İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Slovak Çuvaç

Köpekpedia

Slovak Çuvaç (Slovenský čuvač) Güçlü, sakin ve sadık bir sürü koruyucusudur.İster insan olsun, ister hayvan olsun, kendi bölgesinin ve “sürü” nün korkusuz bir savunucusudur

Slovak Çuvaç (Slovenský čuvač) Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: Erkek: 36 – 44 kg, Dişi: 31 – 37 kg
Boy: Erkek: 62 – 70 cm, Dişi: 59 – 65 cm

Başıyla aynı uzunlukta güçlü bir boynu vardır.Göğüs geniş, kaburgalar iyi yayılmıştır.Uyluk ve kalçalar kaslıdır.Kuyruktaki tüyler yoğundur.Beyaz bir kürkü vardır.Yoğun bir astar üzerine kalın bir üst kürke sahiptir.Bir sürüyü gütmüyorsa günlük, uzun tempolu bir yürüyüşe ya da koşmaya ihtiyacı vardır.Yeterli egzersiz sağı solu kazmasını yada bir şeyleri kemirmesini engelleyecektir.Özellikle ilkbaharda çok yoğun kürkü olduğundan ve sıcak havalarda rahat etmesi için tüylerinin tıraşlanması gerekir.

Slovak Çuvaç
Slovak Çuvaç

Görünüş olarak Pirene Dağ Köpeğine ve hatta daha popüler olan Golden Retriever’e benziyor.Sürülere korumalık yapabilmek için tarihsel evrimle büyük ve heybetli görünmek,aynı zamanda hızlı hareket edebilmek onlar için önemli olmuştur.

Geniş bir alnı ve sarkık üçgen kulakları olan devasa bir kafaya sahiptir.Gözleri nispeten küçük ve oval şekillidir her zaman koyu kahverengi renktedir.Ağızları orta uzunlukta ve aşırı dar değil, büyük, siyah bir burunu vardır.Çeneleri güçlüdür ve dişleri makas ısırığıyla birleşir.Boyunları, özellikle erkeklerde geniştir ve bir kürkle kaplıdır.Göğüsleri geniş, sırtları düz ve güçlüdür.Kalın kemiklere ve iyi yastıklı ayaklarla biten iyi kaslı ayaklara sahiptirler.Kuyrukları aşağıda sarkıktır ve uçlarında belirgin bir kıvrılma olmamalıdır.Boyutlarına rağmen yürüyüşleri hızlı ve çevik olmalı ve her türlü arazide iyi uyum sağlarlar.

Karakter

Bu köpeklerin kendi ailelerinin üyelerine çok aşırı bir şekilde sevgi gösterdikleri biliniyor, ancak yabancılara karşı oldukça sertirler.Kendi ailelerinde çocuklarla çok iyi geçinirler.Cuvac, ailesinin, özellikle de çocukların doğal bir koruyucusudur. Bu cins, bağımsız bir doğaya sahip inatçıdır;bu, doğru eğitimle ve sağlam, kendine güvenen, tutarlı bir sahiple (sürü lideri) ile aşılması gereken bir durumdur.Bir Cuvac’ın bir şeyi öğrendikten sonra onu asla unutmadığı söylenir. Bu cins, baskın bir sahip ve çoban köpeklerinin içgüdülerini anlayan birini gerektirir.Irk ilk kez köpek sahibi olacaklar için kesinlikle uygun değildir.Ayrıca geniş araziler ve büyük bahçelerde yaşayabildikleri için apartman hayatı için kesinlikle uygun bir ırk değildir.

Tarihi

17.yüzyıla kadar oldukça fazla sayıda ve sürülerin yanında çalışmışlardır.Kurtlar, Avrupa dağlarından yavaş yavaş kaybolurken ve modern çobanlık uygulamaları ortaya çıktıkça, Cuvac neredeyse yok oldu. Brno Veteriner Okulu’ndan Dr. Antonin Hruza adında bir adam, II.Dünya Savaşı’ndan sonra başarılı üreme programıyla ırkı kurtardı.1964’te yazılı bir standart oluşturuldu ve onaylandı ve cins uluslararası olarak 1969’da tanındı.

Slovak Çuvaç Yavru
Slovak Çuvaç Yavru

Slovensky Kuvasz’e benzer, ancak Kuvasz biraz daha büyük bir cinstir. Orta Avrupa’da popülerdir.Cinsin adı Çekoslovakça Cuvac olarak yazılır, ancak İngilizce ve Almanca yazım, Tchouvatch telaffuzu (chew-votch) olarak yapılır.Kullanıldığı alanlar sürüleri kurtlara ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı korumak,büyük yabani hayvanları avlamak,sınır devriyesi ve arama kurtarma işleridir.

Yorumlar kapatıldı.