İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shetland Çoban Köpeği

Köpekpedia

Shetland Çoban Köpeği küçük olamayacak kadar büyük ama sevimli olacak kadar küçük olan aktif, eğlenceyi seven bir köpektir.Nazik, atletik yapısı ve keskin zekası ile sahiplerini memnun etmeyi çok sevdiğinden onu iyi bir aile köpeği yapmıştır.Soyunda Collie’ye dayandığı için ve bir zamanlar Minyatür Collie adıyla anılmıştır.Ayrıca Lilliputian Collie, Toonie ve Fairy köpeği isimlerini de almıştır.

Shetland Çoban Köpeği Özellikleri

1-Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–13 yıl
Boy: Erkek: 33–41 cm, Dişi: 33–41 cm
Kilo: Erkek: 6,4–12 kg, Dişi: 6,4–12 kg
Renkler: Merle, Üç Renk, Blue Merle, Siyah Beyaz, Mu Rengi-Beyaz, Samur, Siyah ve Bronz

Collie‘nin minyatür bir kopyasıdır.Yandan bakıldığında baş ağızdan ve kulaklardan burna doğru hafifçe sivrilen, keskin olmayan bir kama gibi görünür.Dişlerin kapanışı bir makas veya düz bir ısırıkta olabilir.Burun siyah,adem şeklindeki gözler koyu renklidir,ancak mavi merle renkli olanlarda mavi renkli göz görünebilir.Küçük kulaklar uçları öne doğru katlanır ve 3/4 oranında diktir.Boyun kemerli ve kaslıdır. Uzun kuyruk tüylü bir yapıya sahiptir aşağıya doğru yada yukaruya doğru hafif eğimlidir. Kuyruk dizine kadar uzanır.Çift katlı olan kürkü vücudun her yerinde uzun olmakla birlikte, baş ve bacaklarda daha kısadır ve Tüyler boyun ve göğüs çevresinde bir yele oluşturur. Dış ktüyler düz ve serttir ve alt kürk yumuşak ve sıkıdır.

Shetland Çoban Köpeği
Shetland Çoban Köpeği

Yoğun kürk yapısından dolayı tüylerinde ciddi matlaşmayı önlemek için haftalık fırçalamaya gereklidir.Alt kürk yumuşak ve tüylüdür, cilde yakındır.dış kürk ise sert ve düzdür. Tüy dökme sırasında günlük fırçalama faydalıdır. Ara sıra yapılan traş, ön ayaklardaki ve kuyruktaki tüylerin çok uzamasını engelleyecektir.

Yavru köpeğinizin gözlerine özellikle dikkat edin.Göz Anomalisi (CEA), korneal distrofi, progresif retinal atrofi ve optik sinir hipoplazisi gibi çok sayıda genetik göz problemine açıktır.Cinsle ilgili diğer sorunlar arasında doğuştan sağırlık, kalça displazisi, doğuştan dirsek çıkıntısı, hipotiriyodizm ve patent duktus arteriozus (doğuştan kalp kusuru) bulunur.

Ayrıca, küçük bir yaralanmadan veya ameliyat sırasında onları kanama veya ölüm riskiyle karşı karşıya bırakabilen bir kan pıhtılaşma bozukluğu olan vonWillebrand hastalığından da etkilenebilir.Ayrıca onları gerektiğinden fazla duyarlı hale getiren bir genetik mutasyona (MDR1 alelini içeren) sahip olabilirler.

2-Karakteri

Sadık kendine verilen işler için istekli ve sahibini memnun etmeye istekli harika bir arkadaştır.Çok zeki, canlı ve eğitilebilir, en akıllı ırklardan biridir.Bu özellikleri nedeniyle zihinlerini bir görev vererek meşgul etmek gerekir.En önemli özelliği hem büyük hemde küçük baş hayvanları güdebilmesi’dir. Ev köpeği olarak beslenseler’de Çoban içgüdüsü bir çok hayvanı kvalayıp yönlendirme isteklerini canlı tutar. Güzelliği ve nezaketinden dolayı popüler bir ev köpeği köpek haline gelmiştir.

Shetland Çoban Köpeği
Shetland Çoban Köpeği

Bu aktif, zarif köpeğin günlük yürüyüş veya koşu dahil çok sayıda egzersize ihtiyacı vardır.Ayrıca özgürce koşmanın keyfine varacakları güvenli alanlarda bırakılarak enerjisini atması sağlanmalıdır.Havlaması onu apartman yaşamına uyumsuz hale getirse’de yeterli yürüyüş yapacağı alanların olduğu biraz şehirden uzak bahçeli evler için çok uygundur.Sevimliliği her zaman kalabalığın ilgisini çekmektedir.

Border Collie ile birlikte, bu küçültücü hız canavarı, köpek çevikliği sporunun zirvesinde. Daha az rekabetçi olarak, bir çubuğun üzerinden atlamak veya bir çemberden geçmek gibi bir derece çeviklik gerektiren hileleri öğrenmeyi sever. Geri alma oyunları cinsin sözleşmesinde yer almıyor, ancak bazı Shelties tenis topu manyağı haline geliyor ve onları saatlerce getirecek. Ancak topu suya atmayın: Çoğu Barınak bunların şekerden yapıldığını düşünür.

En Belirgin Yetenekleri Aşağıdadır

1-İzleme
2-Gütme
3-Bekçi köpeği,
4-Koruma
5-Çeviklik,
6-İtaat ve numara yapma

3-Tarihi

Tarihi İskoçya’da yaşayan Border Collies’den gelen Rough Collie ile başlar. Border Collies İskoçya’daki Shetland adasına getirildi ve şu anda nesli tükenmiş olan küçük bir ada köpeği olan Icelandic Yakkin ile melezlendi.1700’de Sheltie tamamen bu anki haline yakın bir duruma alındı.Köpekler, Shetlands’ın koyun sürülerini gütmek ve korumak için kullanılıyordu. Bu İlk olarak 1909’da İngiltere’de tanındı.

Ggenellikle yanlışlıkla Minyatür colly olarak adlandırılırlar; ancak, aynı ataları paylaşsalar da Bu çoban köpeği farklı koşullar altında geliştirilmiş ayrı bir cinstir.İskoçya Shetland Adaları’nın gseyrek bitki örtüsüne sahip sert koşulları, daha küçük hayvan türlerini ve bu nedenle onları sürmek için daha küçük köpekleri kullanmayı gerekli kılmıştır.

Bazı tarihçiler 1700 yılında üretildiğini öne sürmektedir.Cins, 20. yüzyılda İskoçya anakarasına gekdikten sonra rafine İngiltere’ye ulaştı ve 1909’da tanındı ve1911’de Amerika Birleşik Devletleri’nde tescil edildi.

Yorumlar kapatıldı.