İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Stabyhoun

Köpekpedia

Stabyhoun Köpek Sevecen ve hoşgörülü bir av ırkıdır ve insanlarla, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.

Stabyhoun Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 13–14 yıl
Boy: Erkek: 53 cm (Yetişkin, Omuz başından), Dişi: 50 cm (Yetişkin, Omuz başından)
Ağırlık: Erkek: 23 – 25 kg (Yetişkin), Dişi: 20 kg (Yetişkin)

Bugün, Irkın renkleriya siyah beyazdır ya da kahverengi ve beyazdır, ikincisi biraz daha nadirdir.Güzel tüyleri uzun ve şıktır ve doğal, ferah bir kokuya sahiptir.Bu nedenle çok fazla taranmaya ihtiyaçları yoktur.Kürkü pratikte kendi kendini temizler.Genellikle yılda iki kez dökülür ve kapsamlı fırçalama, köpeğin tüy dökmesini yaklaşık iki hafta içinde bitirmesine yardımcı olur.Kürk, doğası gereği çok çabuk kir yok eder. Yüzdükten sonra köpek genellikle birkaç saat içinde temiz olur ve kurur.

Stabyhoun
Stabyhoun

Karakter

Ailedeki herkesle hatta çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla bile iyi geçinir.Akıllı, eğlenceli bir arkadaş olurlar ve kolaylıkla eğitime yanıt verirler.Onlara bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım verebildiğiniz sürece ömür boyu mutlu bir arkadaşınız olacaklardır.Özellikle suyu seven mükemmel bir av köpeğidir bu yüzden bir havuzunuz varsa veya bir gölün yakınında yaşıyorsanız kendini cennette hisseder. Çoğu sporcu ırk gibi, arkadaş canlısı, hoşgörülü ve memnun etmeye isteklidir. Avlanmanın yanı sıra çeviklik, flyball ve itaat gibi köpek sporlarına uygundur.

Ailesi ile vakit geçirmeyi sever ve çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arkadaştır. Onun zekasından ve sizinle birlikte olma arzusundan yararlanmak için erken eğitime başlayın.Labrador, Golden Retriever, Spaniel, Munsterlander ve Duck Tolling Retriever ile birçok beceriyi ve davranışsal özelliği paylaşsa da daha düşünceli ve daha az telaşlı bir doğaya sahip tamamen benzersiz bir köpek türü olmaya devam ediyor.

Tarihi

Hollanda’nın kuzeydoğu bölgesinden çıkan bu cins ve burada ve her yerde av köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. İsminin “yanımdaki köpek” anlamına gelen Hollandaca kelimelerden geldiğine inanılıyor. Başlangıçta sadece Friesland’ın ormanlık alanından olan bu ırk altmışlı yıllarda Hollanda’da giderek daha popüler hale geldi.2012’de İngiltere Stabyhoun Derneği tarafından Birleşik Krallık’a tanıtmak için bir program başlatıldı. Şu anda ülkede 100’den fazla var ve yavru köpekler Hollanda Kennel Club’a (Raad van Beheer) tamamen kayıtlı.

Stabyhoun
Stabyhoun

On dokuzuncu yüzyıldan kalma metinlerde genellikle “bir çocuğun arkadaşı” ve “iyi bir av köpeği” olarak tanımlanmıştır.Büyük olasılıkla Spaniel, Small Munsterlander ve Drentsche Patrijshond ile ortak ataları paylaşsa da, bu bugün tamamen benzersiz bir köpek türüdür ve tipik olarak bu türlerden daha sakin yapıdadır.Başlangıçta köstebek ve sıçan avlama yetenekleri,bekçi köpeği ve aile evinde haşere yok edici olarak ünlenen bu ırk aynı zamanda zaman zaman yaban tavşanı ve yayla kuşları için bir av köpeği olarak da eğitildi.Bu soylular için değil, alçakgönüllü çiftçi ve küçük toprak sahiblerinin beslediği bir türdü.

Birleşik Krallık’taki ilk resmi birliği olan UKSA, İngiltere, Galler ve İskoçya’daki bu harika köpeklerin ithalatını ve üremesini yönetmek için orijinal Hollanda Stabyhoun Derneği (NVSW) tarafından onaylandı. Bu çok nadir bir cins olmasına rağmen, yavru köpekler artık her yıl İngiltere’de doğmaktadır. Ek olarak, genetik olarak sağlıklı ve çeşitli bir popülasyon oluşturmak için özenle seçilmiş ve iyi yetiştirilmiş yavruları ithal etmeye devam ediyoruz. Nasıl başvuracağınızla ilgili ayrıntılar için köpek yavrusu sayfamızı ziyaret edin.

Yorumlar kapatıldı.