İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Swedish Vallhund

Köpekpedia

Swedish Vallhund bir çiftlik köpeği olan bu ırk oldukça zekidir.Sahipleri ve yaşadığı ortamdaki diğer evcil hayvanlar ile arası oldukça iyidir.

Swedish Vallhund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Erkek: 9–14 kg, Dişi: 9–14 kg
Boy: Erkek: 32–34 cm, Dişi: 30–32 cm

Köpek sporları için eğitirseniz bu alanda oldukça başarılı olabilirler.Cins genellikle sağlıklıdır; ancak retinopati denen kalıtsal bir göz hastalığına yakalanma riskleri vardır.Orta uzunlukta tüyleri vardır ve birçok farklı renk ve kombinasyonda olabilir.Corgis‘e kıyasla daha uzun bacaklı, daha kısa gövdeli ve daha az tıknaz olmaları onlara daha fazla hız ve çeviklik sağlar.Dişleri kafatasına göre büyüktür.

Swedish Vallhund
Swedish Vallhund

Karakteri

Enerjik, eğlenceli ve sevgi dolu,sizi nasıl eğlendireceğini bilen en zor zamanlarınızda sizi güldüren kendilerini ve sahiplerini eğlendirmek için oyunlar yaratacak, ancak aktivite düzeyleri yüksek olduğu için mutlaka köpekli,sporlar yada oyunlarla meşgul edilmesi gereken bir ırktır.Orta boyu, atletik yapısı ve mutlu kişiliğiyle ideal görünse de herkes için ideal değildir. Havlamayı özellikle enerjisini atamadığında çok fazla yapacaktır.Şayet yürümeyi dolaşmayı ve köpeğinizle vakit geçirmeyi seviyorsanız size uygundur;kanepede oturarak televizyon seyretmek sizin için vazgeçilmezse bu ırk size göre değildir.

Yabancılara karşı dostça davranır ve tanıştığı herkesin kendisi ile ilgilenmesi onu çok mutlu edecektir. Oldukça zekidir ve çabuk öğrenir, olumlu pekiştirme tekniklerine iyi yanıt verir.Bir çiftlikte yaşıyorsanız size her konuda yardım eden bir kahyadır.

Bu kendine güvenen, canlı ve meraklı bir köpektir, bağımsız bir çizgiye sahiptir, ancak ailesine sadıktır ve onları herhangi bir yabancı veya diğer algılanan tehlikelerin varlığına karşı uyarmakta başarılıdır.Mizah duygusuna sahipir ve problem çözmede oldukça zekidir öyle ki oyuncakları için amaçları dışında yeni kullanımlar bulmakta uzmandır.Vallhund’un dikkatli yapısı onu harika bir uyarı köpeği yapar.Ayrıca havlayarak sizle konuşmayı çok sever.Komşuları rahatsız etmemesi için havlama konusunda ona kontrolü öğretmelisiniz.

Swedish Vallhund
Swedish Vallhund

Tarihi

Adı “çoban” veya “çoban köpeği” anlamına gelir – Vikinglerin köpeklerinden geldiği söylenir, ancak bunu ispat edecek o kadar eski tarihli kayıt belgeleri malesef bulunmamıştır.Bilinen şey, İsveç’te çiftlik köpekleri oldukları, sığırları ve diğer çiftlik hayvanlarını gütmek için kullandıkları ve ayrıca toprak sahibi için haşaratları yakalama veya alarm görevleri yerine getirdikleridir.

Anavatanlarında Vastgotaspets olarak bilinen köpekler, ilk olarak 1943’te İsveç Köpek Kulübü tarafından bir cins olarak tanındı. Birleşik Köpek Kulübü 1996’da cinsi kayıt altına almaya başladı ve Amerikan Köpek Kulübü 2007’de onu bir cins olarak tanıdı.

Yorumlar kapatıldı.