İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sloughi

Köpekpedia

Sloughi Köpeği Amerikan ırkı gibi görünmesine rağmen göçebe berberi halkına eşlik eden Kuzey Afrika’da ortaya çıkan bir köpektir.

Sloughi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Dişi: 61–68 cm, Erkek: 66–72 cm
Kilo: Dişi: 18–23 kg, Erkek: 22–28 kg
Renk: Siyah,Kaplan Desenli,Fawn,Kum Rengi

Uzun kama şeklinde bir kafası küçük damla şeklinde kulakları ve güçlü yağsız kaslarla kaplı kemikli bir gövdesi vardır.Gözler genellikle koyu renk ve badem veya oval şekillidir; bakışları düşünceli,neredeyse melankolik bir ifade ve ortaya çıkarır,küçük üçgen kulaklar tipik olarak hafifçe öne doğru katlanır.

Sloughi
Sloughi

Yumuşak bir havlu veya yumuşak bir fırça ile basit bir ovalama, fazla kılları alır ve onların düzgün ve düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.Bu köpek genellikle oldukça temiz bir cins olarak kabul edilir ve sadece ara sıra banyo gerektirir.Köpeklerdeki tüyler çok incedir ve bazı durumlarda özellikle açık renkli kürklü köpekler için güneş ışınlarından yeterli koruma sağlayamayabilir ve bu durumlarda köpeği korumak için köpek güneş kremi kullanılmalıdır. UV ışınlarına maruz kalmaktan cilt kanseri olabilirler derisi çoğu köpek ırkının derisinden daha incedir,ancak aşırı hassas değildir, bu nedenle özel şampuanlar gerekmese de köpeğinizi kuruturken cildi tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.

Çok fazla sağlık problemleri yokture 12 ile 15 yıl yaşayabilir.Genede bazı sağlık konularında dikkat etmek gerekir.

1-Anesteziye duyarlı olabilir ve bazı atipik kan testi sonuçlarına sahip olabilir.

2-Progresif retinal atrofi adı verilen bir göz hastalığına yatkınlığı vardır.etiştiriciler, her iki ebeveynin de resesif olarak kalıtsal bir gene bağlı olan PRA için DNA olmamalıdır.

3-Tüm derin göğüslü ırklar gibi midenin gazla şiştiği ve kendi üzerine bükülebildiği (mide torsiyonu denir) ve kan akışını kesen bir durum olan şişkinlik riski daha yüksektir. Şişkinlik ve burulma aniden vurur ve bir dakika önce iyi olan bir köpek birkaç saat sonra ölebilir.

4-Mide dönmesini önlemek için Huzursuzluk ve salya akması, soluk diş etleri,dudak yalama,başarısız bir şekilde kusmaya çalışmak ve ağrı belirtileri için izleyin.

Sloughi
Sloughi

Karakteri

Güçlü bir av içgüdüsü vardır.Kediler ve küçük köpekler, onlarla birlikte büyümedikçe yanında kesinlikle güvende değildir. Beraber büyümüş olsalar bile onları av olarak görmeyeceğinin bir garantisi yoktur bu nedenle yalnız bırakmamanız önerilir. Evde küçük evcil hayvanlarla iyi geçinen köpeğiniz onları dışarıda koşarken gördüğü takdirde onun arkadaşı olduklarını unutabilir ve avlamaya çalışabilir.Kesinlikle tanımadığı kedileri veya diğer küçük hayvanları kovalamakta tereddüt etmeyecektir bu yüzden her zaman tasmalı olarak dolaştırılmalıdır.Avını gören bir Sloughi sadece ona odaklanır nefes kesici bir hıza ve etkileyici bir dayanıklılığa sahiptir.

Gururlu ve bağımsız bir türdür.Olumlu pekiştirmeyle yapılacak eğitimlere olumlu tepki verecektir ancak cezalandırma veya sert yöntemler onları sorunlu bir köpek yapmaktan başka bir işe yaramaz.Yavruların yeni insanlara ve çevreye kapsamlı bir sosyalleşmeye ihtiyacı vardır ve büyük köpekler bile yaşamları boyunca sosyalleşmeye devam etmelidir.

Hassas ve akıllıdı,ailesine karşı oldukça sevecendir.Buırk tıpkı binlerce yıldır göçebe Berberilerin çadırlarında yaşamaya alıştığı için şimdide iç mekanlarda yaşaması gereken bir köpektir.Aileleriyle çok yakın bir bağlar kurdukları için dışarıda ayrı beslemek çok zordur.

Köpeğinizi eve getirdiğiniz gün eğitmeye başlayın.8 haftalıkken bile, ona öğrettiğiniz her şeyi öğrenebilir.Eğitime başlamak için 6 aylık olana kadar beklemeyin yoksa başa çıkmanız gereken daha büyük, daha dik başlı bir köpeğiniz olacaktır.Mümkünse, onu 10 ila 12 haftalıkken sosyalleştirmeye diğer köpeklerle tanıştırmaya başlayın.

Özellikle bir Sloughi köpek yavrusu ile onu birçok yeni duruma, insana ve yere erkenden tanıtın ve hayatı boyunca sosyalleşmeye devam edin.Genellikle küçük çocuklarla iyi geçinirler ancak hem çocuğun hem de köpeğin olumlu etkileşimlerden zevk almasını sağlamak için bu etkileşimler için gözetim önerilir.

Tarihi

Azawakh köpekleri ile benzer görünmelerine karşın farklı coğrafi bölgelerden geliyorlar ve farklı standartlara sahip birbirlerinden ayrı ırklardır.Sloughis başlangıçta çakal, ceylan ve çöl tavşanı avlamak için kullanılıyordu.Başlangıçta Fas, Tunus, Libya ve Cezayir’de bulunan Kuzey Afrika Berberi halkının yanında yer alan köpeklerdir..

Avrupa’ya ilk kez 19. yüzyılda Kuzey Afrika’da konuşlanmış askerlerin onları kendi evelerine getirmesiyle geldi.Federation Cynologique Internationale, cinsi 1935’te tanıdı, ancak 2. Dünya Savaşı sırasında yetiştirme projeleri kesintiye uğradı. Cezayir’deki Fransız savaşı nedeniyle, Avrupalılar 1960’ların sonlarına kadar köpekleri üretmediler.

1973’te ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi. United Kennel Club, ırkı 1995 yılında tanıdı. American Kennel Club hala tanımamaktadır.

Yorumlar kapatıldı.