İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Smaland Tazısı

Köpekpedia

Smaland Tazısı (Smålandsstövare) İsveç tazılarının en küçüğüdür.Bu cins görünüş olarak Rottweiler’a benzer, ancak yetenekleri savunmaktan çok avlanmada yatmaktadır.Cins FCI tarafından tanınmasına rağmen, her yıl kaydedilen 100’den az yavru ile hala son derece nadir bulunan bir ırktır.

Smaland Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12 – 15 yıl
Ülkesi: İsveç
Kilo: Erkek: 15–18 kg, Dişi: 15–18 kg
Boy: Erkek: 46–54 cm, Dişi: 42–52 cm
Renk: Siyah ve Bronz

Doku bakımından kaba olan orta-uzun bir kürke sahiptir.Kısa, yoğun bir iç kürkü vardır.Cins gözlerin üzerinde ve göğüste, yanaklarda boğazda ayaklarda ve bacaklarda bulunan ten rengi lekeler siyah ve ten rengindedir.Bazı köpeklerin göbek ve uyluklarının iç kısımlarında da bronzluk görülür.Bakım oldukça basittir ve bu cinsin tüyleri mevsimsel olarak dökülür.

Smaland Tazısı
Smaland Tazısı

Orta büyüklükte bir cins olan bu köpek yetişkin köpekler için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir ticari mama uygun olabilir. Bununla birlikte,köpeğinizi avcılık veya köpek sporları için kullanıyorsanız aktif veya çalışan bir cins mamsı daha uygundur. Köpeğinizin yağsız kas kütlesini korumak için bol miktarda protein aldığından emin olun ve obeziteyi önlemek için aşırı beslenmeye dikkat edin.

Karakter

Eğitimde genellikle olumlu pekiştirme eğitimine iyi yanıt veren akıllı bir türdür.Bu köpekler çok amaçlı çiftlik köpekleri olarak avlanmak ve hareket etmek için yetiştirildi bu yüzden bağımsız bir tarafları vardır.Sert veya acımasız olmadan eğitimde sıkı ve tutarlı bir yöntem kullanmak en iyisidir. Bu köpekler deneyimli bir köpek sahibi ile en iyisini yapar ve eğitimlerini yaşamları boyunca pekiştirmeleri gerekir.

Büyük bir dayanıklılığa sahip çalışkan bir türdür ancak aynı zamanda bir sizle beraber yaşayan bir arkadaşta olabilir.Bu köpekler sahipleriyle güçlü bağlar kurar ve ailelerinin yanı sıra bölgeleri için de çok koruyucusu olurlar.Doğal olarak yabancılara karşı temkinlidir ve genellikle iyi bekçi köpekleri olurlar.Çok havlarlar ve çok fazla alana ihtiyaçları vardır bu nedenle apartman sakinleri için iyi bir seçim değildirler.

Smaland Tazısı
Smaland Tazısı

Tarihi

İsveç’teki en eski tazı türü olmasına rağmen bu cins, 16. yüzyılda ortaya çıktı ve yerel spitz tipi köpekleri savaş bölgelerinden eve dönen İsveç İmparatorluğu askerleri tarafından getirilen çeşitli tazılarla geçerek geliştirildi. Geliştirilmeleri sonunda çok yönlü bir çiftlik köpeği haline geldi,çünkü çiftçiler yalnızca bir av köpeğini besleyebiliyorlardı. Cins, en çok tavşan, sincap ve tilki için kullanılmasına rağmen, çeşitli av hayvanklarını avlama konusunda yeteneklidir.

20.yüzyılda neredeyse yok oldu, ancak cins meraklıları onu hayatta tutmak için savaştı.İlk cins standardı 1921’de İsveç Köpek Kulübü tarafından kabul edildi ve cins ayrıca UKC, FCI ve Amerikan Nadir Irk Derneği (ARBA) tarafından da kabul edildi.

Yorumlar kapatıldı.