İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tosa

Köpekpedia

Tosa Köpeği Inu veya Ken olarak da adlandırılmaktadır.Tüm Japon köpek ırklarının en büyüğüdür ve muhteşem bir yapıya sahip güçlü, dayanıklı bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir.Görünümü, gerçek bir dinamik atlet ve savaşçı izlenimi verir.

Tosa Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: 62 – 82 cm (Yetişkin, Omuz başından, Japonya dışı popülasyon)
Ağırlık: 36 – 61 kg Yetişkin
Yaşam süresi: 10–12 yıl
Renk: Siyah, Kaplan Desenli, Fawn, Kırmızı

Tosa, görkemli, büyük bir köpektir. Büyük ve geniş bir kafası vardır.Ağız orta büyüklükte uzun ve köşelidir. Siyah ve büyük buruna sahiptir.Dişler makas ısırığına sahip güçlü bir çenede yer alır.Küçük gözleri koyu kahverengidir.Küçük ve ince kullakları sarkıktır.Kaslı bir boyun ve dişlere kadar uzanan bir kuyruğa sahiptir.Ayaklar koyu renklidir.Kürk kısa, yoğun ve serttir.Yüzde genellikle siyah bir maske vardır ve göğüs ve ayaklarda küçük beyaz lekeler olabilir.

Tosa İnu
Tosa İnu

Karakteri

Sahibine çok sadıktır ve ses tonuna çok duyarlıdır bu nedenle komutlara çok dikkat eder.Bir zamanlar köpek dövüşü için kullanılıyordu ve Japon köpek dövüş kuralları sessizlik gerektirdiği için sessizce savaşmak için yetiştirilmiştir. Bu doğal bekçi köpeği koruyucu, cesur ve korkusuzdur.

Ona liderin kendisinin olduğunu gösterecek bir sahibe ihtiyacı vardır.Bu ırkı yavruluktan başlayarak iyi bir şekilde sosyalleştirmek gereklidir.Saldırganlık ve insanlara yönelik kötü davranışlar tüm köpeklerde olduğu gibi bu cinste’de sahiplerin yetiştirirken yaptıkları hatalardan kaynaklanmaktadır.Köpek sahibi, köpeğin insanlar üzerinde sürü lideri olduğuna inanmasına izin vermemesi ihtiyacı olan zihinsel ve fiziksel günlük egzersizi yapması bu sorunları önleyecektir.

Bu cins sakin, ancak kararlı, kendinden emin ve tutarlı bir şekilde kendini yönetebilecek sahiplere ihtiyaç duyar.Eğitimli bir köpek, çoğunlukla diğer evcil hayvanlar ve ailedeki çocuklar için mükemmeldir. Küçük yaşlardan itibaren itaat konusunda sıkı bir şekilde eğitilmelidir. Bu ırk ilk kez köpek sahibi olmak isteyenler için doğru bir seçim değildir.Sürüdeki yerini bilen, dengeli bir Tosa kesinlikle sorun çıkarmaz.

Erken yaşta doğru eğitim verilmesi zorunluluktur.Mutlaka siz çıkmadan kapıdan çıkmamasını siz istemeden önünüze geçmemesini öğretmeniz gereklidir.Tosa, ailedeki çocuklarla arası çok iyidir.Sahibi ile uysal ve sevecen. Koruyucu ama naziktir. Tosa’nın çok istikrarlı bir mizacı vardır. Mükemmel bir bekçi köpekliği yapar.Büyük boyutu, davetsiz misafirleri caydırmak için yeterlidir.Yabancılarlaanlaşabilir,ancak uygun şekilde tanıtıkmak gereklidir bu şekilde yeni gelenleri kabul edecektir. Bu köpeklerin,onlara alfa olabilecek yapıda bir sahibe ihtiyacı vardır.

Tosa Ken
Tosa Ken

Biz insanlar köpeklerle yaşadığımızda, onların sürüsü oluruz.Çizgiler açıkça tanımlanmıştır ve kurallar belirlenmiştir. Siz ve diğer tüm aile bireyleri, sıralamada köpekten daha yukarıda olmalıdır.Sürü lideri olmasına izin verilen Tosalar saldırgan olabilir.Tosa’yı kendisine saldırma potansiyeli olan diğer köpeklerden uzak tutun, çünkü Tosa kesinlikle karşıdakine ciddi zararlar verecektir.Mücadeleci yapılarından dolayı çok yüksek bir ağrı toleransına sahiptirler.

Yeterince egzersiz yaptırılırsa bir apartman dairesinde yaşayabilir.İç mekanlarda nispeten hareketsizdir ve yeterince egzersiz yaptığı sürece küçük bir bahçe yeterli olacaktır.Bu cins köpek kulübesi yaşamına uygun değildir. Sahiplerine yakın olmayı sever ve aksi halde mutsuz olur.Günlük yürüyüşe çıkamayan köpeklerin davranış sorunları gösterme olasılığı daha yüksektirBu köpekler iyi koşu arkadaşları olur.

Yorumlar kapatıldı.