İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Thai Bangkaew Köpeği

Köpekpedia

Thai Bangkaew Köpeği oldukça yakışıklı,korkusuz ve kendine güvenen bu cins, baskın doğası ve sahiplerine gösterdiği sadakat ile bilinir.

Thai Bangkaew Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Erkek: 18–20 kg, Dişi: 16–18 kg
Boy: Erkek: 46–56 cm, Dişi: 41–51 cm
Renkler: Siyah Beyaz, Kahverengi ve Beyaz, Gri-White,Beyaz-Tan,Kırmızı ve Beyaz

Thai Bangkaew Köpeği
Thai Bangkaew Köpeği

Spitz tipi bir köpek olan bu köpek derin bir göğsü olan sağlam ve kare şeklinde bir gövdeye sahiptir. Kafatasları geniş ve kama şeklindedir,küçük, üçgen kulaklar bulunur. Badem şeklindeki gözleri kahverengi veya siyahtır ve ne çok büyük ne de çok küçüktür. Uzuvları kaslıdır, ancak esnek bir yürüyüşe uygundur.Kuyruk sırtlarının üzerine kıvrılır.Erkekler daha belirgin bir kürk yelesine sahiptir ve boyutları daha büyüktür.Tüyleri,boynun kıvrımları etrafında ve bolca vardır.Kuyruğunda en kalın olan pelüş bir çift kattır.

Karakteri

Yaklaşık yüz yıl önce Tayland‘da geliştirilen bu ırk anavatanın’da oldukça popülerdir, ancak dünyanın başka yerlerinde pek görülmemektedir.Çoğu zaman bir aile köpeği olarak bakılmaktadır fakat başarılı bekçi köpekleri olarakta yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Aileleriyle, özellikle bir kişiyle güçlü bir şekilde bağ kurar,evde beraber yaşadıklarına karşı şefkatli ve sevgi dolu oldukları bilinmektedir.Son derece cesurdurlar ve sahiplerine duydukları bağlılık nedeniyle her zaman sahibini ve mallarını korurlar. Yabancılara karşı içsel güvensizlikleri ve tehdit edildiklerinde karşı tarafı düşman olarak görürler ve mükemmel bekçi köpeği özelliklerini gösterirler.

Aşırı güçlü olabileceğinden ve her zaman gücünün boyutunun farkında olmadığından, çocuklarla birlikteyken dikkatli olunmalıdır. Cinsin, çocukluktan itibaren aile tarafından çocuklarına tanıtılması ve onlarla uygun şekilde nasıl etkileşimde bulunulacağının öğretilmesi hayati önem taşır.Oyun oynarken bile hesaba katılması gereken bir gücü olduğundan gözetim her zaman gereklidir.Diğer köpeklere karşı saldırgan olmakla ünlüdür ve güçlü bir avlanma içgüdüsüne sahip oldukları için daha küçük hayvanlara saldırma olasılıkları fazladır.

Thai Bangkaew Köpeği
Thai Bangkaew Köpeği

Baskın karakterli olduğu için her zaman evin alfası olmak isteyecektir bu nedenle onu kontrol edebilecek güçlü bir sahibe ihtiyaç duyar.Akıllı olsalar da, eğitilmesi zor olabilir ve şüphesiz bu kadar güçlü bir ırkla uğraşmaya alışmış deneyimli bir eğitmene ihtiyaç duyarlar.Onların doğal bağımsızlıkları geleneksel eğitim yöntemlerine uygun değildir, bu nedenle eğitmenler olumlu pekiştirme ve çeşitli, eğlenceli teknikler kullanarak kalıpların dışında bir eğitim vermeleri gerekir.

Tarihi

İlgi çekici bir geçmişe sahip bu köpek yaklaşık yüz yıl önce Orta Tayland’da ortaya çıktığı sanılmaktadır.Bir keşiş tarafından bir kadına verilen dişi köpeğin bölgedeki mevsimsel sel nedeniyle, bölgede başka erkek köpek olmadığı için Asya Vahşi Köpeği ile çiftleşerek bu ırkın oluştuğuna inanmaktadır.Uzun yıllar bu görüşle alay edilsede cinsin DNA’sının yakın zamanda test edilmiş olması ve evcil köpek ile Altın Çakal’ın bir karışımı olduğu ortaya çıkması efsaneyi gerçek kılmıştır.

Kısa bir süre sonra, bu alışılmadık çiftleşmeden doğan köpekler, bölgeye “Song” halkı tarafından getirilen yerel çoban köpekleriyle çiftleşmeye başladı ve fiziksel görünümlerini değiştirdi. Cinsin sayıları yıllar içinde azalırken, 1980’lerde bir veterinerin ilgisi sayesinde tekrar sayıları artırıldı.Cinsi korumayı amaçlayan bir Thai Bangkaew Dog programının kurulmasında etkili olan Nisit Tangtrakarnpong türün kurtarılmasında büyük etkisi olmuştur.

Yorumlar kapatıldı.