İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vizsla

Köpekpedia

Vizsla sadece yetenekli bir av köpeği değil, aynı zamanda sadık bir arkadaştır.Sahiplerine çok bağlanırlar ve onlara karşı aşırı sevgi duyarlar.En büyük korkusu ailesinden ayrılmaktır.Bu nedenle aile üyelerini odadan odaya takip ederler.sahiplerine dokunmak için can atıyorlar.

Vizsla Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–15 yıl
Boy: Erkek:56–64 cm,Dişi:53–61 cm
Kilo:Erkek:20–29 kg,Dişi:18–25 kg
Renk:Golden Pas Rengi,Altın Sarısı,Altın Kırmızısı

Hafif yapılı ama kaslıdır bu özellik onlara hız ve dayanıklılık verir.Yürüyüşleri hafif,zarif,pürüzsüzdür.Kısa düz tüyleri yoğundur ve dış etkilerden koruma sağlar.Genellikle 1 veya 2 yaşında olgunlaşır ancak tam boylarına 6 ila 8 ayda ulaşırlar. Vizsla kürk kısa,pürüzsüz ve yoğun ek astarı yoktur.Aktif bir spor türüdür.Mükemmel bir kuş avcısı ve bir arkadaştır.

Bir Vizsla’nın vücut yapısı görünüşte bir Weimaraner ve Redbone Coonhound ırklarına çok benzer, ancak tipik olarak daha belirgin bir kas yapısı ile daha zayıftır.Ancak Weimaraners ve Rhodesian Ridgeback’ler daha büyüktür.Burnu her zaman tüy rengiyle karışan kırmızımsı bir renge sahip olacaktır. Siyah, kahverengi, açık pembe veya başka bir renk burun farklı bir cinsin göstergesidir.Göz ve tırnak rengi de tüy rengiyle uyumlu olmalıdır.Ölü tüyleri temizlemek için ara sıra fırçalama dışında çok az bakım gerektirir.

Vizsla
Vizsla

Ön göğüs, boyun veya kuyrukta küçük beyaz lekeler olabilir ancak tercih edilmez.American Kennel Club (AKC) standartlar üretmiştir.Kürkün yünlü ve astar olmadan kısa,pürüzsüz,yoğun ve sık olması gerektiğini belirtiyor. Diğer ırkların çoğunun aksine bir astarı olmadığı içinderisinden özellikle ense bölgesindentutulmaya uygun değildir.Kendi kendini temizleyen köpeklerdir ve nadiren yıkanmaları gerekir. İnsanlar tarafından algılanabilen çok az “köpek kokusu” vardır.Göllere ve akarsulara girerlerse, ‘ıslak köpek‘ kokusunun daha zayıf bir versiyonu olan bir aroma geliştirecekler.Basit bir banyo ve bu koku yok olur.

Karakter

Avlanma geçmişlerinden dolayı yüksek düzeyde fiziksel aktivite gerektiren köpeklerdir.Ayrı bir yerde bağlı yada yalnız bir bahçede olmayı istemezler;sahipleriyle birlikte olmayı tercih ederler.Son derece zekidirler ve çiğneme ve kazma gibi zararlı davranışları önlemek için onları meşgul edecek faaliyetlere ihtiyaçları vardır.İnsanlarla büyük miktarda etkileşime ihtiyacı var Düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse diğer köpekleri ve kedileri tolere ederler.Kemirgenler, kuşlar ve sürüngenler gibi diğer evcil hayvanlar uzak tutulmalıdır.Avlanma içgüdüleri nedeniyle bu tür hayvanları öldürmek isteyeceklerdir.

Çocuklara karşı güvenilirdir,saatlerce oynamayı sever.Yoğun günlük egzersiz olmadan bu köpekler çok küçük çocuklar için çok enerjik ve heyecanlı olabilir,ancak enerjik ve oyundan sıkılmayan çocuklar için mükemmeldir.Aile hayatına hızla adapte olabilir ve genellikle diğer köpeklerle iyi geçinir.Çok atletiktir ve egzersizden yoksun olduklarında yıkıcı veya nevrotik olabilirler.Onları insanlara,farklı yerlere,gürültülere,köpeklere ve diğer hayvanlara iyi bir şekilde sosyalleştirin. İtaat eğitimi vermeniz çok önemlidir.

Vizsla Av Köpeği
Vizsla Av Köpeği

Bu cins oldukça eğitilebilir ve sahipleri memnun etmeye çok isteklidir;eğer onlardan tam olarak ne istediğinizi anlamalarını sağlayabilirseniz çok rahat edersiniz.Bu cinsi eğitmezseniz idare edilmesi ve kontrol edilmesi zorlaşabilir.Apartman hayatı için tavsiye edilmez.İç mekanlarda orta derecede aktiftir ve en azından ortalama büyüklükte bir bahçeye sahip olmalıdır.

İyi bekçi köpekliği yapar ve genellikle aşırı havlamaz.İyi sosyalleşmiş köpekler, tehdit edilmedikçe yabancılara sorun çıkarmazlar.Sahibinden ayrılık kaygısından ve gök gürültülü fırtına gibi yüksek seslerden korkabilir.Avlanma, yürüyüş ve diğer açık hava etkinlikleri için orta büyüklükte,aktif bir köpek isteyen kişiler için idealdir.Geniş açık yada kapalı bir alanda koşmaları izin verilmelidir.

Tarihi

Vizsla’nın ataları binlerce yıl önce Macaristan’a yerleşmeden önce Magyar’ların Avrupa’da dolaşırken topladıkları ırkların melezleri olabilir.Orta Çağ’dan yazılar, bu köpekleri tanımlar. Macar ovaları hayvan bakımından zengindir ve avcılar yaban hayvanlarını yalnızca bulup getirmekle kalmayıp kalın zemin örtüsünün üzerinde izleyen hızlı ama yakın çalışan bir köpek istiyorlardı.Cins zamanın soyluları ve savaş ağaları arasında özel bir yer buldu on sekizinci yüzyılda bu bölgede tartışmasız olarak en çok tercih edilen köpekti.

19. yüzyılın sonunda, cinsin sayısı büyük ölçüde azaldı.Kalan yaklaşık bir düzine köpeğin bulunarak yenidenüretime başlandı ve sayıları arttı. II.Dünya Savaşı Vizsla’yı dünyaya yaydı Rus işgalinden kaçan Macarlar köpeklerini Amerika da dahil olmak üzere çeşitli diğer ülkelere götürdüler.Bu ülkelerde yakışıklı görünümleri ve olağanüstü avlanma yetenekleri takdir topladı.Amerika’da Viszla hızla hayranlık kazandı ve cins artık düzenli olarak ülkede görülmeye başladı.1960 yılında American Kennel Club tarafından tanındı.Macaristan dışında genellikle Romanya, Avusturya, Slovakya ve Sırbistan’da üretilmiştir..

Yorumlar kapatıldı.