İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shikoku Köpeği

Köpekpedia

Shikoku Köpeği hayatınızda sadece bir kez sahip olabileceğiniz köpeklerden biridir; o gerçekten çok özel bir ırktır.Sahibine son derece sadıktır, ancak aynı zamanda diğer insanlarıda da sever, ancak aynı zamanda bir kişiye güvenme konusunda “altıncı his” e sahiptir.Buna göre karşısındakine davranışını belirler.

Shikoku Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10 – 12 yıl
Boy: Dişi: 43–49 cm, Erkek: 49–55 cm
Kilo: Dişi: 16–25 kg, Erkek: 16–25 kg

Shikoku’nun kalın, çift katlı tüy yapısı vardır.Dik kulakları, kıvrık kuyruğu, kompakt ayakları vardır ve diğer bazı Japon ırklarına göre daha keskin özellikleri vardır. Akita gibi dişleri makas şeklinde kapanır.Gözleri koyu kahverengi, badem şeklinde ve eğimlidir.Tüy renkleri kırmızı, kırmızı-susam ve siyahımsı veya siyah-susamdır.

Shikoku Köpeği
Shikoku Köpeği

Diğer Spitz tipi köpeklere özellikle Shiba Inu’ya çok benzer, ancak bu cinsten daha büyüktür.Ayrıca avcılık geçmişlerinden gelen çok hareketli bir yapıdadırlar.Düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar evin etrafında, sahiplerinin yanında vakit geçirmeyi seven sessiz köpeklerdir.Kurt benzeri görünümleri soyları ve üreme geçmişleri hakkında yanlış varsayımlara yol açan “Japon Kurt Köpekleri” olarak adlandırılmasına yol açtı.Belirgin bir karın kıvrımına sahip kaslı hayvanlardır. Kuyrukları diğer Japon ırklarına benzer ve sırtlarına doğru kıvrılır.

Shikoku Inu’nun kalın, çift katlı tüyleri vardır. Genel olarak, vücutlarının ve başlarının çoğunu kaplayan daha koyu bir taban kaplama rengine sahiptirler. Ağız, alt takım, göğüs ve kaşlar beyaz veya bronz renkte vurgulanma eğilimindedir.

Karakteri

Sert bir kişiliğe sahiptir.Eski bir ırktan bekleyeceğiniz tüm özellikleri sergilemektedir.Bazen çok inatcı olur daha sonra şimdiye kadar tanıştığınız en tatlı ve sevimli yavru olabilir.Eski bir ırk olduğu için doğaya güçlü bir şekilde bağlıdır.Tedbirli ve cesurdur; sağduyulu ılıman bir köpektir.

Aynı zamanda sahibine çok sadık ve itaatkârdır; Dokunulmayı sever ve genellikle temas onu çok mutlu eder.Yabancılarla karşı şüpeci olabilir. Bu cins, diğer köpeklere karşı saldırganlık göstermemesi için erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Düzgün bir şekilde yetiştirilirse çocuklarla iyi geçinir ve doğru eğitim verilmez ise bunun tersi de geçerlidir. Yüksek bir av içgüdüsüne sahiptirler domuzları ve fareleri ve diğer köpek olmayan evcil hayvanları av olarak görme potansiyeli yüksektir. Doğal avcılar oldukları için bahçelerindeki küçük hayvanlar tam olarak güvende değildir.

Shikoku Köpeği
Shikoku Köpeği

Çok zekidir ve hızlı öğrenir.Sağlam kendine güvenen ve tutarlı bir liderliğe ihtiyaçları var,yoksa inatçı olabilirler.Hızlı ve çeviktirler.Uyanık oldukları için iyi bir bekçi köpeğidirler.Yavruları bazen oldukça gürültücüdür.Avları izlemede onlara avantaj sağlayan harika bir koku alma duyusuna sahipler.Kapalı ortamlarda sessiz olan bu ırk dışarıda egzersiz yapmayı sever ve çok enerjiktir. Gençken iyi sosyalletirilmesi ve itaat eğitimi yapılması önerilir.Bağımsız ve akıllıca çalışabilen, çevik ve dayanıklı köpekler olarak yetiştirildiler.Bir avdaki görevleri, bir hayvanı takip etmek ve ardından avcının gelip vurmasına yetecek kadar uzun süre sabit pozisyonda tutmaktı.Bir domuzu köşeye sıkıştırmak ve onu yerinde tutmak sadakat ve cesaret gerektirir her ikisi de bu ırkın karakterinde vardır.

Tarihi

Japonya’daki köpekler hakkında çok az yazılı tarih var.Nihon Shoki, Asya’nın diğer bölgelerinden getirilen köpek ırkları olduğunu o zamanlar yazıyor ve av köpekleri hakkında bilgiler kaydediyor.Bu köpek cinsinde dahil olduğu olduğu altı yerli Japon köpek ırkının üremesinin temelini oluşturduğu biliniyor. Japonya’nın dördüncü büyük adasıdır ve en büyüğünün güney sahiline yakın bir konumdadır. Günümüzde ada, anakara’ya yollarla yakından bağlantılı olsa da geçmişte ulaşılması uzak bir yerdi.Bu cinsin birkaç türünün var olduğu söyleniyor.

Diğer Japon Spitz tipi köpekler gibi a avlanmak için yetiştirildi.Sürü halinde avlanmaya uygun değildir,daha çok geyik ve yaban domuzu gibi büyük hayvanları izlemek ve tuzağa düşürmek için insan arkadaşlarıyla birlikte hareket eden bir ırktır. Kalın bambu ağaçlarıyla kaplı dağlık araziler cinsin bası özelliklerinin değişmesine yol açtı.

Japonya’nın Tokugawa döneminde dışa karşı tecrit politikası,bu ırkı yüzyıllar boyunca korudu. Bununla birlikte, Batı etkisi Japon kültürüne girmeye başladığında, yabancı köpek ırkları ülkeye girdi ve yerli ırkların tercihinde bir düşüşe neden oldu. Bununla birlikte, 20. yüzyılın başlarında Japon milliyetçiliğinin yükselişi, yerli ırklarda bir canlanmayı sağladı.Bu,birkaç Japon ırkının 1937’de onlara belirli korumalar sağlayan “Yaşayan Ulusal Anıtlar” olarak tanımlanmasını sağladı.Shikoku Inu, Japonya dışında nadir bulunuyor ve diğer ancak son yıllarda bu cinsin ihracat artımıştır ve batı ülkelerinde daha yaygın hale gelmeye başlamıştır.

Yorumlar kapatıldı.