İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toy Poodle

Köpekpedia

Toy Poodle köpek ırkı poodle ırkının en küçük üyesidir ve son 5 yıldır ülkemizde’de oldukça popüler olmuştur. Kaniş köpek ırkına ait bir türdür.

Toy Poodle Köpek Irkı Özellikleri

Irk köpeklerin Einstein”ı olarak anılabilecek düzeyde bir zekaya sahip kendine has özellikleri olan köpeklerdir.

Fiziksel Özellikleri

Toy Poodle çok az tüy döker,fakat her 2 ayda bir tüylerinin kesilmesi gerekir. Kıvırcık tüylerine dikkat etmek önemlidir. Aksi halde kıl dibi iltihaplarına neden olan hastalıklar ortaya çıkacaktır. Renkleri kayısı, siyah, mavi, kahverengi, krem, gri, kırmızı, gümüş, gümüş bej ve beyaz olabilir.

Toy poodle
Toy poodle

Gözyaşları akma eğiliminde olduğundan her gün gözlerinin altındaki tüyler alkolsüz bezle silinmelidir. Aksi halde topaklanma ve cilt sorununa neden olacaktır.

Atalarından gelen özellikleri ile bir su köpeği olan bu ırk suda oynamayı oldukça sever arada bir onu yüzebileceği bir yere getirirseniz çok mutlu olacaktır. Oldukça enerjik bir köpektir. Bu nedenle onun enerjisini atmak için mutlaka yürüyüşe çıkarmalı yada top oyunları ile vakit geçirilmelidir.

Toy Poodle Boy: 24 – 28 cm Ağırlık:3-5 Kg Arasıdır

Karakteri

Toy poodle zekası, eğitim kolaylığı aile sevgisi ile bu bağlılığı kazanır. Çeviklik ve itaat özellikleri beraber olduğu için özellikle köpek sporları ile uğraşan kişiler için oldukça mükemmel bir köpek olurlar.

Toy sınıfı her üç boyut içinde en çok insana yakın ve ilişki kuranıdır. Diğerleri biraz daha çekingendir. Bu grubun kötü bir yanı eşyalarınızı kaçırıp bir yerlere saklama konusunda oldukça iyilerdir.Aliesi ile sevgi dolu ilişkiler kurarlar,çocuklarla arası orta düzeyde iyidir. Kedi ve diğer köpekler ile pek sorun yaşamadan birlikte yaşayabilirler.

Toy poodle
Toy poodle

Toy poodle köpeğinizi çok şımartırsanız onu eğitmeniz ve evin kurallarını öğretmeniz imkansız hala gelir. Patron olma eğilimleri oldukça fazla olduğu için mutlaka ona alfa olduğunuzu göstermeniz gereklidir.

Bekçilik yetenekleri oldukça iyidir.Bu nedenle eski dönemlerde uyarı köpeği olarakta kullanılmaktadıdılar.

Tarihi

Poodles’ın Almanya ilk olarak ortaya çıkan bir ırktır.Büyük(Standart) poodle lar zamanında ördek avlarında kullanılmış suyla arası iyi olan köpeklerdir. Daha sonra topraktaki mantarları bulmak için minyatür türü ortaya çıkarılmıştır.

En son olarak’ta şehirleşmenin artması ile apartmanda yaşayabilecek boyu olan toy grubu ortaya çıkmıştır. İl olarak İngiltere ve İspanya’da popüler oldu,daha sonra Fransa’da asıl değerini bulmuştıur. Kral Louis XVI, Toy Poodle ırkını çok sevdiğinden ve beslediğinden Fransa’nın ulusal köpeği haline dönüşmüştür.

Fransa’dan tüm dünyaya yayılan bu ırk aile köpeği olarak dünyanın en popüler ırklarından biri olma özelliğini hala korumaktadır.

Yorumlar kapatıldı.