İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tyrolean Tazısı

Köpekpedia

Tyrolean Tazısı Yaşam süreleri 12-14 yıl olan bu tazılar orta boy yapıdadır.Baş hafifçe uzun, hafif yuvarlak bir alnı vardır.Dikkatli ve canlı olan bu köpek, yabancılara karşı temkinli olmasına rağmen,evde harika bir evcil hayvan olarak kendini gösterir

Tyrolean Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kulak ince ve geniş yassı, iri koyu gözleri bulunur. Dişler çok sağlamdır;uyruk uzun ve düzdür,kürk ise kısa kalın ve kıllıdır.Renkleri sarı,kırmızı burnun etrafı,çene ve göğüste, saki beyaz lekeleri bulunur.Bazıları üç renkli olabilir.Uzun mesafelerde, zorlu sıcak veya soğuk havalarda arazide oldukça iyi performans verirler.Bununla birlikte, avcılar, köpeklerinin kalça displazisi veya kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yatkın oldukları için bunlardan onları korumak için gerekli tedbirleri almalıdırlar.Dişleri aralıklı olmalıdır ve köpeğin bir veya iki küçük azı dişinin eksiktir.Hızlı bir yürüyüşe sahiptir

Tyrolean Tazısı
Tyrolean Tazısı

Orta derecede geniş,kaslı ve derin bir göğüsleri vardır. Omuz çıkıntıları ve üst kollar eğimlidir birbirine yakınbir dik açı oluşturur. Omuzlar belirgindir ve sağrı köpeğin üzerinde yavaşça eğimlidir. Ön ayaklar orta büyüklükte kemik yapısına sahiptir.Arka ayaklar yoğun tüylü, geniş ve kaslıdır. Son olarak, kuyruk, kılıç eğrisiyle arkada kıvrılır.Köpek heyecanlandığında kuyruk yukarıda kalkar.

Karakter

Sahibi için sevecen narin, uysaldır fakat yabancılara çok şüpheci yaklaştığı için iyi bir bekçi köpeğidir.Enerjisi bol olduğundan mutlaka uzun yürüyüşlere çıkarılmalı yada yorucu oyunlar oynanmalıdır.Çalışkan, tutkulu ve boyutlarıyla değil zekalarıyla tanınan bağımsız karar verebilen köpeklerdir.Bu nedenle, avcılar bu köpekleri yaralı veya ölmüş avları yakalamak için kullanmaktadırlar.

Oldukça aktif, sevecen ve özgür ruhludur.Oldukça zeki bir köpektir ve bu nedenle bağımsız olma eğilimindedir.Zaman zaman inatçı olabilmekle birlikte kolaylıkla eğitilebilir.Bu ırkı tercih edenlerin mutlaka büyük bir bahçesi yada arazisi olmalıdır.Köpeğin bağımsız bir çizgisi olması yanlış davranışlara yol açabilirken,avcılar genellikle bu köpeğin uzun mesafeler boyunca yaralı bir avı kovalayıp tek başına avlanabileceği bildiklerinden olumsuz özelliklerini görmezden gelirler.

Sıcak ve soğuk havalarda ve çoğu arazide avlanma kabiliyetleri nedeniyle büyük saygı görürler.Hızlı ve dayanıklı bir yürüyüşü vardır bu da ırkı çok iyi bir avcı yapmaktadır.Saldırganlık eksikliği, bekçi köpeği olma yeteneklerini sınırlasa da, bir şeylerin yanlış olduğu konusunda herkesi uyarmak için yüksek sesle havlamaları vardır, bu da onları harika bekçi köpekler yapar

Tyrolean Tazısı
Tyrolean Tazısı

Tarihi

Avustralya tazısı temel alınarak, planlı bir şekilde istenilen özellikler sağlanacak şekilde üretilmiştir. İklime ve amaca uygun iyileştirmeler yapılmış, bu köpek kışın dağlarda avlanmak için üretilmiştir.Bu şekilde Tyrol bölgesindeki avcılar arasında popüler olan bir av tazısı olmuştur.1800 yılların sonlarında, özellikle avcılık becerileri için Kelt tazılarından gelen koku ile takip yapan tazıları’dır.

1896’da ilk ırk standardı yayınlandı. Bundan kısa bir süre sonra 1908’de ayrı bir ırkı olarak kabul edildi. United Kennel Club tarafından tanınması 2006 yılına kadar değildi.

Yorumlar kapatıldı.