İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sealyham Terrier

Köpekpedia

Sealyham Terrier Galler’e özgü bir ırkıdır ve adını Seal nehri üzerindeki Pembrokeshire’da ortaya çıktığı köyden alır.Oldukça hareketli ve tempolu yürüyen bir köpektir.

Sealyham Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: Erkek: 9 kg Dişi: 8 kg (Yetişkin)
Renk: Beyaz, Kahverengi ve Beyaz, Limon ve Beyaz, Porsuk Rengi-Beyaz, Mavi-Beyaz

Sealyham Terrier
Sealyham Terrier

Kafatası hafif kubbeli ve kulaklar arası geniştir.Elmacık kemikleri belirgin değildir.Çene güçlü ve uzun burunu siyahtır.Gözleri koyu,yuvarlak,orta büyüklükte.Koyu renkli, pigmentli göz kenarları tercih edilir.Dişler güçlü, birbirine iyi oturan boyutuna göre uzun köpek dişleri vardır.Boynu oldukça uzun,kalın ve kaslı’dır.Ön bacaklar kısa, güçlü ve olabildiğince düzdür.Vücut Orta uzunlukta, düz ve esnektir. Göğüs geniş ve derindir.Kalça bölgesi öpek boyutuna göre oldukça güçlü,derin ve kaslı’dır.Dizler güçlü ve birbirine paraleldir.Ayaklar kalın yastıklı yuvarlak ve kedi ayaklarına benzer.Kuyruk Orta uzunlukta,yuvarlak uçlu kalın,ırt hizasındadır ve diktir.

Karakteri

Kendine güvenen ve meraklı oldukları için tipik teriyer’dir. Diğer teriyer ırklarına göre daha yumuşak ve daha az kabadırlar, Yabancılara karşı şüpheci olma eğilimindedirler ve etkileyici bir havlaması olan mükemmel bekçilerdir. Olumlu eğitim tekniklerine iyi tepki verirler ve çabuk öğrenirler.

Bunlar, kendilerini ailenin tam ve her bireyle eşit gördüklerinden bu şekilde davranılmayı bekleyen gururlu köpeklerdir.Her köpek gibi, gençken erken sosyalleşmeye birçok farklı insanla olma farklı yerlere,sese alıştırılmalıdır.Sosyalleşme yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olacak şekilde büyümesine yardımcı olur.

Sealyham Terrier
Sealyham Terrier

Tarihi

İlk Ortaya çıktığı köyün efendisi cinsi geliştiren Kaptan John Owen Edwardes Sealyham Malikanesi’nde yaşıyordu. Kaptan Edwardes, West Highland White ve Dandie Dinmont ve Bull teriyerleri gibi benzer tipte köpeklerin karışımı ile ağırlıklı olarak beyaz Jack Russell tipi teriyerleri kullanarak bir kısa bacaklı beyaz tbutürü geliştirdi. Edwardes’in amacı, Otterhounds’unun su samuru,porsuk, tilki ve sansar avlayacak bir tür geliştirmekti.Üretimde acımasızdı hareketsiz veya öldürme konusunda isteksizlik gösteren geliştirme için kullanılan köpekleri vurmuştur.

Bu ırkın ilk kulübü 1908’de kuruldu ve cins The Kennel Club tarafından 1911’de tanındı. Sealyham, 1930’larda ve 40’larda gösteri köpekleri ve ev köpekleri olarak çok popüler hale geldi, ancak son yıllarda popülasyonu tüylerinin bakımının zor olması nedeniyle azalmıştır.

Yorumlar kapatıldı.