tutmanız onu mutlu edecektir.Kaçış konusunda uzmandır ve keşfe çıkmayı kafasına soktuğunda arabaları ve diğer tehlikeleri kesinlikle umursamaz bu nedenle mutlaka dolaştırırken tasma kullanın.Eğitim, bu zeki ama bazen inatçı köpekte sizi uğraştırabilir.

Bununla birlikte, genellikle memnun etmeye oldukça heveslidir, bu nedenle sabır, tutarlılık ve olumlu pekiştirme ile iyi eğitimli bir bir köpeğe sahip olabilirsiniz.Sosyalleşme bu ırk için gereklidir.Tanımadıkları köpeklerle sorun yaşayabilirler.

Günde 30 dakika veya daha fazla egzersiz yaptığı sürece, bir apartman dairesi de dahil olmak üzere hemen her tür konutta yaşayabilir.Ancak ideal ortam, nerjisinin bir kısmını harcayabileceği küçük çitlerle çevrili bir bahçeye sahip bir evdir. Gürültünün sorun olduğu bir apartman dairesinde veya bölgede yaşıyorsanız havlamaya istekli bir köpek olduğu için size sorun yaratabilir.

İnanılmaz derecede sevimli, zeki ve komik olmasına rağmen, Schipperke ilk kez bir köpek sahibi için bir avuç olabilir. Ancak sabrınız, zamanınız ve harika bir mizah anlayışınız varsa, onun sizin için tek köpek olduğunu görebilirsiniz. Bir arkadaş olarak bu küçük ırkla hayatınızın asla sıkıcı olmayacağına şüphe yok.

Tarihi

Sadık ve zeki olarak bilinen bu ırk, Belçika’da Leauvenaar olarak bilinen siyah bir Belçikalı çoban köpeğinin küçük bir versiyonu olarak üretildi. Adının “küçük çoban” anlamına gelen bir kelimeden geldiği düşünülüyor, ancak köpekler en çok Brüksel ve Anvers arasındaki kanallarda dolaşan tekneleri korumakta kullanılıyordu.

Belçika’da geliştirilmiş eski bir cinstir. Sık sık hatalı bir şekilde “Hollandalı Köpek” olarak adlandırılır, ancak cins hiçbir şekilde Hollanda ile ilişkilendirilmez.Belçika Çoban Köpeği temel köpeği olarak kabul edilen aynı cins olan Leauvenaar adlı siyah bir çoban köpeğinden geldiğine inanılıyor. Groenendael bir çoban cinsi olarak geliştirilirken bu ırk küçük bir bekçi köpeği olarak geliştirildi.

Başlangıçta Spitske veya Spits olarak bilinen Schipperke, 1888’de cins kulübü kurulduğunda şimdiki adı verildi. Schipperke kelimesi “küçük çoban” veya “küçük kaptan” anlamına gelmektedir.Kraliçe Marie Henriette’in 1885’te Brüksel’deki bir köpek gösterisinde görmesinden sonra moda bir evcil hayvan oldu.Cinsin popülaritesi arttı ve sonunda 1888’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi.Bu köpek için ilk Amerika Birleşik Devletleri uzmanlık kulübü 1905’te kuruldu, ancak resmi cins kulübü olan Schipperke Club of America 1929 da faliyete geçti.

Bugün Schipperke, zekası, bağlılığı ve çok yönlülüğünün yanı sıra sinsi mizah anlayışıyla da seviliyor. American Kennel Club tarafından tanınan 155 ırk ve çeşit arasında 82. sırada yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.