İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tatra Çoban Köpeği

Köpekpedia

Tatra Çoban Köpeği Güney Polonya’nın Podhale bölgesindeki Tatra Dağları’ndan gelen Polski bir büyük sürü koruyucu köpeğidir.

Tatra Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam Süresi:10-12 yıl
Boy: Dişi:60-65 cm Erkek:65 – 70 cm
Ağırlık:36-59 kg

Çift kat, tüy yapısı vardır dalgalıdır ve üst tüyler daha ağır yapıdadır.Kürk bol ve yoğundur. Rengi saf beyazdır ve renk işaretleri yoktur.Cinsin siyah bir burnu,dudak ve kapak kenarları vardır. Ayak pedleri koyudur.İlkbaharın sonlarında tüylerini bolca döker ve fırçalanmalı ve tımar edilmelidir. Yılın geri kalanında, kendi kendini temizleyen kürkü sayesinde oldukça temiz kalır. Nadiren banyo gerektirir. Ağız kuruluğu olan bu cins salya akıtmaz.

Tatra Çoban Köpeği Yavru
Tatra Çoban Köpeği Yavru

Karakter

Bu cins,zeki,tercihen daha önce büyük köpek deneyimi olan bir sahibe ihtiyaç duyar.Sahibi güçlü bir alfa lideri,adil, sevgi dolu ve tüm bakım ve eğitim kurallarına uyan bir kişilikte olmalıdır. Gütme ve koyun ve keçi sürüleri için koruyucu olarak kullanılır. Aynı zamanda bir refakatçi ve bekçi köpeğidir. Bu doğal çalışan köpek bağımsızdır,kendi kendine düşünür, son derece zekidir ve insan yönlendirilmesi olmadan durumları değerlendirebilir. Yavruyken ve tüm yaşamları boyunca onları iyi sosyalleştirin. Temel itaat şarttır.

Ailelerine ve yakın arkadaşlarına sadık ve sevgi dolu, ancak genellikle yabancılara karşı şüpecidir. Bu sürü bekçisi evin ve çevresinin toprakları koruyucusudur, bu nedenle tutarlı sahip liderliği bir zorunluluktur. Şüpheli veya tuhaf görülen herhangi bir şeyde önce havlayarak uyarı verecekler kendisine meydan okunduğunda veya itildiğinde sonunda ısıracaklar. Dışarıda bırakılırsa, gece saatlerinde tesiste devriye gezerek uyanık ve tetikte olacaklardır. Yersiz veya alışılmadık her şeye havlarlar. Kar ve soğuk havayı severler, hava koşullarına çok dayanıklıdırlar. Köpekler için agresif değildirler ve diğer köpek olmayan evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedirler. İyi huylu ve terbiyeli çocuklara karşı genellikle çok nazik davranır.

Bu köpekler apartman hayatı için tavsiye edilmez ve orta ila büyük boyutlu bir bahçeli alanlarda yaşaması uygundur. Aile hayatına iyi uyum sağlalar.İç mekanlarda hareketli değillerdir,ancak dışarıda düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Kendi toprakları olduğuna inandıkları sınırları aramak için uzaklaşabilecekleri için bir çit şarttır. Yavru köpekler çok hareketlidir ve uzaklaşma ya da kaçma eğilimleri olabilir. Soğuk iklimleri tercih ederler.

Tatra Çoban Köpeği
Tatra Çoban Köpeği

Tarihi

Yüzyıllar boyunca Güney Polonya’daki Karpat Dağları’nın Tatra Zirvelerinde yetiştirilen Polonyalı Tatra Çoban Köpeği, farklı bir kişiliğe ve çekici bir görünüme sahip nadir bir türdür.Kuvasz, Pastore Maremmano ve Pirene Dağ Köpeği gibi diğer büyük beyaz Avrupalı ​​sürü koruyucu köpekleri gibi, Tatra Çoban Köpeğinin de göçebe çobanlar tarafından Asya’dan getirilen köpeklerden türediği düşünülmektedir.

Bu köpekler için yarışma 1937’de yapıldı.Dağların ıssız bölgelerinde bulundukları için küçük bir kısmı İkinci Dünya Savaşından sağ çıktı.1954’e gelindiğinde, ilk Savaş sonrası köpek yarışması düzenlendiğinde yaklaşık 120 örnek tespit edilmişti; Polonya kulübesi kulübü Związek Kynologiczny w Polsce, Savaştan sonra yeniden yapılandırıldığında, Kraków’da gösteriler düzenlendi.Cins, Fédération Cynologique Internationale tarafından 1967’de tamamen tanındı.

Yorumlar kapatıldı.