İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tibet Teriyeri

Köpekpedia

Kare şeklinde bir vucut yapısına sahip ve rustik bir görünüme sahip olan Tibet Teriyeri, son yıllarda bir gösteri köpeği olarak büyük popülerlik kazanmıştır.

Tibet Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Sağlam, orta boy,uzun tüylü,orta uzunlukta kafatası,elmacık kemiği kavislidir fakat şişkin değildir ve standart stop’a sahiptir.Tüyleri çift katmanlıdır.Sert Tibet ikliminden koruma sağlayan bol ince, uzun (düz veya hafif dalgalı) bir dış kürk ve yumuşak yünlü bir astardan oluşur.Uzun tüyler,gözlerinin ve ön yüzlerinin üzerine doğru düşer.

Tibet Teriyeri
Tibet Teriyeri

Ayakları geniş, düz ve yuvarlaktır ve karda rahat yürümeleri için pati yapıları kar ayakkabılarına benzer.Uzun tüylerinin haftada bir veya iki kez iyice fırçalanması veya taranması gerekir.Yılda iki kez tüy dökmektedir bu dönemlerde sık fırçalaman gereklidir.Elbette tırnaklarını gerektiği gibi kesmeniz, dişlerini en az haftada bir fırçalamanız ve kulaklarını haftada bir kontrol etmeniz ve gerekirse temizlemeniz gerekir.

Karakteri

Nazik ve sevimli bu ırk,ailenin sevimli, güvenilir bir üyesi olur.Bahçede bir yerde ya da evde bir köşede uyuyabilir kısaca hem bahçe hemde ev yaşamı için uygundur.Duyarlı, harika bir arkadaş ve memnun etmeye istekli olabilirler.sahiplerini mutlu etmeye kendini adamış bir köpektir.Genellikle koşmayı ve çevreyi keşfetmeyi sever ve çitle çevrili bir bahçe gibi güvenli bir alanda yaşasa dahi günlük egzersize ihtiyaç duyar.

İhtiyaçları bahçede onu yoracak oyun aktiviteleri veya sahibi ile yapacağı uzun yürüyüşlerle karşılanabilir.Övgü, oyun ve yemek ödülleri gibi olumlu pekiştirme tekniklerini kullanarak onu sabır ve tutarlılıkla eğitebilirsiniz;sert teknikler kullanmamanız önerilir.

Tarihi

Tarihi, geldikleri dağlar ve vadiler kadar gizemlidir;yaklaşık 2000 yıl önce Lamaist manastırlarında ortaya çıktı. Bu köpekler sadece iş köpeği olarak değil zaman zaman sürü veya diğer çiftlik işlerine yardımcı olabilecek insanlara dostluk yapabilecek bir köpek olarak bakılmıştır.”Şans getiren” ve “kutsal köpekler” olarak biliniyorlardı.

Teriyer
Tibet Teriyeri

Cinsin tarihinin çoğu spekülasyon veya efsaneye dayalıdır.Bir hikayede, vadilerine giden ana erişim yolunun on dördüncü yüzyılda bir depremle yok olduğu söylenmektedir.Çok az ziyaretçi bundan sonra “Kayıp Vadi” ye yapılan yolculuğu göze alabildi; bunu yapan birkaç kişiye dönüş yolculuklarında onlara yardım etmesi için şans getirdiğine inanılan bu köpek verildi. bu köpekler asla sahipleri tarafından satılmadı fakat dostlarına hediye olarak yavruları verilmiştir ve bu şekilde yayılmaları sağlanmıştır.

Lhasa Apso ile yakından ilişkili olan Tibet Teriyeri, Birleşik Krallık’taki ilk köpek gösterilerinde Lhasa Terrier olarak bu cinsle sınıflandırıldı. Cins bir teriyer değildir, ancak koyunlar için bir çoban köpeği olarak kullanılmıştır.

Cins, ilk olarak 1920’lerin başında Hindistan Tibet sınırındaki bir hastanede çalışan bir İngiliz cerrah olan Dr. Greig sayesinde Tibet’ten dünyaya yayılmıştır.1930’larda İngiltere’ye döndüğünde, köpeklerini yanında getirdi ve Lamleh suşu, hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de cinsin kurulmasında etkili oldu. Cins, 1937’de The Kennel Club tarafından tanındı.

Yorumlar kapatıldı.