İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shih Tzu

Köpekpedia

Shih Tzu Aslen Çin’de kraliyet ailesi için yetiştirilen bu köpek her gün ilgi gerektiren ve bundan mutlu olan bir köpektir.Kolayca şımarabilir’ler,eğitimden ve öğrenmekten zevk alırlar.Bu da onları ilgi odağı yapar.

Shih Tzu Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek: 20 – 28 cm Dişi: 20 – 28 cm
Ağırlık: Dişi: 4 –7 kg Erkek: 4–7,5 kg
Renk: Siyah, Beyaz, Karaciğer Rengi, Kaplan Desenli,Ciğer Rengi-Beyaz,Açık Kahverengi,Koyu Kahverengi,Siyah Beyaz, Mavi, Altın Rengi

Tüm Minyatür ırklarda olduğu gibi hızla olgunlaşır ve yetişkin boyutuna yaklaşık 10 ay içinde ulaşır.Sağlam bir gövdeye ve güzel görünüşlü bir kafaya sahiptir.Burun bölgesi kısadır.Baş yuvarlak ve gözler oldukça belirgindir. Kuyruk arkaya kıvrılmış olarak durur.Küçük bir köpek olmasına rağmen uzun adımlar atar ve hızlı yürür.Gür,uzun,düz tüylerle kaplıdır. Bu Tüylerin uzamasına izin verilirse yerlerde sürüneceği için düzenli bakım ve temizlik gerektirir.Göz çevresi ve burunda koyu renk tercih edilir.Oldukça dayanıklı küçük köpeklerdir ve genellikle 14 veya 15 yaşına kadar yaşar.

Kısa ağızları olduğundan büyük parçaları olan yiyecekleri tüketmekte zorlanırlar.Kazmaktan hoşlanırlar ve bazıları ise havlamaya bayılır.Bakımı çok kolaydır fakat her gün 2 km yürütmeniz gerekir yürütmeniz için sizden bir talepte bulunmazlar ama hoşlanırlar bu onları formda tutmak için gereklidir.Kısa burnu olduğu için sıcak ve nemli havalarda bir egzersiz yapmaya dikkat edin cins sıcak çarpmaya eğilimlidir.

Çoğu sahip oldukça güzel görünen ve bakımı çok kolay olan kısa tüy kesimini tercih eder.Tüylerini uzatmak istiyorsanız düzenli bakım yapmayı’da kabul etmiş sayılırsınız.Bu köpekler, herhangi bir yabancı nesnenin tüylerin içine girmesini önlemek için taranmaya ve günlük bakıma ihtiyaç duyar ayrıca yağlanmasını önlemek içinse haftalık banyo yaptırmanız gerekir.Tüylerini burundan ve yüzün etrafından her yöne uzaması nedeniyle genellikle krizantem köpekleri olarak adlandırılır.

Shih Tzu
Shih Tzu

Karakter

Sürekli Şımarık mutlu köpeklerdir ayrıca çok fazla arkadaş canlısıdır.Her yaştan insanla ve diğer köpeklerle ve farklı türlerin diğer evcil hayvanlarıyla iyi geçinirler.Kucağınızda oturmak veya sizle parkta yürüyüş yapmak kısaca insanlarla birlikte olmak için büyük mutlulukları’dır.Erken yaşlarda çocuklarla sosyalleştirilmelidir, ancak her yaştan insandan hoşlanırlar.Evi korumak için onasakın güvenmeyin,hırsızı çok sevecen bir şekilde misafir edeceğine emin olabilirsiniz.Dünyayı severler,kapıda birinin olduğu konusunda sizi uyarmak için havlarlar; İçeri kim gelirse gelsin, köpeğinizin bu kişiyi sizin kadar sevme olasılığı fazladır.

Buzdolabını temizlemek gibi sıradan bir şey yapıyorsanız sizi izleyecektir.TV izliyorsanız o da izleyecektir. Onunla Oyuna hazırsanız oda hazırdır.Yorgunsanız, sizinle birlikte uykuya dalacaktır. Sizinle olduğu sürece ne yaptığı umurunda değildir. Oynamak için oyuncaklarla yalnız bırakıldığında, kendisini eğlendirebilir ve eve gelip ona biraz sevgi gösterdiğiniz sürece bütün gün çalışmanıza aldırmayacaktır..

İtaat konusunda iyidirler,çeviklik ve itaat yarışmalarında çok başarılı olurlar.Yalnız eğitim biraz zaman alabilir.İster bahçeli evde ister apartman dairesinde oldukça uyumlu bir yaşam sürebilir.Ama her zaman yanında insanlar olmalıdır ve yalnızlığa uygun değildir.Ayrıca sıcak ve soğuk havalara karşı hassas olduğundan kapalı bir alanda uyumaya ihtiyaç duyar.

Tarih

Tahmini olarak Tibet’te 7. yüzyılda ortaya çıktı ve oradaki Lhasa Apsoslarının en küçüğüdür.Çin imparatorlarına hediye olarak verilen cins, bugün gördüğümüz köpeğe dönüştü.Yüzü kısaltmak için Pekingese ile yapılan melezlemeler yapılmıştır.
Çince’de “aslan köpeği” anlamına gelir.Çin krallığı bu ırka çok sahip çıkıp yetiştirmiştir.İngilizler ülkeye geldiğinde, cins İngiltere’ye ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.Komünist rejim iktidara geldikten sonra bu ırk ülkede çok azalmıştır.Bu sevimli küçük köpeklerin diğer ırklardan farklı olarak baştan beri evcil köpekler üretilmiş ve yetiştirilmiştir.

Shih Tzu
Shih Tzu

Bu ırk Tibet lamaları tarafından Budist mitolojisiyle ilişkilendirilen bir aslanın küçük bir kopyası olarak yetiştirildiğine inanılıyor.Bir inanç, bunların yaramaz ev tanrılarının enkarnasyonları olduğuna inanıyordu,bir diğeri, nirvana’ya henüz ulaşmamış lamaların ruhlarını taşıdıklarıy’dı

Pekin Shih Tzu Kulübü için bir cins standardı yazarken, aynı zamanda şiirselleştirerek,”aslan başı, bir baykuşun yuvarlak yüzü,bir ejderhanın parlak gözleri,” şakayık yaprağının oval dili,bir kurbağanın ağzı, pirinç taneleri gibi dişler, palmiye yaprakları gibi kulaklar,bir ayı gövdesi,bir kaplanın geniş sırtı,bir anka kuşu kuyruğu, bir filin bacakları,dağ sırasına benzeyen ayak parmakları,deve gibi sarı bir ceket ve bir balığın hareketi. ” olarak tanımlamıştır.

İkinci Dünya Savaşı, İngiltere’de cinsin gelişimini kesintiye uğrattı, ancak hayatta kaldı ve 1950’lerde ve 1960’larda sayıları bu ülkede arttı.Amerikan Köpeki Kulübü, cinsi 1969’da tanıdı. Bugün sadık, nazik ve neşeli tavrıyla oldukça popüler ve on yıldır sabit kalan bir pozisyon olan AKC tarafından kaydedilen ırklar arasında 10. sırada yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.