İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shar Pei

Köpekpedia

Shar Pei yavrularının kırışık cildi bir insan bebeğinin tombul kıvrımlarını andırır ve bu insanların çok hoşuna gider.Kendine güvenen,ciddi,bağımsız,inatçı olabilir. Özellikle ailesine karşı çok korumacıdır.

Shar Pei Özellikleri

1-Fiziksel Özellikleri

Boy: Dişi: 46–51 cm, Erkek: 46–51 cm
Kilo: Dişi: 18–25 kg, Erkek: 25–30 kg
Renk: Siyah, Fawn, Lilac, Krem Rengi, Kum Rengi, Kırmızı

Orta boyutta ve sıkı bir yapıya sahiptir.Öncelikle başını, boynunu ve omuzlarını örten gevşek, buruşuk deri ile tanınan bu ırk geniş ağzı ve küçük üçgen kulaklarıyla ünlüdür Kaşlarının üzerine sarkan gevşek cilt kıvrımları nedeniyle çatık bir ifadeye sahiptir.

Aynı zamanda mavi-siyah diliyle de benzersizdir ve yalnızca bir başka cinsle paylaşılan bir özelliktir oda chow chowdur. Kalın boyunları ve geniş göğüsleri aşırı kilolu olmalarından dolayı onlara sağlam bir görünüm verir.Uzun, kalın ve sivri kuyrukları diktir ve kalçasının bir tarafında kıvrıktır.

Shar Pei
Shar Pei

Tüylerinin taranması son derece kolaydır.Dökülen tüyleri ve yapışan kirleri temizlemek için haftada bir fırçalamaya ihtiyaç duyarlar.Aşırı kirlenmedik’çe yıkamanıza gerek yoktur.Banyodan sonra, mantar enfeksiyonunu önlemek için kıvrımları ve kırışıklıkları arasında iyice kurumak gerekir.Haftalık olarak kulaklarını silinmesi gerekir.Koku veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını düzenli kontrol etmelisiniz.

Birçok sağlık sorunu vardır.Bunları kalça ve dirsek displazisi;patellar lüks;hipotiroidizm; entropiyon,retina displazisi ve glokom gibi göz problemleri, alerji; ve deri kıvrımı enfeksiyonları olarak sayabiliriz.En önemli problem Shar-Pei ateşi denen bir hastalıktır, köpeğin periyodik ateşlendiği ve diz eklemlerinin şiştiği bir durumdur.

Belirtiler arasında uyuşukluk, kusma, ishal ve solunumda zorlanma yer alabilir.Düzenli derilerinin kırışıklık bakımına ihtiyacı vardır.Enfeksiyonu önlemek için kırışıklıklar nemli bir bezle silinmeli ve ardından iyice kurutulmalıdır.Cildinde çok fazla yağ oluşmasına izin verilmemelidir.Dar kulak kanalında yeterli hava dolaşımı olmadığı için, onları kronik kulak problemlerine yatkın hale getiren küçük, sıkı, üçgen kulaklara sahiptir.kulaklarını temizlemek çoğu tür için olduğu kadar kolay olmasa da, tekrarlayan maya veya bakteriyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için düzenli temizlik yapılmalıdır.

Uyarı:Aldığınız köpek yavrusunun geleceği anne ve babası ile ilişkilidir;bu nedenle mutlaka doğru üreticiden sağlıklı anne babadan üretilmiş yavruları almaya özen gösterin.

2-Karakter

Başlangıçta çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirilen mükemmel koruyucuk yapan her zaman tetikte,zeki köpeklerdir. Onları sevgi dolu yoldaş yapan sakin ve özverili bir doğaya sahiptirler. Yabancılara karşı mesafeli olma eğilimindedirler, ancak son derece sadık ve kendi insanlarına şefkatlidirler ve sahiplerinin ve ailelerinin yanında zaman geçirmeyi severler.

Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler bu sorun erken sosyalleştirme ile aşılabilir.Diğer evcil hayvanlara zarar verebilecek kadar güçlü iradeli köpekler olduğundan, yavru köpekler mutlaka sosyalleşme ve itaat eğitimi alamlıdır yetişkin olduklarında bu şekilde kontrollü olabilirler.Bu köpekler, nasıl düzgün davranacaklarını bilmelerine yardımcı olmak için kendinden emin ve iddialı ona liderlik yapabilen bir sahibe ihtiyaç duyarlar.

Shar-peiler rahat, düşük enerjili köpeklerdir. Fazla egzersize ihtiyaç duymadıkları için iyi apartmanda rahatça yaşayabilirler.Genede sağlıkları için kısa yürüyüşler yapmaları gerekir.İnatçı çizgileri nedeniyle yaşam boyu eğitim ve sosyalleşmeye ihtiyacı var.Diğer köpeklere karşı saldırganlık eğilimleri, her zaman tasmalı tutulmaları ve yabancı köpeklerin yanında sahipleri tarafından sıkı gözetim altında tutulmaları gerekir.Zeki ve sahiplerini memnun etmeye hevesli, oldukları için kolay eğitilebilirler.

Shar Pei
Shar Pei

Bulldoglar veya puglar gibi çok fazla kısa burunları olmasa bile,normalden daha kısa burunları vardır buda koşarken ve sıcak havaya maruz kaldıklarında sorun yaşamalarına neden olur.

3-Tarihi

2.000 yıldan daha uzun bir süredir var olan ve Çin’in Han Hanedanlığı’na kadar uzanan eski bir cinstir. Köylüler tarafından avcılık, çobanlık ve çiftlik hayvanlarını avcılardan ve hırsızlardan koruma gibi görevleri yerine getirmek için yetiştirildiği düşünülmektedir. Ne yazık ki diğer köpeklere karşı saldırganlıklarından dolayı dövüş köpekleri olarak da sıklıkla kullanılmıştır..

Diğer Çin köpek türleriyle birlikte, köpekleri evcil hayvan olarak bakmayı onaylamayan Komünist hükümet tarafından 20. yüzyılın ortalarında neredeyse yok edildi. Bununla birlikte, Hong Kong ve Tayvan’daki yetiştiriciler, ırkı koruyabildiler ve sonunda sayılarını arttırdılar. 1970’lerin başında bir Hong Kong yetiştiricisi olan Matgo Law’a çabaları iele yok olmaktan kurtulmuşlardır.1980’lerde ABD’de oldukça popüler hale geldi.

AKC bunu 1992’de resmi bir cins olarak kabul etti. Zamanla popülaritesi azaldı ancak yine de geniş bir meraklı kitlesine sahiptir.. Bugün ABD’de kayıtlı 70.000’den fazla bu ırktan köpek vardır.

Yorumlar kapatıldı.