İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Standart Schnauzer

Köpekpedia

Standart Schnauzer Alman çiftliklerinde bekçi köpekleri olarak kullanıldı büyüklükleri, koruyucu doğaları ve aile sevgileri onları mükemmel bir aile köpeği yaptı.Benzersiz bir yakışıklılığa sahiplerdir.

Standart Schnauzer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 13–16 yıl
Boy: Erkek: 47–50 cm, Dişi: 44–47 cm
Kilo: Erkek: 14–20 kg, Dişi: 14–20 kg
Renkler: Siyah, Tuz-Biber

Standart Schnauzer
Standart Schnauzer

Çift katmanlı tüy yapısına sahiptir sert dış tüyler ve yoğun yumuşak alt tüyleri vardır. Kaşları, kalın sakalı vardır.Fırçalama, banyo, saç kesimi, tırnak düzeltme ve kulak temizleme dahil olmak üzere düzenli bakım şarttır.Köpeğinizi kendiniz traş edebilir veya her altı ile sekiz haftada bir profesyonel bir kuaförüne götürebilirsiniz.Özellikle de tüyün kısa ve bu kaşların belirgin olmasını istiyorsanız bunu yapmalısınız.

Tırnakları gerektiği gibi, genellikle bir veya iki haftada bir kesin. Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için kulakları temiz ve kuru tutun.Kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü bir koku varsa hemen önlemini alın.Kulaklar kirli görünüyorsa, veterinerinizin önerdiği hafif pH dengeli bir temizleyici ile nemlendirilmiş pamuklu bir topla silin. Genel sağlık ve ferah nefes için dişleri veteriner onaylı bir evcil hayvan diş macunu ile sık sık fırçalayın. Yavru köpeğinizi küçük yaşlardan itibaren fırçalama ile tanıştırın, böylece büyüdüğünde sorun çıkarmayacaktır.

Karakter

Biraz bölgesel ve inatçı olsalar da, bu cins köpekler de yüksek zeka ve enerjiye sahiptir. Her yerde sizinle olacak sizi çok sevecek ve iyi bir ev köpeği olacaktır.Koruma yetenekleri ve ailelerine olan bağlılıkları ile tanınan bu köpek aynı zamanda insan beynine sahip bir köpek olarak da tanımlanır.Kendilerine aşırı güvenirler, çevik ve atletiktirler ve izleme,sürü gibi performans sporlarında mükemmeldirler. Oldukça çok yönlüdürler, iyi avcılar ve hem karada hem de suda bu konuda oldukça başarılıdırlar.Aynı zamanda mükemmel bir koyun ve sığır çobanlarıdır, her yönüyle bir çiftlik köpeğidir.

Aynı zamanda mükemmel bekçi köpeği yaparlar.Bölgelerini aşırı korurlar ve herhangi olumsuzluk anında havlarlar. Çok daha büyük bir köpek havlıyor gibi ses çıkarırlar.Kişilikleri bazen yaramaz,her zaman zeki ve onurludur.Çabucak öğrenirler ve sahiplerini memnun etmek isterler.Çocuklarla sosyalleştiklerinde, ailenin genç üyeleri için mükemmel ve şefkatli bir arkadaş olurlar.Standart Son derece gelişmiş duyuları, zekası, eğitilebilirliği, cesareti, dayanıklılığı ve olumsuz koşullara karşı direnci vardır;bu özelliklerinden dolayı arama ve kurtarma işlerinde görev almaktadırlar.

Standart Schnauzer
Standart Schnauzer

Heryereuyum sağlayan bir köpektir ve her gün yeterince egzersiz yapması koşuluyla, bir apartmanda bir köy çiftliğinde olduğu kadar rahat yaşayabilir. Çevresi ne olursa olsun ev halkıyla birlikte evde yaşamalıdır. Altı metrelik bir çitten atladığı bilinen bu köpekler için daha yüksek çitle çevrili bir bahçe olmalıdır.Her gün en az bir saat yoğun aktiviteye ihtiyacı vardır. Yüksek enerjili bir köpektir ve günde aralıklarlada olsa hızlı bir şekilde yürütülmelidir.Yavru iken eğitime başlaması ve hayatı boyunca eğitimin devam etmesi gerekir.Sabırlı, kararlı ve tutarlı bir eğitmene ihtiyaç duyar ve yiyecek ödülleri, övgü ve oyun gibi olumlu pekiştirme tekniklerine en iyi şekilde yanıt verir.

Tarihi

Almanya’da uzun bir geçmişe sahiptir. Rönesans sanatçıları Rembrandt ve Albrecht Durer’in resimlerine ve 1501’de Lucas Cranach the Elder tarafından yaratılan bir duvar halısına dayanarak, bu türden köpeklerin birkaç yüzyıldır var oldukları bilinmektedir.Alman yetiştiriciler, 1800’lerin ortalarında bu cinsi standartlaştırmakla ilgili uğraştılar.O zamanlar, cinsin tüylerininkendine özgü dokusunu ve rengini kazandırmak için gri Wolfspitz ve siyah Alman Kanişleriyle çaprazlamalar yapılmıştır.

1800’lerin sonlarına kadar Wirehaired Pinschers adı ile anıldı.İlk olarak 1879’da Hannover’deki Üçüncü Alman Uluslararası Gösterisinde sergilendiler ve birincilik ödülü kazandı.1880’de bir cins standardı yazıldı ve 93 köpeğin kaydı ilk olarak 1890’da Stuttgart’ta yapıldı.1900’e gelindiğinde, cins artık Schnauzer olarak anılmaya başladı. Bavyera Schnauzer Klub 1907’de Münih’te kuruldu.

I.Dünya Savaşı sırasında, köpekler sevkiyatları taşımak ve Kızıl Haç işçileri korumak için kullanıldı. Ayrıca Almanya’da polis teşkilatı tarafındanda görev verildi.Kayıtlar 1900’lerin başında göç eden aileler tarafından ABD’ye getirildiğini göstermektedir.Schnauzer Club of America 1925’te kuruldu. 1933’te kulüp, Standard Schnauzer Club of America (SSCA) ve American Minature Schnauzer Club’ı olarak ayrıldı.

İlk başta, cins ABD’de bir terrier olarak sınıflandırıldı,Ancak Almanlar bu ırkı her zaman çalışan bir köpek olarak gördü. Böylece 1945’te AKC, Standart olan üyelerini yeniden sınıflandırdı ve Çalışma grubuna yerleştirdi.Bugün AKC tarafından tanınan 155 ırk ve çeşit arasında 99. sırada yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.