İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tornjak

Köpekpedia

Tornjak Köpeği Hırvatistan ve Bosna Hersek’te ülkelerine özgü bir çoban köpeğidir.Geleneksel olarak sürüleri sürmek ve vahşi hayvanları uzaklaştırmak için kullanılmaktadır.

Tornjak Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Erkek: 35–50 kg, Dişi: 28–40 kg
Boy: Erkek: 63–72 cm, Dişi: 58–65 cm
Renkler: Alacalı, Siyah Beyaz, Kahverengi ve Beyaz, Kırmızı ve Beyaz

Tornjak’ın en dikkat çekici özelliklerinden biri kalın çift katmanlı kürküdür ve sert kış şartlarında dışarıda hayatta kalmasını sağlamaktadır.Günümüzde ise bu güzel tüylü kürkünden dolayı görünüşü beğenilerek sahiplenilmektedir.Kare şeklinde vucut yapısına sahip olan bu büyük köpekler fiziksel olarak etkileyicidir.Ağır vucutları’na rağmen çok çevik ve yüksek hızla tehdit gördükleri her şeyi kovalayabilirler.

Çalışan köpekler olduklarından özellikle kirlenmeye meyilli tüyleri haftada birkaç kez iyice fırçalanmalıdır. Uzun, kalın kürklerinde diken,çimen kıllarının yapışma ihtimali öok olduğundan (özellikle kulakları ve pençeleri) dışarıdan her döndüklerinde kontrol edilmelidir.Kulak temizleme ve tırnak kesme gibi işler için böylesine büyük bir köpek cinsine erken yaşlardan itibaren alıştırılmalıdır.Bu işler köpeğin normal rutininin bir parçası haline gelmeli ve alıştırmak için ödüllendirilmelidir.

Tornjak
Tornjak

Karakteri

Tornjak, modern hayata başarılı bir şekilde adapte olmuştur.Ailelerle yaşamaya uyum sağlamış,güzel huylu evcil hayvan olarak ün kazanmıştır.Gereken miktarda egzersiz ve dışarıda dolaşması sağlandığında,evin içinde mutlu bir şekilde yaşayacak ve diğer evcil hayvanlarla güvenle sosyalleşecek’tir.Genelde sakin ve iyi huylu bir köpek olsa da uyarıldığı bir durum ortaya çıkarsa, savunmacı,saldırgan ve bölgeselerini koruma yetenekleri çok iyidir.Çiftliklerde çiftlik hayvanlarını korurken tipik olarak agresif değildirler fakat cesurdurlar kimseden yada hiç bir hayvandan korkmadan işlerini yaparlar.

Hayvancılıkta sürü koruma görevini doğal olarak bildiklerinden öğretilmesine gerek yoktur kendi kendine zaten yaparlar. Doğuştan bağımsız ve kararlı ve içgüdüsel olarak hareket ettikleri için eğitmek biraz zor olacaktır.Sahipleri tutarlı ve sabırlı iseler ve eğitime zaman harcarlar ise çok zeki olduklarından her şeyi öğrenebilirler çünkü mükemmel bir ezberleme yetenekleri vardır.Onları mutlu etmek için günde en az iki kez uzun yürüyüşlere çıkarmak,mümkün olduğunca egzersiz yapmak gerekir.İnanılmaz derecede sosyal oldukları için diğer köpeklerle birlikte oynamaktan hoşlanırlar.Geniş, çitlerle çevrili bir bahçeye soğuk koşullar olsa bile uzun süre mutlu bir şekilde yaşarlar.

Tarihi

Torn-yak olarak telaffuz edilir bin yıldan uzun bir süre önce kayıtlarda bulunan gerçek antik köpek ırklarından biridir. Bu ilk günlerden beri kullanım amacı hem Hırvatistan hem de Bosna ve Hersek’te her zaman sürülere çobanlık yapmak, çiftlik hayvanlarını korumak olmuştur.Köpeklerin 900 yılından çok daha eskilere, hatta muhtemelen Roma dönemine gittiğine inanıyor. Muhtemelen O dönemlerde köpek düvüşlerinde,insanları ve bölgelerini korumak için kullanılmışlardı. bu köpek Tibet Mastiff’in soyundan gelen bir ırktır.

Tornjak Çoban Köpeği
Tornjak Çoban Köpeği

Yıllar geçtikçe, göçebelik ve çobanlık azaldıkça ve bölgeye yeni köpek ırkları getirilmesiyle yavaş yavaş anavatanında gözden düştü ve sayıları azaldı.1970’lerde bunu farkeden zoologlar bu eski ırkın tarihi üzerinde çalışmalar başlattılar. Hırvat Köpek kulübü neslinin tükenmesiyle mücadele etmek için 1982’de bir üretim programı başlattı ve ilk cins standardı birkaç yıl sonra Bosna’da oluşturuldu.Bu cins geçici olarak 2006 yılında FCI’ya kabul edildi.UKC tarafından koruyucu köpek olarak sınıfına alınmıştır.Günümüzde, cinsi orijinal amaçları için kullanmak için ortak bir çabaya girilmiş ve sürüsü olan çiftçilere köpekler verilmiştir ve zamanla kurtlar yada diğer yabani hayvan saldırılarında azalmalar tespit edilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.