İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyah Rus Terrieri

Köpekpedia

Siyah Rus Terrieri bu nadir rus cinsi sağlam ve güçlüdür ve iyi bir sinir sistemine sahiptir.Güçlü, güçlü ve iyi koordine edilmiş bir yürüyüşe sahiptir.

Siyah Rus Terrieri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10–11 yıl
Boy:Dişi:64–70 cm,Erkek: 66–72 cm
Kilo:Dişi:36–59 kg,Erkek: 45–68 kg
Renk:Siyah,Tuz-Biber

Blok şeklindeki geniş ve uzun bir kafatası vardır.Burun büyük, tamamen pigmentli ve siyah renklidir.Dudaklar dolgun, yuvarlak ve siyahtır ve çeneler geniş ve güçlüdür.Ağız etli olmalı dır.Dişler makas ısırığıyla birleşmelidir.Koyu renkli gözler orta büyüklükte ve birbirinden ayrıdır.Kulaklar tepesi yuvarlatılmış ve sarkık üçgen şeklindedir.Kulağın uzunluğu göz kapaklarının dış köşesine kadar ulaşmalıdır.

Siyah Rus Terrieri
Siyah Rus Terrieri

Boyun kalın,kaslı ve güçlü olmalıdır.Vücudun uzunluğu omuz yüksekliğiyle doğru orantılı olmalı ve ona kare bir görünüm kazandırmalıdır.Omuzlar arka hat üzerinde yükselir.Sarkık veya aşırı gerdan olmamalıdır.Çok büyük, ayı benzeri ayaklar sert siyah,kalın pedlere sahiptir ve tırnaklar büyük ve koyu renklidir.Dikdörtgenin içinde uzanan gövdesi vardır.Vücudun uzunluğu omuz yüksekliğiyle doğru orantılı olmalıdır.Üst çizgi düz olmalı ancak düz görünmemelidir.Ön ayaklar düz ve kemikli olmalıdır.

Karakter

Siyah Rus Terrieri Büyük,güçlü, kararlı ve uyanıktır.Cesur ve çok dikkatli.Yabancılara karşı şüpeci,bir buçuk ile iki yaşlarında ortaya çıkacak güçlü bir koruyucu içgüdüye sahipler.Büyüyen yavrulara onları doğru yöne yönlendirmek için sevgiyle ama otoriter davranılmalıdır.Bir yetişkin olsalar dahi çocuklar ile oynamayı severler.Bu cins insanlar ile yoğun temas kurar.güçlü ve dengeli bir mizacı vardır.Bu cins baskın olmayan veya küçük köpekler,kediler,atlar,tavşanlar vs. ile kolayca yaşayabilir. Ev temizliği kolaydır ve tasmayı kolayca kabul etmelidir.

Eğitim seanslarının tadını çıkarır ve sahibini memnun etmeyi severler.Bu cins, sadece gerekli olduğunu hissettiklerinde havlar.Harekete geçmek için hızlıdırlar her zaman sahiplerini ve evlerini korumaya hazırdırlar.Siyah Rus Teriyerleri “geç olgunlaşırlar.Köpeğe bir köpek yavrusu olarak sağlam bir liderlik verilirse ve sahipler yetişkinlik boyunca tutarlı kalırsa, aile ile bir sorun yaşamazlar.Yavru köpek ne kadar tatlı ve çekici olursa olsun bir yıl içinde üçlü bir köpek olacağını unutmayın.

Siyah Rus Terrieri
Siyah Rus Terrieri

Siyah Rus Teriyerlerini sosyal hayvanlar olduğu için evde sizinle yaşamalıdır.Köpeğin enerjisini boşaltmak için günlük zihinsel ve fiziksel egzersiz önemlidir.Enerjinin içlerinde birikmesine izin verirseniz davranış sorunları yaşarsınız.Bugün bir polis ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır aynı zamanda spor yarışmalarında,şovlarda yer almaktadır.Adına Terrier denmesine rağmen aslında bir terrier değildir ve Rusya dışında herhangi bir yerde yaygın olarak bulunmaz.Yabancılardan

Tarihi

Siyah Rus Terrieri Dünyadaki en yeni ırklardan biridir.İkinci dünya savaşından sonra 1940’ların ortalarında Rus ordusu için bir bekçi köpeği olarak yetiştirildi.Kızıl ordu tarafından Moskova’nın hemen dışında bir ordu yetiştirme çiftliği açıldı.Bu, güvenlik güçleri için çalışan köpekler geliştiren bir yerdi.

Savaşlar sırasında ve sonrasında, Rusya’da erzak kıt olduğu için çalışan köpeklerin sayısı önemli ölçüde azaldı.Bununla birlikte ordu hapishaneler ve diğer hükümet tesislerinde hala bekçi köpeklerine ihtiyaç duyuyordu bu nedenle Kızıl Ordu Çiftliği Airedale Terrier, Rottweiler, Moscow Retriever ve Giant Schnauzer gibi büyük çalışma ırklarını geçti. Diğer birçok köpek ırkı dahil edildi (toplamda yaklaşık 20),çünkü çalışacak çok sayıda yetiştirilmiş köpek yoktu, bazılarının ithal edilmesi gerekiyordu. Sonunda çalışkan, hızlı,ağır kemikli ve sert olan büyük,kaslı bir siyah köpek buldular.

1956’da SSCB’deki köpek gösterileri tanınmasını sağladı ve popüler oldu.Bazı özel yetiştiriciler cinsi Red Star Kennel’den satın aldı ve Almanya gibi Avrupa’daki diğer ülkelere bu şekilde yayıldı.Birkaç yıl sonra DOSAAF ta köpeği satın aldı ve diğer değerli özelliklerini kaybetmeden görünüşünü standartlaştırmaya çalıştı. 1958’de ilk cins standardı yayınlandı.

1981’de Sovyet Tarım Bakanlığı tarafından cins statüsü verildi. 1983 yılında FCI tarafından terrier grubunda tanındı, ancak gerçek bir terrier olmadığı için çalışma grubuna taşındı.1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında ABD’ye geldi ve Mississippi’de ilk köpek yetiştirme çiftliği göç etmiş bir Rus çift tarafından kuruldu.1994 yılında,Amerika Siyah Rus Terrier Kulübü olan cins kulübü kuruldu ve 2004 yılında AKC tarafından tam olarak tanındı.Aslında akc tarafından tanınan en yeni ırklardan biridir.Bugün ABD’de vardır fakat çok nadirdir ve Rusya’da hala daha yaygındır. AKC tarafından 121’inci en popüler tescilli türdür.

Yorumlar kapatıldı.