İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Staffordshire Bull Terrier

Köpekpedia

Staffordshire Bull Terrier 19.yüzyılda ingiltere’de küçük, hızlı bir dövüş köpeği olarak üretilmiş olsalar da bugünün cesaretleri, zekaları ve çocuk sevgisiyle tanınan iyi bir aile köpeği olarak insanlar tarafından tercih edilmektedir.Bull ve terrierin doğrudan soyundan gelir ve kendisi de Old English Bulldog ve Old English Terrier melezlemesinden elde edilmiştir

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Boy: Dişi: 33–38 cm, Erkek: 36–41 cm
Kilo: Dişi: 11–15 kg, Erkek: 13–17 kg
Renkler: Siyah, Beyaz, Kaplan Desenli, Fawn, Siyah Beyaz, Mavi

Kaslı, pürüzsüz tüylü bir köpek olan ve her zaman popüler olan ırk fiziksel görünümünde hem ‘boğa’ hem de ‘terrier’i birleştirir ve güç ve çeviklik izlenimi sağlar.Az bakım gerektiren bir cinstir; kısa, pürüzsüz tüyleri çok az dikkat gerektirir ve haftalık fırçalamak yeterlidir.Köpek nispeten geniştir bu da ona düşük bir ağırlık merkezi verir.Ancak hepsinden daha çarpıcı olanı devasa kaslar ve geniş çenelerdir.Bu köpek gücün resmidir;ancak şaşırtıcı derecede çevik ve çok seridir.

Staffordshire Bull Terrier
Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier, oldukça kısa bir vücuda çok fazla ağırlık yükler.Ağırlıkları 13 ila 18 kilogram arasında bu nedenle gerçekten olduklarından çok daha büyük oldukları izlenimini veriyorlar.Kuyruk orta uzunluktadır ve aşağıda durur.Kulaklar küçüktürler ve gül şeklinde veya yarı diktirler.Kısa, şık tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir.

Karakter

Güçlü kaslı vucudu,dik bakışları ile çok sert ve soğuk bir köpek olduğu izlenimi verdiği için pek çok bu tarz bir ırk sanıp sahipleniyorlar fakat birlikte vakit geçirmeye başlayınca oynamaktan hoşlanan,şevkatli,sevgi dolu bir köpekle karşılaşınca hayretler içinde kalıyorlar.Hayatı keyifli bir macera olarak görür ve sonuna kadar yaşar.

Hayranları küçük ile orta boy arasında boyutu,kısa, bakımı kolay tüyleri ve dinamik ama nazik kişiliğini seviyor.Kısa, geniş kafası ve kaslı gövdesi ile Amerikan Staffordshire Teriyerleri ve Amerikan Pit Bull Teriyerleri gibi diğer boğa ırklarına benziyor ancak boyut ve kulak şekli de dahil olmak üzere onu ayıran farklı fiziksel özelliklere sahip kendine özgü bir cinstir.

Staffordshire Bull Terrier İnsanlara olan sevgisi ve güvenilir doğası ile tanınır.En büyük arzusu ister koltukta yemek yemek ve futbol izlemek, arabada ayak işlerini yapmak, ürüyüşlere çıkmak kısaca ailesi ile vakit geçirmektir.Bu atletik ve enerjik köpeğe her gün güçlü bir yürüyüşün yanı sıra boşta kaldığı süre boyunca bolca oyun oynayın.Kendi haline bırakılmaktan hoşlanmaz. İnsan dostları olmadan dışarıda yalnız bırakılabilecek veya uzun süre evde tek başına bırakılabilecek bir cins değildir.Çok sıkılacağı ve kendini yalnız hissedeceğinden piskolojik travma yaşayabilir.

Komik, zeki ve eğitilmesi çok kolaydır.Ailelerine kesinlikle tapıyorlar ve çocuklarla oyunu seviyorlar. Ayrıca her duruma uyarlar ve 15 km’lik bir yürüyüşe çıktıklarında yaşadıkları mutluluğu bütün günü kanepede kucaklanarak geçirerekte yaşarlar.Yine de yapacak bir işi severler ve verilmezse kendilerine bir iş bulurlar.Çiğnemek listelerinin başında gelir bu yüzden çiğnemek için çok sayıda ona uygun oyuncak olmalıdır.Ayrıca inatçı, güçlüdür .

Staffordshire Bull Terrier
Staffordshire Bull Terrier

Parka gitmek ve başka köpeklerle kaynaşmasını istiyorsanız, muhtemelen sizin için uygun değildir.Hırçınlık konusunda bir üne sahiptirler ve başka bir köpek tarafından meydan okunduğunda geri adım atmamak onların karakteristik özelliğidir. Yavruların erken sosyalleşmeleri önerilir.

Dadı köpeği lakaplı bu ırk çocuklara olan sabrı ve sevgisi nedeniyle çok sevilir ancak hiçbir köpeğin küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması veya bir bebek bakıcısı olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.Bununla birlikte, tanımadığı köpeklere karşı her zaman o kadar arkadaş canlısı değildir bir dövüş cinsi olarak kökeninin özelliklerini taşır. Köpeklere karşı agresif, ancak insanlarla karşı naziktir.Bazı devletlerin yada belediyelerin boğa ırklarının beslenmesini yasakladığını unutmayın.Ülkemizde’de yasaklı ırklar arasındadır.Hassas doğasını anlayan ve ona sabırlı, sağlam bir liderlik sağlayabilen kişi için çok doğru bir seçimdir.

Tarihi

Kökenleri, boğa ve ayı dövüşlerinin yasaklandığı 1800’lere kadar uzanır.O zamanlar bunların yerine köpek dövüşleri aldı. Bu nedenle Bulldoglar ve Teriyerler, Bull ve Terrier’i üretmek için bir araya getirildi. Viktorya dönemi işçi sınıfı da dahil olmak üzere tüm sınıflar arasında popüler olan cins genellikle her yaştan insanla geleneksel olarak iyi mizacından dolayı büyük ailelerin bulunduğu küçük, sıkışık evlerde yetiştirildi.

Başlangıçta Birmingham’dan James Hinks tarafından geliştirilen bu cins, 1862 gibi erken bir tarihte köpek gösterilerinde görünmeye başlamıştı.Ancak, Bull Terrier’den ayrı bir cins olarak kabul edildiğinde ve ikisini ayırt etmek için bir isim değişikliği yapıldığında 1930’lardı.

Yorumlar kapatıldı.