İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sussex Spanyel

Köpekpedia

Sussex Spanyel çok yönlü çeviklik,izleme ve av dahil olmak üzere birçok köpek sporunda yeteneklidir;ancak eğitilmesi orta derecede zordur.Yumuşak bir kişiliğe sahip ancak inatçıdır.

Sussex Spanyel Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kütle: 16 – 20 kg
Boy: 33 – 38 cm
Renk: Golden Liver(Altın Ciğer Rengi)

Sussex Spanyel Gövdesi dikdörtgen şeklindedir ve yere kadar alçaktır.Yapısı nedeniyle, bu cins avdayken yoğun alanları tarayabilir.Bu köpeğin yürüyüşü yavaştır ama güçlü adımlar atar.Tüylü kuyruğu ve bacakları vardır;olan gevşek bir cilde sahiptir.Kaslı ve büyük bir gövdesi vardır.Gözler ela rengindedir iri gözleri ile yumuşak bakışlara sahiptir ve ifade kasvetli ve kaşlarını çatan bir ifadedir.Kulakları kalın,dalgalıdır ve nispeten aşağıya sarkıktır.

Sussex Spanyel
Sussex Spanyel

Bu avcının kafatası orta uzunlukta ve ortada bir girintili’dir.Profil açısında geniş bir ağızlık kare şeklindedir.Altın ciğer rengi bir kürk kısa fakat hafif kemerli bir boynu kaplar ve göğüs yuvarlak,derin ve beyaz renktedir.Omuzları kaslı ve arkaya yaslanmıştır ve ön ayakları kısa ve ağır kemiklidir.Her iki bacak hafif eğimlidir.

Karakter

Sussex Spanyel Nazik ve sevecen bu cins mükemmel bir aile arkadaşıdır.Avda ve diğer köpek spor türleri kadar hızlı hareket etmemesine rağmen enerji ve dayanıklıdır.Arkadaş canlısı ve neşelidir, ancak eğitim söz konusu olduğunda inatçı olabilir.Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktöre bağlı olarak köpekten köpeğe değişir.İyi mizaçlara sahip köpekler meraklı ve eğlencelidir, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından sevilmeye isteklidir.

İspanyol, bir av köpeği olarak geçmişine sadık kalır ve genellikle avda kullanılır.Makul bir hızda hareket eden bilinçli bir avcı, çok fazla dayanıklılığa ve “asla pes etme” mantığındaki kişiliğine sahiptir.Bu nedenle onu sahiplenecekler avcı değil ise doğa seven bir köpekle uzun yürüyüşlerden hoşlanan insanlar olmalıdır.Av köpeği olarak kullanılmazsa, kuşlar, kelebekler ve böcekler gibi bahçedeki hayvanları kovalayarak bu duygusunu tatmin ederek mutlu olur.

Avcının ne yaptığını bilmesini sağlama konusunda sürekli sesli uyarılarda bulunur evde yaşıyorsa aynı ses uyarını ordada yapar.Muhtemelen gürültülerde,ziyaretçilerde havlar veya ulur,bu yüzden iyi bir bekçi köpeği olur.Bununla birlikte, komşuları rahatsız etmemesi için ona ne zaman havlamayı bırakacağını öğretmek önemlidir.

Sevecen ve arkadaş canlısı bu köpek her gün saatlerce tek başına bırakılmadığı bir evde yaşamayı sever. Alilesini takip etmekten ve diğer köpeklerle arkadaşlık etmekten hoşlanıyor.Aile üyelerine güçlü bir şekilde bağlanır ve aynı bağlılık ona gösterilmez ise çevredeki eşyalara karşı zarar verici olabilir.

Av Köpeği Sussex Spanyel
Av Köpeği Sussex Spanyel

Bu nazik köpek birlikte büyüdüğünde çocuklarla iyi anlaşır,ancak bir köpekle nasıl etkileşim kuracağını anlayan daha büyük çocuklu bir eve daha uygunudur.Genel olarak insanları severler ancak kendi aile üyelerine toleranslıdır ve diğer insanların kendilerine yaklaşmasını istemeyebilirler.

Bunu önlemek için erken ve sık sosyalleşme önemlidir Sportif köpek karakteri nedeniyle, genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler ancak erken yaşta diğer köpeklerle sosyalleşmezlerse, tanımadıkları köpeklere karşı saldırgan olabilirler.

Tarihi

İlgi 1800’lü yılların başlarında toprak sahibi Bay Fuller üretim azmi ile başladı.Büyük çiftliğinde başka ırklar ile beraber bu ırkıda barındırıyordu ve üretiyordu bu şekilde sayılarını arttırdı.İkinci dünya savaşı sırasında çok az sayıda kalan bu ırk o kadar azaldıki savaş bitiminde sadece 5 adet vardı.Neyse ki bu türün sadık takipçileri vardı ve özellikle Bayan Freer kendini bu ırkı yetiştirmeye adadı.Ayrıca Yetiştiriciler Moses Woolland ve Campbell Newington, cinsi neslinin tükenmesinden kurtardı.Bugün hala her yıl sadece 60-100 yavru kaydı ile nadir bulunan ırklardandır.İlk olarak 1803’te Sportsmen’s Cabinet adlı bir dergide bahsedildi.1862’de Crystal Palace köpek gösterisinde sergilendi.1884’te yeni kurulan AKC’ye kabul edilen ilk 10 ırktan biriydi.

Yorumlar kapatıldı.