İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Weimaraner

Köpekpedia

Weimaraner köpeğinin tüm gün avlanmak için yetiştirildiği için yüksek enerjiye sahiptir ve sahiplerinin onu mutlu etmek için bu enerjiyi beraber koşarak bisiklete binerken yanında getirerek yada diğer aktiviteler ile harcamasını sağlaması gereklidir.Hem karada hem de suda avlanma, izleme, işaret etme ve avı getirme konusunda mükemmel olan çok yönlü av köpekleridir.

Weimaraner Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 11–14 yıl
Boy: Dişi: 59–63 cm, Erkek: 62–67 cm
Kilo: Dişi: 25–35 kg, Erkek: 30–40 kg

Renk fare grisi ile gümüş grisi arasında değişir bu nedenle köpeğe “Gri Hayalet” takma adını verir.Dizlere kadar uzanan bir kuyruğu vardır.Weimaraner’in gözleri açık kehribar, gri veya mavi-gri olabilir.Bu cinsin kısa tüyleri ve sıradışı gözleri ona kendine özgü bir muhteşem görünüm verir. Tüyler az bakım gerektirir, kısa, sert ve pürüzsüzdür ve kömür mavisinden fare grisine, gümüş grisine ve hatta mavi-griye kadar renkleri değişebilir. Örneğin, kulakların içinde veya dudaklarda, tğylerin ince olduğu veya hiç olmadığı yerlerde cilt beyaz veya siyah yerine pembemsi olmalıdır. Bu cinsin çift katman yoktur,bu nedenle aşırı soğuktan kaçınılmalıdır.

Uzun tüylü bir çeşitlilik, American Kennel Club hariç dünyadaki çoğu köpek kulübesi kulübü tarafından kabul edilmektedir. Uzun tüylü Weimaraner’ın ipeksi bir ceketi ve tüylü kuyruğu vardır. Gen çekiniktir, bu nedenle üreme, ancak her iki ebeveyn de bu özelliği taşıyorsa bazı uzun tüylü yavrular üretecektir.

Weimaraner
Weimaraner

Karakteri

Akıllı ve son derece enerjik Weimaraner harika bir aile köpeğidir ve sahibini bir hayalet gibi takip eder.Kendine özgü görünüşü ile bir süs köpeği olarak düşünülmesine rağmen sahibi ile oldukça derin bağlara sahip olan temeli av köpeği olduğundan hala bu özelliğini taşıyan bir köpektir.

Bu ırkı kapama düğmesi olmayan bir oyuncak gibidir. ve yalnız kalmayı kesinlikle sevmez.Gün boyu sizinle birlikte avlanmak yada ezmek ister.Sizinle olduğu sürece itaat eğitimi yada köpek sporlarına katılmak onun çok hoşuna gidecektir.

Weimaraners’ın sahiplerine çok sıkı bir bağ ile bağlandıklarından başka bir yere bırakıldıklarında ayrılık anksiyetesi yaşamaları kaçınılmazdır; Bazı Weimaraners kendi cihazlarına bırakıldıklarında o kadar üzülürlerki heryeri kazarlar bırakıldıkları yerden kaçarlar yada kendilerine zarar veriirler. Ayrıca inatçı, ve evde yaşama eğitimine uymazlar.Kediler ve diğer küçük evcil hayvanlar için tehlike oluştururlar ve çok fazla günlük egzersiz yapmazlarsa çıldırırlar.

Tarihi

1600’lerin başlarında bir Van Dyke yaptığı tabloda görünmesine rağmen, bu cinsin kesin kökenleri bilinmemektedir.Bloodhound, çeşitli schweisshund ırklarının melezlenmesi ile elde edildiği düşünülmektedir.Cins, adını Weimar Grand Duke of Charles August’un soylularından alır ve eskiden kurt, yaban kedisi, geyik, dağ aslanı ve ayı gibi yabani hayvanlarıavlamak için kullanılırdı.1800’lü yıllarda Weims soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya geldi.Daha sonra kuş avına yetenekli olanların seçilip yetiştirilmesi ile tekrar popülerlik kazandılar.1929’a kadar Weimaraner, Almanya köpek klubü üyesi Howard Knight tarafından Amerika’ya getirildi.1943’te, Amerikan Kulübü bu köpeklere resmi olarak tanıdı.

İpuçları

1-Apartman hayatına uygun değildir bahçeli bir evde yaşıyorlarsa mutlaka pek çok yeri kazarlar sahipleri buna kızmamalıdır,kendi doğal davranışlarıdır.
2-Tüylerinin bakımı çok kolaydır, ancak tüy dökerler.
3-Suda oynamayı severler
4-Onlar, kapalı alanlardan kaçma, çitleri atlama ve kapıları ve kapıları nasıl açacaklarını çözme konusunda oldukça yeteneklidirler.

Av Köpek
Av Köpek

5-Yavru köpekler, olgunlaştıkça kehribar veya mavi-griye dönüşen çarpıcı soluk mavi gözlerle doğarlar.
6-Cinsin büyük bir koku alma duyusu vardır ve kayıp insanları bulmak için izleme köpeği olarak kullanılmıştır.
7-Patileri perdelidir bu da onları iyi yüzücüler yapar.
8-Bu köpekler bir zamanlar domuz ve geyik gibi büyük hayvanları avlamak için kullanılıyordu. Büyük av hayvanları daha az popüler hale geldikçe, tavşanlar gibi daha küçük hayvanlar için kullanıldılar.
9-Yavru köpekler ilk doğduklarında şeritlidir! Bu işaretler birkaç gün içinde kaybolur.

Yorumlar kapatıldı.