İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Slovakian Rough Haired Pointer

Köpekpedia

Slovakian Rough Haired Pointer Fiziksel olarak, sağlam bir yapıya sahiptir,ancak ağır değildir,büyük boyutludur ve ciddi dayanıklılığa sahiptir.Slovakya’da Slovensky Hrubosrsky Stavac olarak da bilinir.Kendi memleketi Slovakya’da, yetiştirme için kullanılan tüm kayıtlı köpekler av denemelerinden geçmiş olmalıdır.

Slovakian Rough Haired Pointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

UK Kennel Club‘a kaydı için sadece iki renge izin verilir. Bunların her ikisi de atası Weimaraner’dan gümüş rengi rengin varyasyonları Gri,Gri Roan dır.Hem sağlam olmalı, ancak bir dereceye kadar zarafet ve asaleti korumalıdır.Cins,omuz yüksekliği 57 ile 64 cm arasında olmalı ve vücut uzunluğu omuz yüksekliğinden biraz daha fazla olmalıdır.Boyun uzun ve kaslı olmalı ve omuzlara en yüksek noktasından bağlanmalıdır.Omuzlar eşit derecede güçlü olmalıdır.Cins, makul derecede uzun, geniş, oval bir göğse sahip olmalıdır.Sırt düz ve güçlü, bol kaslı ve arka uca doğru hafif bir eğimle genişlemelidir.

Slovakian Rough Haired Pointer

Slovakian Rough Haired Pointer Dikdörtgen şekilli bir kafaya sahip olmalıdır.Çene düz olmalı ve dişler düzgün bir şekilde makas ısırığı oluşturmalıdır.Gözler kehribar renginde,badem şeklinde ve onlara akıllı bir ışıltı hisi veren yapıda olmalıdır.Yavruların ve genç köpeklerin gözleri mavimsi bir renge sahiptir ancak bu yaşla birlikte değişir.Irkların kulakları tabanda geniş olmalı ve yanaklara dayanabilmesi için katlanmalıdır.Uzun mesafeleri katedebilen dengeli ve canlı bir hareket yapısına sahip olmalıdır.Cins, koşarak avlanmaya hevesli olmalıdır.

Karakter

Slovakian Rough Haired Pointer mükemmel bir işçidir ve onu eğitime son derece yatkındır. Dökülmeyen ancak iyi durumda tutmak için haftalık fırçalama gerektiren kaba bir kürke sahiptir.Cins,sevecen ve genellikle çocuklara karşı iyidir, ancak büyüklüğü ve enerjik doğası nedeniyle küçük çocukların etrafında varken kontrol altında tutulmalıdır.Yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve ideal olarak kırsal bir ortamda aktif bir yaşam tarzı onu mutlu eder.

Sadık doğası ve sahibini memnun etme hevesi ile tanınan zor ve çok yönlü bir iş köpeğidir.Cins evde yalnız kaldığında ayrılık kaygısı taşımaz ancak herhangi bir köpekte olduğu gibi, uzun süre evde yalnız başına eğlenmesi beklenmemelidir.Genellikle evde bakılacak bir köpek değildir,sevecen ve genellikle çocuklarla iyi geçinir, ancak enerjik ve çok havlama sorunu vardır.Bekçi köpeği özelliği yoktur.Yaşadığı ortamda bir bahçe varsa yada düzenli yürüyüşe çıkarılırsa ev yaşamına adapte olabilir. Bir amaca sahip olmaktan hoşlanır ve bu nedenle avda köpek sporlarında mükemmeldir.

Slovakian Rough Haired Pointer

Tarihi

Slovakian Rough Haired Pointer Slovakya’da Alman Wirehaired Pointer, Český Fousek ve Weimaraner’ı kullanılarak üretirmiş son derece modern bir türdür. Cins, karada ve suda avı izleyebilen avı gösterebilen ve getirebilen mükemmel bir çok yönlü bir av köpeği geliştirmek için yapılan çalışmaların sonucudur.Cins, 1950’lerde II. Dünya Savaşı’ndan sonra, kuşlardan geyiğe kadar büyük bir av yelpazesinde başarılı bir köpek yaratmayı amaçlayan Koloman Slimak tarafından geliştirildi.

İngiltere’ye ilk olarak 1990’ların sonlarında geldi.Cins av köpeği olmasına rağmen yapısı ev köpekliğinede uygundur ve insanlara arkadaşlık yapabilirler.

Yorumlar kapatıldı.