İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sibirya Kurdu

Köpekpedia

Sibirya Kurdu diğer adıyla Siberian Husky dayanıklılığı yüksek ve çalışmaya hevesli zarif, atletik bir köpektir.Kuzeydoğu Asya’da ortaya çıkan bu dost canlısı köpek ırkı, canlı ve yaramaz bir kişiliğe sahiptir.

Sibirya Kurdu Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Boy: Dişi: 50–56 cm, Erkek: 54–60 cm
Kilo: Dişi: 16–23 kg, Erkek: 20–27 kg
Renk: Beyaz,Siyah,Siyah ve Bronz, Gümüş-Gri,Siyah Beyaz, Kum Rengi -Beyaz, Gri, Gri-Beyaz, Kırmızı ve Beyaz

Yoğun, çift tüylü kürkü cinsin çok düşük sıcaklıklara dayanmasını sağlar. Ancak sıcak iklimlerde bu cins çok rahat edemez.. Alt tüyler yumuşak üst katman daha kalın ve biraz kabadır.Bu köpek ırkı yılın büyük bir bölümünde tüy dökmez ve daha fakat yılda bir kez yaklaşık üç hafta boyunca epeyce tüy dökecektir.Bu süre zarfında dökülmeye ayak uydurmak biraz zor olacaktır ve bahçeniz ve eviniz husky tüyleri ile dolup taşabilir.Aşırı beslenirse veya egzersiz yapılmazsa kolayca obez hale gelebilirler.Bunlar koşmak için yetiştirilmiş köpeklerdir ve haftada en az birkaç kez uzun koşmaları gerekir. Dayanıklı köpeklerdir ve genellikle 14 yaşına kadar yaşar.

Sibirya Kurdu
Sibirya Kurdu

Boyun çevresinde küçük bir kırışıklık bulunur,bacaklarda veya kuyrukta uzun tüyler yoktur. Orta tüy uzunluğuna rağmen, husky çok fazla tüye sahiptir ve rutin bakım gerektirir.Haftada bir veya iki kez iyice fırçalayın. Furminator, yoğun dökülme zamanlarında çok işinize yarayacak bir araçtır.Kendilerini temiz tutan ve köpek kokusu az olan titiz köpekler olarak bilinirler; Sadece nadiren yıkamanız gerekir.Tırnaklarını düzenli olarak kesmeli çatlamadan ve rahatsızlıktan kaçınmak için kısa tutmanız gereklidir.Ağız sağlığını korumak için köpeğinizin dişlerini haftada birkaç kez fırçalayın.

Genellikle bir cins olarak sağlıklıdır ancak dikkat edilmesi gereken bazı sağlık durumları vardır.Olası kalıtsal hastalıklar arasında, uyluk kemiğinin başının kalça yuvasına tam olarak oturmadığı ortopedik bir durum olan kalça displazisi yer alır. Hafif vakalar, ilaçlar ve diğer tedavilerle düzeltilebilen artrit ile sonuçlanır.Daha ağır vakalar ameliyat gerektirir. Kalça displazisi, koşmayı ve kızak çekmeyi seven bir köpek için korkunç bir durumdur.

Ayrıca katarakt,kornea distrofisi ve progresif retinal atrofi gibi göz problemlerinden de etkilenebilir.kataraktlar tipik olarak köpek 2 yaşına gelmeden oluşmaya başlar. Katarakt, mercekte oluşan bir buluttur ve görüşü engelleyen bir opaklıktır. Ameliyat sorunu düzeltebilir. Korneal distrofi, lensi bulandıran kataraktların aksine bu sefer korneayı bulandıran farklı bir opasite türü içerir.Tipik olarak her iki göz de etkilenir.Bir Sibirya, korneanın ne kadarının bulutlandığına bağlı olarak kör olabilir.Progresif retina atrofisi (PRA), sonunda körlüğe yol açan kalıtsal bir retina hastalığıdır.

Karakter

Bahçeli bir eviniz ve köpeğinize ayıracak bolca vaktiniz varsa, bu sizin için köpek olabilir. Bu cins, köpek uygun şekilde eğitildiği ve sosyalleştirildiği sürece çocuklarla da iyi anlaşabilir.Akşamları kanepede uzanmak ve haftada birkaç kez kısa bir yürüyüş yapmak isteyenler için Sibirya kurdu pek uygun değildir.

Sibirya Kurdu
Sibirya Kurdu

Genellikle uluma ve ağlama şeklinde çok ses çıkarırlar.Enerjik ve akıllı köpeklerdir.Keşfetme arzusu vardır ve kaçış konusunda uzmandırlar.Bu nedenle onları mutlu ve sağlıklı tutmak için çok fazla eğitim ve egzersize ihtiyaç duyarlar.Küçük hayvanları kovalamayı sevmelerinden dolayı tasmasız olarak dolaştırılmamaları gerekir.Üzerinden atlayamayacakları kadar yüksek,altını kazmamaları için korunan sağlam bir fiziksel çite ihtiyaçları vardır.

Dışarısı çok sıcak olmadığı sürece dışarıda mutludurlar.Dışarısı sıcakken dışarısı içeride serin yerlerde olmaları doğru olacaktır.Çünkü bu cins sadece orta derecede sıcaklığa dayanıklıdır.Kazmayı sever ve bahçenizde bol miktarda çukur görebilirsiniz.İçeride veya dışarıda sıkılmış bir husky çok sorun yaratabilir.Enerjisini kontrol etmek için ciddi eğitim kesinlikle gereklidir.

Bu ırk sürüler halinde yaşarlar ve diğer köpeklerle iyi geçinirler.Güçlü bir av güdüsüne sahiptirler ve evcil kemirgenleriniz, tavşanlarınız ve hatta kedileriniz varsa av olarak görebilir.Bununla birlikte bir kedi ile birlikte büyütülürse bir arada iyi bir şekilde yaşayabilirler.

Bu cins, çocukları sever ve genellikle mutlu bir oyun arkadaşıdır ve yaramazlıklarına toleranslıdır. Ancak çocuklar herhangi bir köpeğe saygılı davranmalı ve kaba davranmamalıdır. Aynı zamanda aynı zamanda arkadaş canlısıdır ve iyi bekçiler değildir.

Tarihi

Chukchi halkının özellikle bir kızak köpeği olarak kullanılmak üzere cinsi geliştirdiği Kuzeydoğu Asya’da doğmuştur. Genetik olarak, Spitz ailesinin bir parçasıdırlar.20. yüzyılın başlarında, Alaskalılar cinsle ilgilenmeye başladılar ve Sibirya kurdu Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi.Yıllar geçtikçe bu ırk kızak köpekleri olarak mükemmelleşti. Tarihte bilinen ve filmide yapılan bir difteri salgını sırasında antitoksinlerin Nome, Alaska’ya taşınmasıyla bir çok cocuğun hayatını kurtaran köpek olarak kayıtlara geçti.Bu hayat kurtaran yolculuğun anılması için yıllık Iditarod Trail Kızak Köpek Yarışmaları düzenlenmektedir.Serum getirme görevinde yer alan baş köpek Balto’nun bir heykeli, 1925’te New York City’deki Central Park’a dikildi.

Resmen 1930’da American Kennel Club (AKC) tarafından tanındı.Kızak köpekleri olarak gayretle çalışmaya devam ettiler, ancak en çok refakatçi köpekler olarak biliniyorlar.AKC’ye göre ABD’deki en popüler 12. cinstir.

Yorumlar kapatıldı.