İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tibet Spanyeli

Köpekpedia

Tibet Spanyeli Köpeği mutlu bir mizacı ve eğlenceli bir kişiliğe sahip küçük, aktif bir cinstir.

Tibet Spanyeli Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: 4,1 – 6,8 kg
Boy: 25 cm
Renkler: Siyah, Beyaz, Siyah ve Bronz, Krem Rengi, Samur, Altın Rengi, Kırmızı

Tibet Spanyeli
Tibet Spanyeli

Tam anlamıyla bir spaniel değildir daha çok Pekingese ve pug gibi diğer Asya küt burunlu ırklarla daha yakından akrabadır. Boynun etrafındaki belirgin bir yelesi, tüylü kuyruğu ve geniş gözleri bu cinsi zarif ve sevimli yapar.

İlk bakışta yakın akraba oldukları Pekingese ile hafif bir benzerlik gösterirler, ancak Tibbies’in burnu biraz daha uzundur ve daha az belirgin alt ısırması ve Çinli kuzenleri kadar çıkıntı yapmayan gözleri vardır.Geniş, etkileyici, kahve çekirdeği gözleri olan yuvarlak bir kafaya, kısa bir buruna ve sarkık kulaklara sahiptirler.Bu cinsin en belirgin özelliklerinden biri, boynunun etrafındaki kalın bir yeledir ve ona “küçük aslan” lakabını kazandırmıştır.

Tibbies, orta uzunlukta kalın, çift katman tüy yapısına sahiptir.Kuyrukları köpeğin sırtına doğru kıvrılmış olan saçaklı bir tüylerle kaplıdır.Tüylerinin kesilmesine gerek yoktur, ancak ölü tüyleri çıkarmak için haftada birkaç kez fırçalanmaları gerekir.Kulaklardaki, uyluklardaki, kuyruktaki ve özellikle ayak parmakları arasındaki tüyler düzenli olarak taranmalıdır. Tüyleri yılda iki kez dökülürbu zamanlarda tüm fazla tüylerin sık sık fırçalanarak alınması gereklidir.Kulaklar da haftalık olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde temizlenmelidir.

Genelde pek çok küçük ırk gibi sağlıklı bir cins olmasına rağmen diz kapaklarının ara sıra çıkmasına neden olan bir durum olan patellar luksasyona karşı hassastır.Genellikle bu, büyük ölçüde fark edilmeyen küçük bir sorundur, ancak bu bozukluğa sahip köpekler, daha sonraki yaşamlarında artrit geliştirmeye daha yatkın olurlar ve kronik ağrıya neden olacak kadar ciddiyse ameliyat gerektirebilir. Ayrıca genetik olarak köpek epilepsisine ve doğuştan sağırlığa ve ayrıca progresif retinal atrofi ve retinal displazi gibi göz hastalıklarına eğilimlidir. Tibbie’niz varsa, gözlerini ve kulaklarını düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

Karakter

Mutlu, oyunbaz küçük köpeklerdir ve sizi çok mutlu ederler.Diğer kçük ırklar gibi ırkları gibi aşırı mızmız değildirler ve iyi bekçi köpeğidirler.Yabancılarla ve çocuklarla araları iyi değildir bu nedenle iki grupla beraberken mutlaka gözetim altında olmalıdır fakat diğer evcil hayvanlarla arası oldukça iyidir.Mutlaka erken yaşta sosyalleştirilmeleri gereklidir.Akıllı bir türdür ve nazik bir eğitim modeli kullanılırsa eğitime çok iyi cevap verir. Bu küçük köpekler son derece sadık ve sevgi doludur.

Tibet Spanyeli
Tibet Spanyeli

Enerjik ve aktif olmasına rağmen çok fazla egzersiz yaptırılması gerekmediğinden apartman yaşamına oldukça uygundur.Yürüyüşe çıkmaktan keyif alır ancak en sevdiği oyuncakları ile evde oynamakta bu ırka yetmektedir.Evde genellikle koltuk ve kanepe gibi yüksek yerlerde yatmayı ok severler.Yavruların eve getirdiğiniz günden itibaren eğitimine ve sosyalleştirmeye başlamalısınız.Eğitim eğlenceli hale getirildiği sürece hızlı ve hevesle öğrenme eğiliminde olan zeki köpeklerdir. Bununla birlikte, eğitime başlamak için çok uzun süre eğitime başlamak büyümelerini beklerseniz bu durum eğitimi zorlaştırabilir.On ile on iki haftalık iken eğitime başlamak ideal olacaktır.Uygun şekilde eğitilmiş ve sosyalleştirilmişse, yetişkin olduklarında iyi huylu köpekler olurlar.

Tarih

Eski çağlarda budist rahipler tarafındanbekçi köpekleri olarak kullanılırdı. Bu küçük köpekler, kendilerine verilen görevleri yerine getirirken, rahipleri manastıra gelebilecek olası tehlikelere karşı uyarmak için yüksek duvarlarda ve pencerelerde çıkarlardı.19 yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Tibet’e giden İngiliz misyonerler bu küçük köpekleri çok sevdi ve onları İngiltere’ye getirdi.Çoğalması için yapılan uğraşlar II.Dünya Savaşı sırasında aksadı ve bu nedenle, 1960’larda Tibet’tentekrar getirildiler ve üretme çalışmalarına başlandı.

Zamanla popüler olduktan sonra 1971’de Tibet Spaniel Club of America oluşturuldu. Yine de, Amerikan Köpek Kulübü bu nadir fakat çok aranan cinsi 1983’e kadar tanımadı.

Yorumlar kapatıldı.