İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Slovensky Kopov

Köpekpedia

Slovakian Hound diğer adıyla Slovenský kopov uzun yıllardır av köpeği olarak kullanılan küçük ile orta büyüklükte, siyah ve ten rengi bir köpek olan Slovenský Kopov, başka yerlerde nadiren görülmesine rağmen, yerli Slovakya’da popülerdir.

Slovensky Kopov Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Uzun gövdeli ve kaslı bir köpek olan bu cins Siyah ve Ten Rengi Coonhound ile karıştırılabilir, ancak daha kısa ve daha sağlamdır.Sağlam uzuvları,uzun kuyrukları ve sarkık kulaklarıyla atletik bir yapıya sahiptirler.Siyah tüyleri kısa ve kabadır ve yüzünde, göğsünde ve uzuvlarında ten rengi lekeler vardır.Koyu kahverengi gözleri duygulu bakar ve badem şeklindedir,koyu renkli burunlarının iyi koku alma yetenekleri sağlamak için geniş burun delikleri vardır.Köpekler yaklaşık 40-50 cm yüksekliğe ulaşır ve 15 ile 20 kg arasındadır.

Slovensky Kopov
Slovensky Kopov

Karakter

Kendini işine adamış olan bu ırk dışarıda özgür olmaktan çok hoşlanır.Cinsin egzersize oldukça fazla ihtiyacı vardır ve kesinlikle apartman yaşamına uygun değildir..Bu köpekler, tanımadıkları kişilere karşı saldırgan davranışlar sergileyeceklerinden erken yaşlarda sosyalleştirilmelidir.Bu kararlı avcı-görev başındayken azimli,yaban domuzu ve geyik gibi avladığı hayvanlarla karşı karşıya kaldığında cesur olmalıdır.Mükemmel koku alma yeteneklerine sahipler ve kokuyu kaynağa kadar derinlemesine takip ederler.Minimum insan kontrolünde çalışmaktan mutlu olan bağımsız bir köpek olan bu ırk çok az yönlendirmeye ihtiyacı var.Buna rağmen itaatkardır ve gerektiğinde sahiplerinin emirlerini mutlu bir şekilde uygulayacaklardır.

Sürekli uyanık ve dikkatli oldukları için iyi bir bekçi köpeğidir.Genellikle koruyucu oldukları ve bekçi köpekleri olarak başarıyla kullanılabilecekleri ve durum gerektirdiğinde potansiyel olarak agresif tavır göstereceklerdir.Havlama bir sorun olabilir ve birçok bu ırk sahibinin ortak şikayetidir.Aşırı havlama sorunu yeterince egzersiz yapmasını ve gününü dolduracak çok sayıda faaliyet ve işe sahip olmasını sağlayarak önlenebilir.

Güçlü iradeli ve bağımsız olma potansiyeline sahip olduklarından,erken yaşlardan itibaren sıkı ve tutarlı bir eğitim gereklidir.Hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla mümkün olan en kısa sürede sosyalleşmesi, güven sorunları yaşamalarını ve savunmaya geçmelerini önlemek için hayati derecede önemlidir;aksi halde gerçekten böyle kötü bir eğilime sahip olabilirler.

Tarihi

Esas olarak kendi ülkesinde yaban domuzu avı için kullanılan bir koku tazıdır.Tarihsel kayıtlar eksik olsa da, Slovenský Kopov’un Orta Avrupa’da yüzlerce yıldır var olduğuna ve Brandlbracke (Avusturya Siyahı ve Tan Coonhound) ve Ogar Polski (Lehçe) dahil olmak üzere diğer yerel ırklardan geldiğine inanılıyor.

Avlanma dışında herhangi bir amaç için kullanılmayan bu ırk yüzyıllar boyunca avcılık becerilerini geliştirmiş ve izleme yetenekleri ve dayanıklılığı nedeniyle Slovakya’da saygı görmüştür. Sahada kendini kanıtlanmış performanslarına rağmen, cins nadiren uluslararası alanda bulunmaktadır.

Slovensky Kopov
Slovensky Kopov

O dönemdeki diğer birçok köpek ırkında olduğu gibi nüfusu Dünya Savaşları döneminde önemli ölçüde azaldı.Koloman Slimák adlı bir Slovak adam başarılı yetiştirme programları oluşturduğu için, şu anda nesli tükenme eşiğinden gelen cinsi geri getirmiştir.

1870’lerde resmi olarak bir cins olarak kabul edilen cins yakın zamanda 1988’de Bratislava’nın başkentinde klub’ü kuruldu. Cins, şimdi FCI tarafından bir koku tazı olarak kabul edilmektedir.Ülkesinde o kadar popüler ki, Slovakya’nın ulusal cinsi olarak anılmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.