İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şiller Tazısı

Köpekpedia

Şiller Tazısı Schillerstovare’nin adı İngilizcede Schiller Hound’a çevrilir, ancak bu bir İsveç ırkıdır ve tipik olarak İsveç adıyla anılır.

Şiller Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Uzunluk: Erkek:53 – 61 cm;Dişi:53 – 61 cm
Ağırlık: Erkek:18 – 25 kg;Dişi:18 – 25 kg
Yaşam Süresi:12 – 15 YılAtletik bir köpektir ve kaslı gövdesi ve güçlü uzuvları ile yaptığı iş için yaratılmıştır.Başları uzun olmasına rağmen nispeten küçüktür. Burun köprüsü düz olmalı ve siyah bir burun ve geniş burun delikleri olmalıdır.Koyu kahverengi gözleri ışıltılı ve canlıdır.Orta büyüklükte aşağı sarkmış kulakları vardır.Uzun, zayıf bacakları etkileyici hızlarının kesinlikle ana nedenlerinden biridir; onlara çok uzun bir adımlar atmasını sağlar. Vücut şekli dikdörtgen şeklindedir ve sağlam bir sırtı ve derin bir göğsü vardır. Uzun, sivrilen kuyrukları gösteri halkasında çok fazla taşınmamalıdır.

Şiller Tazısı
Şiller Tazısı

Her tazı da olduğu gibi sert bir tüy yapısına sahiptr.Kısa, parlak bir üst tüy ve kalın bir alt tüy yapısına sahiptir. Baştaki, kulaklardaki ve bacaklardaki tüyler vücudun geri kalanından daha yumuşak ve daha kısadır Renk açısından, bu cins tipik olarak farklı bir siyah,bronz,açık kahverengi veya zencefilin bir tonunda olabilir.Orta derecede tüy döker, bu nedenle köpeğinizi haftada iki ile üç kez fırçalamalısınız.3-7 yavru doğururlar ve bu yavrular 1 yaşında yetişkinliğe ulaşır.

Karakteri

Bu köpekler hareketli bir yapıya sahiptir.Güçlü koku alma yeteneği ve av yakalam hemde iz sürme için kullanılmışlardır. Diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler ufak iken sosyalleştirilse çocuklarlada arası iyidir.Oldukça zeki bir türdür ve genellikle eğitilmesi kolaydır. Bununla birlikte, deneyimsiz köpek sahipleri baskınlığı zorlayabilir.Bu cins,erken eğitim verilmesi gereken bir ırktır;aynı şekilde erken sosyalleştirilmesi gerekir.Kendilerini bir kişiye adadıkları için diğer aile üyelerinin komutlarına itaat etmezler.

Arkadaş canlısı ve aktif bir türdür.Bu köpekler yabancılara karşı biraz temkinli olabilirler ancak sahipleriyle yakın bağlar kurarlar.Sahiplerine yüksek bir sadakat gösterdikleri için çok iyi bir ev hayvanı olurlar.Yabancılara şüpeci yaklaşırlar,doğası gereği saldırgan değildir bu nedenle bekçi köpeği olmaya pek uygun olmazlar.Bu köpeklerin her gün en az bir saat yoğun egzersize ihtiyaçları vardır ve koşacakları çitle çevrili bir bahçeye sahip olmaları onları çok mutlu eder.Köpeğinizi avlanma veya çeşitli köpek sporları için eğitmek de size enerjisini atması için fayda sağlayabilir.

Şiller Tazısı
Şiller Tazısı

Tarihi

Bu ırk 1800’lerde Dr. Adolf Patrick Hamilton ve Per Schiller tarafından geliştirildi. O zamanlar, ikisi de daha iyi bir tazı geliştirmeye çalışıyorlardı ve bu işte beraber çalıştılar.İngiliz Foxhound’u cins için temel olarak kullanarak, sonunda iki farklı ırk buldular – Hamilton-Stovare ve Schillerstövare. Bu iki cins görünüş olarak benzerdi, ancak Hamilton-Stovare daha uzundu ayrıca Schillerstövare kahverengi ve siyah renkteydi;Hamilton-Stovare üç renkli olduğu için renk bakımından farklıydılar.

Schillerstovare ırkının kesin kökenleri bilinmemekle birlikte, seleflerinin Orta Çağ’a kadar İsveç ormanlarınında vahşi olarak avladığı düşünülmektedir. Bu köpekler, İsveç tazı ırklarının çoğunun ilk ataları oldular ve Per Schiller, onları Schillerstövare’yi geliştirirken yoğun bir şekilde kullandı. English Foxhound‘u kullanmanın yanı sıra, daha iri yapmak için English Harriers’ı da kullandı. İlk Schillerstövare 1886’da köpek showlarında sergilendi ancak cins resmi olarak 1907’ye kayıt altına alınmıştır.

Yorumlar kapatıldı.