İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shiba Inu

Köpekpedia

Shiba Inu Japonya’ya özgü bir av köpeğidir.Dağlık arazi arazilere çok uygun çevik bir köpek olan ilk yetiştirilme amacı av idi.Daha sonraki yollarda aile köpeği olarak!ta kullanıldı.

Shiba Inu Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek: 35–43 cm, Dişi: 33–41 cm
Kilo: Erkek: 8–11 kg, Dişi: 6,8–9 kg
Renk: Siyah ve Bronz, Kırmızı Susam Rengi, Krem Rengi, Siyah Susam Rengi

Shiba Inu
Shiba Inu

Orta boyda kompak bir köpektir.Kuzey bölgesinin köpeklerin tipik özelliklerine sahiptirler.Küçük dik kulaklar, kalın kürk, güçlü vücut ve kıvrık kuyruğu vardır.Çift katlı mükemmel yalıtım sağlayan yumuşak bir alt tüye sahip güçlü bir düz dış tüyden oluşur.Çift katlı tüylerinin haftada 2 kez fırçalanması önerilir.Benzersiz fiziksel yapıları nedeniyle farklı bir ırk ile karıştırmanız mümkün değildir.Görünümleri tilkiye benzemektedir.Öne doğru eğilen üçgen sivri kulaklara, küçük sivri ağızları ve genellikle beyaz lekeli kırmızımsı tüylere sahiptirler.Diğer ayırt edici özellikler arasında üçgen şeklindeki gözleri dir ve yüzleri her zaman gülümsüyormuş gibi görünürler.

Yılda iki kez yoğun bir şekilde döker ince bir fırçayla sık sık (haftada en az bir kez) veya tüy alma fırçaları ile fazla tüyler temizlenmelidir.Kısmen kendi kendini temizler ve yılda sadece birkaç kez veya özellikle kirlendiklerinde yıkanması gerekir. Ayrıca belirli aralıkla ile ağız bakımlarıda yapılmalıdır.

Karakter

Cesur, bağımsız ve inatçı kendine güveniyle doludur. Açık alanlarda oldukça hareketlidir.Günlük egzersiz ihtiyaçları karşılandığı sürece ev gibi kapalı ortamlarda’da sakindirler.Yabancılara karşı her zaman temkinlidirler ayrıca havlama problemleri oldukça fazladır.Bahçede hareket gerektiren oyunlar yada uzun bir yürüyüşler ile enerjisinin alınması gereklidir.Oldukça iyi huylu köpekler oldukları için dünyanın her köşesinde popülerliği artmaktadır.Sizden bir şey istediklerinde size hemen size kendi yöntemleri ile haber verirler, bu nedenle ufak yaştan itibaren sizin lider olduğunuzu anlaması önemlidir.

Kişiliği çekingen olduğundan yavru köpeğinizi eve götürdükten sonra sosyalleşmeyi ön planda tutun aksi halde diğer insanlara yada hayvanlara karşı büyüyünce saldırganlık gösterebilir.

Shiba Inu
Shiba Inu

Tarih

Japonya’ya has ırklar 6 cinse ayrılır.Bunlardan en küçüğü ve muhtemelen en eskisi bu ırktır.Aslında, shiba adıyla ilgili bir teori, üçük anlamına gelmesidir diğer teori ise aynı zamanda, cinsin kırmızı kürk rengiyle aynı olan parlak kızıl çalı ağaçlarına benzetildiğinden dolayı çalı çırpı anlamına gelmesidir.Bu teoriler ırkın küçük çalı köpeği olarak adlandırılmasını sağladı.

Kökeni belirsizdir ama açıkça spitz soyundan gelmektedirler kökenleri ve MÖ 300 öncesine kadar uzar.Japonya’da bir av köpeği olarak kullanılmıştır. Üç ana tür vardı ve her biri menşe bölgelerine göre adlandırıldı: Shinshu Shiba (Nagano Eyaletinden), Mino Shiba (Gifu Eyaletinden) ve Sanin Shiba (kuzeydoğu anakarasından). II.Dünya Savaşı’ndan sonra, ırk neredeyse yok oldu ve 1952’de geçlik hastalığı nedeniyle bir çoğu daha yok oldu.Kalanlar benzer ırklarla melezlenerek bugünkü şekline getirildi.

Yorumlar kapatıldı.