İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Thai Ridgeback

Köpekpedia

Thai Ridgeback Köpeği mükemmeli yakalamak için istenilen ırk özellikleri olan bir çok köpeğin melezlenmesinden elde edilmiştir.

Thai Ridgeback Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Dişi: 16–25 kg, Erkek: 23–34 kg
Boy: Dişi: 51–56 cm, Erkek: 56–61 cm
Renkler: Siyah, Fawn, Mavi, Kırmızı

Çok iyi zıplama becerileriyle iyi bilinen bu sert, aktif köpeklerdir ve insanlara bağlılıkları mükemmeldir.Orta büyüklüktedirler, sırtının arkasında şerit halinde tüyleri vardır ve kasları iyi gelişmiştir.Dik kulakları,kama biçimli kafaları, buruşuk alınları,uzun bacakları kare şeklinde vücutları ve pürüzsüz tüyleri ile kendine özgü fiziksel özelliklere sahiptir. Bu Cinsin çoğunda sekiz farklı sırt deseni ile sırtlarından aşağıya doğru akan tüy yapısına sahiptir.

Thai Ridgeback
Thai Ridgeback

Karakteri

Her zaman sürü lideri olmaya yatkın bir baskın karakteri olduğundan bir kere ipleri onun eline verirseniz geri alamazsınız bu nedenle mutlaka kontrolü elinde tutacak bir sahibe ihtiyaç vardır ve ilk defa köpek alacaklar için uygun değildir.Kontrolü sağlayabilirseniz size çok iyi bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.Çok fazla havlama sorunu yoktur fakat siz ve aileniz için çok iyi bir bekçi köpeği olacaktır.Bu ırkın çokerken yaşta sosyalleştirilmesi önemlidir,aksi halde misafirlerinize ve diğer evcil hayvanlara çok şüpheci yaklaşacaktır.

Eğitiminde ödül gibi pozitif teknikler kullanırsanız başarı elde edebilirsiniz,sert teknikler bu cinsi sorunlu hale getireceğinden buna dikkat etmelisiniz.Çocuklarla arası iyi olmasına rağmen küçük yaştaki çocuklar yavru köpeğe istemeden zarar vereceklerinden oynamalarına gözetim altında izin verilmelidir.Özellikle kedileri av olarak göreceklerinden ve diğer köpeklere karşı sert yaklaşımları olduğundan erken yaşta sosyalleşmesi önemlidir.Çok fazla enerjiye sahip olduklarından her gün uzun yürüyüşler yada düzenli oyun egzersizlerine ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Diğer hayvanları av olarak göreceği için dolaştırırken mutlaka tasma kullanın aksi halde zarar verici olabilir;ayrıca bahçede besliyorsanız mutlaka yüksek telleri olan ve kazılarak kaçılamayacak bir düzendeki çitleri kullanın.Çok iyi bir atlayıcı ve kazıcı olduklarından önlem almanız şarttır.Bu ırk sizle birlikte olmak isteyen bir karaktere sahip olduğundan mutlaka her gün düzenli zaman ayırmalısınız.

Thai Ridgeback
Thai Ridgeback

Tarihi

Tayland’da 360 yıl önce yazılmış arkeolojik belgelerde görülen eski bir ırktır. Tayland’ın doğu kesiminde ağırlıklı olarak avcılık için kullanılmıştır. İnsanlar bu köpeği aynı zamanda arabalarına eşlik etmesi için ve bekçi köpeği olarak da kullanmıştır.1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilen ilkel bir cinstir. Köpekler bekçi köpeği olarak, arabaları çekmek domuzve fareler gibi haşarat,kobralar ve vahşi gibi tehlikeli avları avlamak için kullanıldı.

Yorumlar kapatıldı.