İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spinone Italiano

Köpekpedia

Spinone Italiano sevecen, özverili ve espri anlayışına sahip.Bir aile köpeği veya koşu arkadaşı olarak her zaman sizinledir. Su içtikten sonra kucağınızda ıslak bir sakalı bir dost istiyorsanız onu çok seveceksiniz.

Spinone Italiano Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Ülkesi: İtalya
Boy: Dişi: 59–65 cm, Erkek: 60–70 cm
Kilo: Dişi: 29–34 kg, Erkek: 34–39 kg
Renkler: Beyaz,Kahverengi Roan,Turuncu Roan,Turuncu ve Beyaz

Fırçalamak etmek zor değildir.Tüylerindeki kiri temizlemek için haftada bir veya iki kez fırçalayın ve yüzün ve ayakların düzgün görünmesini sağlamak için ölü tüyleri alın. Diğer bakım ihtiyaçları, düzenli tırnak kesimi, kulak temizleme ve sık diş fırçalamadır.Kötü hava şartlarına direnen ve onu çalılardan koruyan yoğun ince bir kürkü vardır.Ölü tüyleri temizlemek için sadece ara sıra fırçalamaya ve elle sıyırmaya ihtiyacı vardır.

Spinone’nizin kulaklarını temiz ve kuru tutun ve veteriner onaylı evcil hayvan diş macunu ile dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve uzadıkça tırnaklarını kesmeyi unutmayın.

Spinone Italiano
Spinone Italiano

Karakter

Çok yönlü avcılık becerilerine ve sakin,rahat bir mizaca sahip olan bir ırktır.Yavaş ve metodik bir şekilde çalışıyor ve ismini aldığı tel gibi dikenli “spino” kürküyle hemen belli oluyor.Evde sevimli bir palyaço olabilir.Ancak avını çok ciddiye alır. Gerçek bir av ile saha denemesi arasındaki farkı bilecek kadar zekidir.

Ona günlük egzersiz yapma ve enerjisini ve zekasını çeviklik, flyball,ralli ve itaat gibi köpek sporlarına aktaracak zamanı ve motivasyonu olan insanlar için harika bir aile köpeği veya arkadaşıdır.Genel sağlık ve yaşı izin verdiği sürece harika bir yürüyüş veya kamp arkadaşı olabilir.En az 6 yaşında çocukları olan aileler için harika bir arkadaş olabilir ve onlarla birlikte büyütülürse diğer köpekler ve kedilerle iyi geçinirler.

Çoğu sporcu köpeğe göre daha az aktif olduğu için bir çiftlikte veya bir arazide yaşamasına gerek yoktur.Ancak günlük egzersize ihtiyacı var.Bu cins atlamayı ve kazmayı sever, bu yüzden kaçamayacağı güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir bahçeye ihtiyacı vardır.Dayanıklılığı ve sabrı olan çok yönlü bir İtalyanav köpeği türüdür.Mükemmel bir av köpeği olmak da dahil olmak üzere her türlü arazide avlanma konusunda mükemmeldir, ancak yeterli egzersiz verildiğinde bir ev köpeği köpek olarak mutlu olabilir.

Ailesi ile birlikte olmak ister ve onlarsız perişan olur Bununla birlikte ona bir lider gibi davranmazsanız, inatçı olabilir ve eğitime direnebilirOnun için söylenen söz “yeterli bir bekçi köpeğidir,ancak bir bekçi köpeği değildir“.Zekasını ve aktivite seviyesini anlayabilecek bir sahibine ihtiyaç duyan aktif,hevesli bir köpektir.Çabuk öğreniyor ama bu hassas köpekle en iyi sonuçlar için pozitif pekiştirme tekniklerini kullanın ve ona bol miktarda övgü ve cesaret verilen eğitimlerden elde edilir..

Spinone Italiano
Spinone Italiano

Kendi hallerine bırakıldığında sıkılır.Kendilerine eşlik edecek başka köpekleri yoksa ve insanlarından fazla ilgi görmezlerse çok gürültücü veya bulundukları çevreye karşı yıkıcı olabilirler.Ancak, kendilerini onlara bol miktarda eğitim, egzersiz ve ilgi vermeye adamış bir aileyle yaşadıklarında hiç bir sorun çıkarmazlar.

Tarihi

Avrupa’da yaklaşık 300 yıl önce geliştirildi ve bulunduğu coğrafya koşularına uyan bir yapıdadır.Öncelikle kuzeybatı İtalya’nın Piedmont bölgesinde muhtemelen iri tüylü İtalyan pasör ırklarından beyaz Mastiff’lerden ve Fransız Grifonlarından geliştirilen her şeyi yapabilen bir köpektir, avcı için yaya olarak mükemmeldir çünkü yavaş bir hızda hareket eder.American Kennel Club Spinone’yi 2000 yılında tanıdı. AKC tarafından tescil edilen ırklar arasında 118. sırada yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.